Chystáte se na dovolenou? Nedejte zlodějům šanci!

| Autor: Marta Pušová | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Není horšího návratu z krásné dovolené, než když přijedete do vykradeného domu či bytu. Ačkoliv si možná říkáte, že vaše obydlí je zajištěné dobře, opatrnosti není nikdy dost. Máme pro vás několik tipů, na co si dát pozor a jak předejít neštěstí.

Chystáte se na dovolenou? Nedejte zlodějům šanci!

Vždycky to fungovalo? Teď už nemusí!

Mít zámek té nejvyšší bezpečnostní kvality už dnes nestačí. Pokud je ve vašich dveřích namontovaný víc jak pět až deset let, měli byste ho vyměnit. Důvodem je nejenom fyzické opotřebení, ale také zastarání bezpečnostních ochranných prvků. Zloději se bohužel učí rychle. „Novou cylindrickou vložku ale vždy kupujte v ověřeném zámečnictví a vyberte takovou, která má minimálně 3. nebo 4. bezpečnostní třídu,“ říká Jan Hrnčíř z FABu.

Pozor na okna a garáž

Ačkoliv vchodové dveře patří stále k nejčastějším „vstupním branám zlodějů“, nepodceňujte ani okna, dveře na balkón či terasu a garáž. U oken vám dobře poslouží samolepicí bezpečnostní fólie. Výrazně zvýší pevnost skla a zabrání prohození předmětu dovnitř. Rozbít sklo s fólií je skutečně hodně náročné a tak si to spousta zlodějů raději rozmyslí.

Achillovou patou garáží bývá často to základní – zámek. Do zámku u hlavních dveří investujeme zcela automaticky, v garážových vratech ale často necháváme cylindrickou vložku, kterou tam namontovali ještě stavbaři. To znamená tu nejobyčejnější. Na to sázejí často i pojišťovny. „Ať máte sebevyšší pojistku, máte-li obyčejný zámek u dveří do garáže, na plnění zapomeňte,“ varuje Jan Hrnčíř.

Zapnutá žehlička či zalévání květin

Nechávat náhradní klíče pod květináčem, rohožkou či mezi okrasnými kameny v záhonku se nevyplácí. Zloději jsou totiž na nejrůznější schovávačky připravení a dřív nebo později odhalí i tu vaši. Nejsnadnějším způsobem je proto svěřit na dobu vaší dovolené klíče kamarádce nebo sousedovi, kterému důvěřujete. Pokud ve svém okolí nemáte nikoho, o kom víte, že se na něj můžete stoprocentně spolehnout. je tu moderní řešení. Systém FAB ENTR, který vám umožní poslat v případě potřeby kód ke vstupu do domu na mobilní telefon. Jste-li na dovolené a vzpomenete si, že jste asi zapomněli vypnout žehličku nebo potřebujete zalít kytky, můžete v klidu požádat souseda či kamarádku, aniž by měli klíče od bytu. Ať jste kdekoliv, jednoduše pošlete tomu, kdo má k vám domů zajít, speciální přístupový kód na jeho mobilní telefon. Znbeužití není třeba se bát, sms se nedá přeposlat. Po zadání tohoto kódu se dveře automaticky otevřou.

Nepodceňujte staré dobré stále opakované!

Následující pravidla známe všichni zpaměti, přesto je ale dobré si je znovu zopakovat. Tak tedy: Před odjezdem zkontrolujte, že jste zavřeli všechna okna. Domluvte se se sousedy, že vám budou pravidelně vybírat schránku. Máte-li v domě čidla na světlo, nastavte je tak, aby se občas večer v některých místnostech svítilo. A samozřejmě, nepište o tom, že se chystáte pryč na sociální sítě!

Další články z rubriky

Hit roku: Dětský pokoj v mentolové, šedé a bílé barvě. Projděte si fotky

Hit roku: Dětský pokoj v mentolové, šedé a bílé barvě. Projděte si fotky

Dnes | I dětské pokoje podléhají módním trendům. Těm teď aktuálně vládnou tři barvy. Stěny, nábytek i…

Jak usušit okrasné dýně. A jak jedlé dýně uložit na zimu

Jak usušit okrasné dýně. A jak jedlé dýně uložit na zimu

Včera | Pokud víte o využití dýně, tedy správně tykve, jen to, že se dá pěkně vyřezat a se svíčkou uvnitř…

Štěnice zamořují Česko: Jak vypadá a jak poznat kousnutí od ní

Štěnice zamořují Česko: Jak vypadá a jak poznat kousnutí od ní

18. 10. | Pokud jste se probudili s větším či menším množstvím svědivých pupínků na těle a jste si jistí, že…

Jak pěstovat nenáročné keře s jedlými plody

Jak pěstovat nenáročné keře s jedlými plody

17. 10. | V zahradě bývají často nejrůznější plochy, které jen těžko najdou využití. A právě tam jsou velmi…