Co teď letí v koupelnách?

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Jako každý rok se v italské Bologni konal veletrh Cersaie zaměřený na koupelnové vybavení a na nejnovější trendy koupelnového interiéru. Odborníci ze společnosti SIKO KOUPELNY při této události nechyběli a zjistili, co v koupelnách právě letí.

Mezi obklady a dlažbou vládne imitace dřeva, kamene, textilu, betonu nebo oxidovaného kovu. Velkou změnou prošla i velikost obkladů. Dříve byli zákazníci zvyklí na menší formáty 30 x 30 či 40 x 40 cm, nyní jsou už běžné velikosti 30 x 90 nebo 120 x 60 cm. K vidění jsou i nadstandardní rozměry 120 x 120 či dokonce 120 x 150 cm. Co se týče barevnosti a ornamentů, Karel Novotný, vedoucí oddělení designu společnosti SIKO koupelny shrnuje: „Obkladům a dlažbám dominuje lesk: stříbro, zlato, metal a vysoce se lesknoucí pastelové barvy. Tento trend ve stylu luxusu

a exkluzivity vytváří z koupelny jedinečný prostor.“Co spadá mezi nejzásadnější novinky pokud jde o obklady a dlažby? Oblíbeným se stal metalový povrch oplývající jemným reliéfem s charakterem pokovaného strukturálního skla, s vysokým leskem a třpytem. Dále se hojně používá detail zlata, například jako součást mozaiky, ale i při velkoplošných obkladech a reliéfním povrchu. V koupelnové dekoraci se často vyskytují fritové glazury, připomínající kapky rosy, které vyšperkují koupelnu oslnivým leskem a třpytem. Podobný styl nabízí perleťový povrch v duhových odlescích a jemně barevných tónech.Designéři se pro letošní rok inspirovali povrchy různých druhů nábytku, zejména kuchyňského, a vsadili na pastelové barvy – od starorůžové, přes červenou, oranžovou, lila až po modrou či pistáciovou. V liniích obkladů se zajisté prosadí i reliéfní povrch. Ten se vyznačuje svou plastičností a trojrozměrnými tvary. Pokračujícím trendem, bez kterého by se koupelny neobešly, jsou ornamenty. Damašek, krajka, styl alá 70. léta, geometrické a květinové tvary v jemných tónech tvoří nejčastější obrazce. Nekombinovatelé se kombinuje – tak můžeme vystihnout další hit koupelen. Kontrastní kombinace klasického dřeva a kamenného povrchu oživené kovem, sklem nebo výraznou barvou, doplněné většinou květinovým potiskem v tomto roce hrají prim. To, že se výrobci nebojí tmavých provedení prostoru koupelen dosvědčují černobílé variace s metalickými prvky. Tmavý interiér koupelny může elegantně doplnit nábytek bílé barvy. Výrazné a zcela originální provedení obkladů prezentují obkladové kazety vytvářející tzv. zámecký styl. Jedná se o velkoformátové plastické obklady vycházející z tradičních dřevěných kazet používaných k obkladům stěn. Velmi často je doplňují obklady s ornamentem textilních tapet nebo plastickým „polstrovaným“ povrchem.Módním trendům se nevyhýbá ani nábytek a nábytkové sestavy. „Výrobci a designéři do nábytkových sestav komponují mnohem více úložného prostoru. Kombinují se vysoké vertikální skříňky s podlouhlými horizontálními, které jsou vybavené velkými šuplíky. V proporcích je vše povoleno,“ popisuje Karel Novotný ze SIKO koupelny. Z materiálů se nejčastěji používá dřevěná dýha a lamino v úplně tmavých nebo naopak světlých odstínech.Vybavení koupelen pochopitelně netvoří pouze obklady a nábytek. Nejdůležitějšími funkčními prvky jsou vany, sprchové kouty a panely, umyvadla a baterie. Ani tady se tvůrci se nezastavili na mrtvém bodě. Převládají střízlivé, jednoduché a kompaktní tvary. Velkou oblibu mají hranaté a kubické tvary – jak keramické sanity, tak i van. Mezi velký hit se řadí pultová umyvadla splývající s doplňujícím nábytkem. Na trhu se nabízí i velké množství umyvadel, van i vaniček z litého mramoru.Koupelnové trendy společnosti SIKO:


Série Cosmopolitan - velkoformátové kalibrované obklady, které lze pokládat s minimální spárou. Obklad i dlažbu zdobí jemné reliéfní kruhy, které vyniknou jak při denním, tak i při umělém osvětlení. Dokonalý efekt nabízí kombinace hladkého a dekorovaného obkladu.


 


Série Maracana - velkoformátové obklady s imitací dřevěného obkladu v barvách lískového, třešňového a světlého dřeva. Obklady a dlažba navozují příjemnou a teplou přírodní atmosféru, kterou oživí především listely a dekory s metalickými prvky jemných větviček.


Série Matte – velkoformátová série Matte v barevných provedeních bílé, žluté, růžové a moderní pistáciové. Sérii doplňují výrazně červené

a oranžové skleněné listely nebo listely s květinovým vzorem.


 


 


Série Planetario – moderní obklady v metalickém odstínu, které vynikají svým nadčasovým designem. Sérii doplňuje červená listela, která dotváří celkový výjimečný dojem.


  Série Petrified Forest - luxusní a vysoce kvalitní dlažba se vzorem imitace dřeva. Je určena především do interiéru, do kterého přináší svým designem přírodní atmosféru.


 

Série Kaleydos - velkoformátové koupelnové obklady vhodně doplněné netradičními, nadčasovými dekoracemi a listelami s kovovými prvky.


  
Série Esmirna - luxusní velkoformátová série s čistým designem

a hedvábně matným povrchem kombinuje moderní odstíny světle šedé

a tmavě hnědé. Hladké obklady skvěle doplňují dvě varianty prořezávaných obkladů, podélných či mozaikových. Možná je také červeno-bílá kombinace s květinovým dekorem s prvky zlata.


 

Série Zebrano – velkoformátové obklady v teplých zemitých tónech béžové a hnědé barvy, které jsou inspirovány Afrikou. Celkové vyznění dokreslí listela s jemnými květy nebo s drobnými lístky.


 


Nábytková série CUBE – série s jasně řezanými rysy reaguje na poslední módní trendy v koupelnovém nábytku. Korpus v provedení wenge dokonale ladí s bílou čelní plochou v lesklém laku. Součástí nabídky této série jsou skříňky se zásuvkami se samodotahovacími pojezdy Hettich. Do skříněk jsou zasazena umyvadla z litého mramoru.


Baterie Esmai – originální koupelnové baterie v designu čistých tvarů. Hodí se jak do moderních, tak klasických koupelen. Vysokou kvalitu bateriím zajišťuje nejmodernější technologie s EKO-funkcemi pro úsporu vody a ochranou proti opaření.


 


 


 


 Koupelnová série Element – moderní nadčasový design sanitární keramiky určující nejnovější trendy v Evropě.


 


 


 Koupelnová série Happening - exkluzivní série sanitární keramiky jemných tvarů spojující příjemný design s příjemnou cenou.


Zdroj: Crest Com.

Další články z rubriky

Tipy na podzimní květiny do truhlíku aneb Jak ozdobit balkón na podzim

Tipy na podzimní květiny do truhlíku aneb Jak ozdobit balkón na podzim

Včera | Balkón může být i na podzim plný květů, pokud nahradíme dožívající letničky výsadbou rostlin, které…

Jak vybrat sušičku na sušení hub, ovoce i zeleniny

Jak vybrat sušičku na sušení hub, ovoce i zeleniny

20. 9. | Přemýšlíte, jak nejlépe zpracovat nasbírané houby, úrodu ovoce a zeleniny tak, abyste si na nich…

Kosatce jsou nejstarší okrasné rostliny. Jak je pěstovat?

Kosatce jsou nejstarší okrasné rostliny. Jak je pěstovat?

19. 9. | Jemně žíhané kosatce, zvlněné, s kresbou nebo kadeřavé, s květy od sněhobílé až po tmavě fialové…

Asparágus je nenáročná rostlina, ale přesto upadl v zapomnění

Asparágus je nenáročná rostlina, ale přesto upadl v zapomnění

16. 9. | Kolik znáte druhů asparágusů. Vsadíme se, že tak dva – jeden se dává do kytic jako doplňková zeleň…