5 kroků k rekonstrukci koupelny

| Autor: Terezie Benoni | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Než poprvé kopnete do starých dlaždic a radikálně vysekáte už opotřebované umyvadlo, je dobré pro zdárný konec vašeho snažení dodržet už osvědčený postup. Při návrhu nové koupelny je nutné zvážit všechny funkce, které od ní očekáváte. Myslete na ergonomii, funkčnost, ale také pohodlí a vytvoření příjemného prostoru vhodného k relaxaci. Jak na to?

1. ROZPOČET A PAPÍRY

Nejdříve si musíte spočítat, kolik peněz jste ochotni do nové koupelny investovat, a udělat si základní představu o rozsahu rekonstrukce. Promyslete, zda jste schopni si některé práce udělat sami, nebo jestli si pozvete firmu, která vše vyřeší za vás. Ta druhá varianta je samozřejmě dražší. Nezapomeňte na legislativu. Podle rozsahu přestavby bude potřeba ohlášení akce na stavebním úřadu, souhlas majitele bytu, posudek statika, odborné revizní zprávy týkající se zejména elektřiny a plynu a je možné, že se objeví i něco dalšího. Je dobré informovat se předem u odborníka, aby vám něco neuniklo. Jestliže nebudete měnit dispozice, vystačíte si pouze se stavebním ohlášením. Dejte si ale pozor na to, že vyřízení stavebního povolení trvá teoreticky měsíc, prakticky se může protáhnout i na dva.

2. ČASOVÝ PLÁN

Nemusíte se bát měsíců nepořádku. Když vše dobře naplánujete, můžete si zbrusu nové koupelny užívat už za osm dní. Základem je vybrat šikovné, spolehlivé a rychlé řemeslníky. Za první den se dá zvládnout bourání stávajícího interiéru, další dva dny může probíhat hrubá stavba, v dalších dnech je možné opravit přívody vody a rozvody elektřiny, 6. a 7. den je na řadě obklad koupelny. Když stihne všechno zaschnout, už za týden přijdete na řadu vy se zařizováním koupelnovými doplňky a nábytkem. Ideální dobou pro rekonstrukci je léto a časný podzim, abyste netrpěli zimou, jestliže bude nutné vypnout topení.

3. DISPOZICE

Jsou věci, se kterými architekti nedoporučují hýbat. Popřemýšlejte, zda je nutné měnit topné těleso nebo jeho umístění. Zjistěte, kudy vedou rozvody vody a odpadů. Cesta ke svislému potrubí by měla být co nejkratší. Často je v koupelně zbytečně vysoký strop. Bohatě postačí výška 2,4 m. Strop lze nejsnadněji snížit deskami ze sádrokartonu, kam lze instalovat bodová světla, nebo do podhledu umístit praktický úložný prostor. Pro pohodlí je nutné, aby bylo v koupelně dost prostoru. Pro jeho získání je nutné respektovat všeobecné dispoziční zásady, dodržovat minimální vzdálenosti mezi jednotlivými zařizovacími předměty, vzdálenosti od stěn a myslet na dostatečnou průchozí uličku. S projektem vám může pomoci koupelnové studio, zvládnout to můžete i sami. Postačí vám čtverečkovaný papír. Je nutné, abyste přesně dodrželi rozměry v příslušném měřítku a pak můžete navrhnout, kam umístíte nejen vanu, sprchový kout, pračku, WC nebo bidet, ale i ostatní zařizovací předměty.

4. KOMU MÁ SLOUŽIT

Základem je popřemýšlet, pro koho novou koupelnu budujete. Jiné potřeby má rodina s malými dětmi, zcela se liší představa bezdětného páru, starší lidé musejí vzít v potaz, aby bylo zařízení praktické i v případě snížené hybnosti. Každý člen domácnosti by měl mít dostatek prostoru pro své hygienické potřeby, důležitá je dostatečná odkládací plocha a vícečlenná rodina jistě ocení dvě umyvadla. Mějte na paměti, že vám koupelna bude sloužit i desítky let. Zamyslete se nad tím, jestli umístíte pračku do koupelny, nebo raději využijete prostoru navíc a přesunete ji do chodby či do kuchyně.

5. VÝBĚR MATERIÁLU

Určitě je dobré obejít několik koupelnových studií, abyste načerpali inspiraci a zjistili, jaké jsou dnes možnosti a trendy. Materiálů je nepřeberné množství a ukázková realizace vám pomůže udělat si představu, co se právě do vaší domácnosti bude hodit, co sluší malým, a co naopak rozměrově bohatším koupelnám. Pomůže vám to také v lepší orientaci v cenách. V dobrém koupelnovém studiu vám nejen zdarma poradí s výběrem materiálu a zařízení, ale většinou také zdarma vytvoří 3D grafický návrh a cenovou kalkulaci.


VANA, NEBO SPRCHOVÝ KOUT?

Vana je příjemná pro relaxaci, sprchový kout zase praktický a ušetří důležité centimetry. Zřejmě největší dilema lze řešit šalamounsky. Skvělým kompromisem mezi vanou a sprchovým koutem je asymetrická vana se speciální zástěnou z bezpečnostního skla, která poskytne prostor pro příjemnou koupel i pohodlné sprchování.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. 2017 | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. 2017 | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

Praktické tipy pro malé byty. Galerie plná inspirace

Praktické tipy pro malé byty. Galerie plná inspirace

Dnes | Bydlíte v garsonce či jiném malometrážním bytě a cítíte se v něm doslova jako v králíkárně? Pak je…

Jak zrenovovat starý nábytek, aby vypadal zase jako nový

Jak zrenovovat starý nábytek, aby vypadal zase jako nový

Včera | Máte doma oblíbenou komodu či kredenc po babičce a rádi byste jim vrátili zašlý lesk a slávu? Nebo…

V březnu začínáme hnojit zahradu. Nezapomeňte na trávník, česnek i keře

V březnu začínáme hnojit zahradu. Nezapomeňte na trávník, česnek i keře

15. 3. | Mnoho zahrádkářů stále zápasí s otázkami, co hnojit, čím a v jakém množství dát rostlinám ten…

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Jak na to?

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Jak na to?

14. 3. | Nedáte dopustit na zeleninu z vlastní sklizně, ale sazenice pořizujete na trhu nebo v zahradnictví?…