Barvy pro duši

| Autor: Indra Hidebrandt-Sochor | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Ještě donedávna zůstávaly stěny většiny českých bytů strohé a neutrálně bílé. Dnes už se ví, že to rozhodně není vhodné řešení interiéru, protože správná barevná kompozice stěn může zásadně ovlivňovat dobré fyzické i psychické rozpoložení.

V průběhu života získává člověk většinu informací prostřednictvím zraku. Není proto divu, že barvy a jejich funkce lidstvo už odedávna fascinují a sehrávají jak v medicíně, tak v psychologii důležitou roli. Základy mnoha terapeutických přístupů spočívají právě v nauce o barvách. Neméně důležité jsou barvy nábytku a zařízení, ve správných dávkách ovlivňují nejen styl místnosti, nýbrž také náladu jejích obyvatel.

Nauka o barvách

Barvy fascinovaly už renesančního umělce Leonarda da Vinciho, který se v 15. stolení pokusil vytvořit první systém barevné škály. Jeho domněnka, že žlutá představuje „jednoduchou barvu“, zatímco modrá je barva složená ze světla a tmavého podloží, z něj učinila jednoho ze zakladatelů nauky o barvách. V 18. století teorie Leonarda da Vinciho dále rozvedl Isaac Newton. Nechal dopadat světlo na skleněné prisma a došel k závěru, že bílé světlo je složené a s pomocí skla jej lze rozložit na jednotlivé barvy, podobně jako je tomu u duhy.

Newton nazval tyto barvy spektrálními a použil je jako základ pro svůj barevný kruh; v 18. století započal svoje bádání v oblasti barev také Johann Wolfgang von Goethe. Pro Goetheho existovalo šest základních barev: purpurová, červenožlutá, žlutá, zelená, modrá a červenomodrá. Společně se svými přechody se podle něj uzavírají v kontinuální barevný kruh, který Goethe posléze symbolicky použil pro popis lidského mentálního a duševního života. Goetheho Nauka o barvách vytvořila základ pro další teorie barev, které byly v průběhu následujících století včetně dneška formulovány.

Barevné kompozice

Ve chvíli, kdy bylo jasné, že náš byt by si zasluhoval vymalovat, jsem sáhla po Nauce o barvách a rozhodla se, že dny bílých stěn jsou nadobro sečteny. Sice mne to stálo nemalé úsilí při přesvědčování nejprve manžela a po něm i malíře, který jen nevěřícně kroutil hlavou, odměnou mi za to ale byl byt, v němž se každý pokoj rozzářil svou vlastní barvou. V některých místnostech to byla celá stěna, jinde jen několik prvků.

Pracovna se rázem proměnila v „zelený pokoj“ (na povzbuzení kreativity), obývák dostal oranžovou stěnu (pro pospolitost), našemu veskrze aktivnímu synovi jsme dopřáli modré stěny (na uklidnění a odpočinek) a zdi ložnice získaly červené prvky (pro povzbuzení sexuality). Pomocí barevných elementů a kompozic teď pokoje působí mnohem živějším dojmem.

Člověk je dnes a denně obklopen barvami. Psychologové se shodují v názoru na vliv barev na naši psychiku i náladu, který je podle nich bezpochyby velký. Zrak, věk a zdravotní stav jsou stejně významné jako barevné vjemy, které v průběhu života přijímáme. Proto také může barevná kompozice našich domovů významně přispívat k našemu dobrému psychickému i zdravotnímu rozpoložení.Červená

Účinky: Červená je nejdynamičtější a zároveň také nejagresivnější barva. Červená povzbuzuje psychicky i fyzicky, podněcuje tělesnou práci i pohyb. Při koncipování kompozice místnosti lze červenou využít jako barvu vyzařující aktivační impulzy. V místnostech, ve kterých chce člověk nalézt klid, by však červená neměla být dominující barvou, červená ztělesňuje čistou energii. Tato barva také povzbuzuje metabolismus a podporuje prokrvování těla. Dále podněcuje sexuální chuť a ladí člověka na vlny štěstí.

Tip na využití v místnostech: Při delším pobytu v místnosti může nadměrný podíl červené evokovat neklid, člověk se cítí podrážděn a stísněn, proto by měla tato barva být používána spíše jako izolovaný prvek či doplněk. Kromě toho červená (podobně jako oranžová) povzbuzuje chuť k jídlu; pokud má někdo problémy s váhou, měl by v kuchyni dát přednost spíše modré nebo modrozelené.

Žlutá

Účinky: Žlutá vnáší do domu slunce, rozjasňuje mysl, zahání chmurnou náladu – a v neposlední řadě také probouzí sexuální apetit. Žlutá propůjčí prostoru slunnou, pozitivní atmosféru; zvětšuje malé prostory, působí povzbudivě a živě. Tento účinek se projeví na stavu mysli i ve všech duševních činnostech. Žlutá barva podporuje koncentraci, horlivost v učení a pozitivně působí na paměť. Žlutá povzbuzuje nejen ducha, stimuluje rovněž rozhovor a navíc plně uplatňuje svůj vliv i v kombinaci s tmavými barvami.

Tip na využití v místnostech: Ideální do pokojů pro mladé lidi, školáky, studenty a do místností určených pro diskusi a porady.

Růžová

Účinky: Růžová efektivně uklidňuje a zjemňuje, navozuje vnímavost vůči náladě druhých, empatii a odbourává agresivitu.

Tip na využití v místnostech: Experti se shodují na tom, že se příliš nehodí třeba do obývacího pokoje, ale je tou nejlepší barvou do ložnice.

Oranžová

Účinky: Oranžová vytváří radostnou, uvolněnou atmosféru, působí stimulačně, vyzařuje teplo a pohodlí a v neposlední řadě je to přátelská, „společenská“ barva. Oranžová rovněž probouzí chuť k jídlu a podporuje v lidech družnost.

Tip na využití v místnostech: Ideální barva do kuchyně nebo jídelny, hodí se také do severně orientovaných pokojů a místností, kam přichází málo světla či slunce. Dobře se hodí také například do přijímacího salonu, klubovny, zkrátka do míst, kde se schází větší množství lidí.

Hnědá

Účinky: Hnědá dodává pokojům přirozený, rustikální charakter a vyzařuje klid a pohodlí. Zemní tóny jako okrová, siena nebo umbra místnost současně zahřívají i tlumí, působí uklidňujícím dojmem a vyrovnaností.

Tip na využití v místnostech: Hnědou lze použít prakticky na kterémkoli místě bytu, určitě se hodí do obývacích pokojů a ložnic. Neměla by však být jedinou použitou barvou v místnosti, je vhodné ji zkombinovat s některou z „nebarev“, v ideálním případě s bílou.

Purpurová/fialová

Účinky: Purpurová a fialová působí slavnostně, fialová navíc navozuje pasivitu a působí uklidňujícím dojmem.

Tip na využití v místnostech: Obě barvy se skvěle hodí do nejrůznějších slavnostních místností, recepčních hal, hotelů a salonků, v obytných místnostech však časem mohou evokovat nepříjemný dojem téměř sakrální atmosféry. Fialová údajně také krotí chuť k jídlu i sexuální apetit, a proto bychom s ní měli v kuchyních, jídelnách a ložnicích raději zacházet velmi obezřetně.

Bílá, černá, šedá

Účinky: Nadměrné množství černé a šedé barvy v obytných místnostech – a nejen tam – často budí dojem zasmušilosti a tíhy. Naproti tomu bílá, přestože to je nebarevná, neutrální barva, hraje v barevné kompozici místností stěžejní roli. Je to totiž barva, která všechny ostatní barevné skupiny neutralizuje, osvětluje a oživuje.

Tip na využití v místnostech: Bílá, černá a šedá patří do takzvaných nebarev. Jsou ideální pro kombinování s libovolnými jinými barvami do všech místností.

Zelená

Účinky: Zelená má uklidňující účinky. Je to barva vyrovnanosti, klidu, jistoty a bezpečí. Zelená ladí duši na pozitivní vlny, probouzí chuť do nových věcí a objevování. Zelená je považována za zdroj kreativity.
Zelený pokoj působí uklidňujícím dojmem, dodává vitalitu a působí na organismus regeneračně. Nelze ji označit ani za teplou, ani za studenou barvu, barevné tóny zelené můžeme často vnímat jako vyvážení dvou pólů, které působí jak laskavě a vlídně, tak napínavě. Odstínění s modrou ji promění v podstatně chladnější a agresivnější barvu.

Tip na využití v místnostech: Zelená se skvěle hodí do pracovních a obytných prostor, jejichž uspořádání má vyzařovat klid a podněcovat k duševní činnosti a kreativitě. Svěží světlezelená – ať už jako barva, nebo jako rostlina – by proto nikdy neměla přijít zkrátka.

Modrá

Účinky: Modrá ve všech odstínech působí chladným a čistým dojmem. V malých, úzkých a nízkých místnostech slouží k optickému zvětšení omezeného prostoru. V bytech modrá působí velmi čistě a ryze, odborníci však upozorňují, že by jí nemělo být příliš mnoho přebytek modré totiž může místnost změnit v chladný prostor. Modrá zesvětlená bílou barvou působí chladně a nepřístupně.

Tip na využití v místnostech: Modrá je barva klidu, odpočinku, relaxování, vyrovnanosti, věrnosti a harmonie. Při koncipování vhodné barevné kompozice prostoru naleznou tyto atributy odezvu především v ložnicích nebo v místnostech, které mají sloužit k odpočinku.
Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.

ČTĚTE TAKÉ:
Ručně tkané emoce
STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

Včera | Vytrvalé rostliny vydrží na stanovišti řadu let, ale některé časem ztratí původní tvar nebo…

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

19. 8. | Chystáte se dceři zařídit nový pokojíček nebo proměnit ten stávající, ale stále nemáte představu,…

Jak připravit džem, sirup a rosolku neboli likér z květů růží

Jak připravit džem, sirup a rosolku neboli likér z květů růží

18. 8. | Patří k nejoblíbenějším květinám. Jsou ozdobou každé zahrady, nádherně působí ve váze. Věděli jste…

Aby záda při zahradničení nebolela aneb Jak založit vyvýšený záhon

Aby záda při zahradničení nebolela aneb Jak založit vyvýšený záhon

17. 8. | Vyvýšené záhony s vhodnou výškou a šířkou mají mnoho výhod: Jsou estetické a nekonečně variabilní,…