Chystáte se na dovolenou? Nedejte zlodějům šanci!

| Autor: Marta Pušová | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Není horšího návratu z krásné dovolené, než když přijedete do vykradeného domu či bytu. Ačkoliv si možná říkáte, že vaše obydlí je zajištěné dobře, opatrnosti není nikdy dost. Máme pro vás několik tipů, na co si dát pozor a jak předejít neštěstí.

Chystáte se na dovolenou? Nedejte zlodějům šanci!

Vždycky to fungovalo? Teď už nemusí!

Mít zámek té nejvyšší bezpečnostní kvality už dnes nestačí. Pokud je ve vašich dveřích namontovaný víc jak pět až deset let, měli byste ho vyměnit. Důvodem je nejenom fyzické opotřebení, ale také zastarání bezpečnostních ochranných prvků. Zloději se bohužel učí rychle. „Novou cylindrickou vložku ale vždy kupujte v ověřeném zámečnictví a vyberte takovou, která má minimálně 3. nebo 4. bezpečnostní třídu,“ říká Jan Hrnčíř z FABu.

Pozor na okna a garáž

Ačkoliv vchodové dveře patří stále k nejčastějším „vstupním branám zlodějů“, nepodceňujte ani okna, dveře na balkón či terasu a garáž. U oken vám dobře poslouží samolepicí bezpečnostní fólie. Výrazně zvýší pevnost skla a zabrání prohození předmětu dovnitř. Rozbít sklo s fólií je skutečně hodně náročné a tak si to spousta zlodějů raději rozmyslí.

Achillovou patou garáží bývá často to základní – zámek. Do zámku u hlavních dveří investujeme zcela automaticky, v garážových vratech ale často necháváme cylindrickou vložku, kterou tam namontovali ještě stavbaři. To znamená tu nejobyčejnější. Na to sázejí často i pojišťovny. „Ať máte sebevyšší pojistku, máte-li obyčejný zámek u dveří do garáže, na plnění zapomeňte,“ varuje Jan Hrnčíř.

Zapnutá žehlička či zalévání květin

Nechávat náhradní klíče pod květináčem, rohožkou či mezi okrasnými kameny v záhonku se nevyplácí. Zloději jsou totiž na nejrůznější schovávačky připravení a dřív nebo později odhalí i tu vaši. Nejsnadnějším způsobem je proto svěřit na dobu vaší dovolené klíče kamarádce nebo sousedovi, kterému důvěřujete. Pokud ve svém okolí nemáte nikoho, o kom víte, že se na něj můžete stoprocentně spolehnout. je tu moderní řešení. Systém FAB ENTR, který vám umožní poslat v případě potřeby kód ke vstupu do domu na mobilní telefon. Jste-li na dovolené a vzpomenete si, že jste asi zapomněli vypnout žehličku nebo potřebujete zalít kytky, můžete v klidu požádat souseda či kamarádku, aniž by měli klíče od bytu. Ať jste kdekoliv, jednoduše pošlete tomu, kdo má k vám domů zajít, speciální přístupový kód na jeho mobilní telefon. Znbeužití není třeba se bát, sms se nedá přeposlat. Po zadání tohoto kódu se dveře automaticky otevřou.

Nepodceňujte staré dobré stále opakované!

Následující pravidla známe všichni zpaměti, přesto je ale dobré si je znovu zopakovat. Tak tedy: Před odjezdem zkontrolujte, že jste zavřeli všechna okna. Domluvte se se sousedy, že vám budou pravidelně vybírat schránku. Máte-li v domě čidla na světlo, nastavte je tak, aby se občas večer v některých místnostech svítilo. A samozřejmě, nepište o tom, že se chystáte pryč na sociální sítě!

Další články z rubriky

Nejoriginálnější vánoční stromečky. Který se líbí vám?

Nejoriginálnější vánoční stromečky. Který se líbí vám?

Dnes | Nudí vás už tradičně ozdobené smrčky, jedličky a borovice, ale umělý stromek byste si doma nikdy…

Zahradníkův rok: Co je třeba udělat na zahradě v prosinci

Zahradníkův rok: Co je třeba udělat na zahradě v prosinci

Včera | V prosinci asi každý člověk, zahrádkáře nevyjímaje, žije přípravou na vánoční svátky. Dobrý…

Oblíbené vepřové maso: Zkuste řízek, pomazánku nebo koleno

Oblíbené vepřové maso: Zkuste řízek, pomazánku nebo koleno

11. 12. | Co by to bylo za kuchyni bez šťavnatého a křupavého masa? Vyzkoušejte bůček, pomazánku z něj nebo…

Vánoční květiny: Co potřebuje brambořík, azalka a vánoční hvězda

Vánoční květiny: Co potřebuje brambořík, azalka a vánoční hvězda

10. 12. | Jmelí, zelené větvičky, ale i živé kvetoucí květiny se postarají o sváteční vánoční atmosféru.…