Exotická krása na balkóně a terase

| Autor: Irena Forejtová | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Na dovolené v přímořských zemích nás často okouzlí množství nových neznámých rostlin a květin. Ve své domovině mají ideální podmínky pro svůj růst a kvetení, ale mnozí z nás neodolají pokušení uchovat si tuto atmosféru a vzpomínky i po návratu domů.

Někdy je to návštěva místního trhu, jindy jen větvička z parku u hotelu, které si našinec přiveze domů, aby zkusil vypěstovat vyhlédnutou rostlinu doma. Není to ideální postup, a mnohdy ani legální, proto některá naše zahradnictví nabízejí sortiment subtropických či tropických rostlin, které při vhodné péče dokáží růst i na našem balkoně či terase.

Krásky ze Středomoří, Afriky či Indie

Přenosné rostliny s bohatou záplavou květů zahalí terasu či balkon do okouzlujícího světa exotických dálek. Mezi nejčastější pěstované druhy patří oleandr (Nerium). Je velmi nenáročný a je dostupný v mnoha barvách, od bílé, růžové, žluté až po různé odstíny červené. Bohatě a neúnavně kvete od května do konce vegetačního období. Je vděčný za občasné důkladné osprchování listů, nejlépe když rostlině dopřejeme venku jemný déšť. V domácím prostředí pak občas listy alespoň rosíme.

Bohatstvím obrovských květů nás okouzlí durman (Datura), jinak známý pod jménem andělské květy. Kromě nádherných květů nám zpříjemní pobyt na terase i omamnou nasládlou vůní, kterou pocítíme zejména ráno a večer. Rostliny jsou mimořádně náročné zejména na závlahu. Pamatujme však na to, že velké rostliny vystavené přímému slunci je třeba zalévat i několikrát denně.

Exotickou krásou na nás dýchne bohatě rozkvetlá bouganvilea (Bougenvilaea), která se často pne po zdích až do závratných výšek. U nás se jí bude dařit na chráněném místě s dostatkem slunce. Potřebuje poměrně velkou nádobu, a také musíme počítat s tím, že ji budeme na zimu stěhovat do zimní zahrady. Jinam se totiž pro velké rozměry nevejde.

Kdo má rád „jedlou zahradu“, pronikavou vůní a později lákavými plody nás překvapí mnohé citrusy, např. drobnoplodé kumquaty(Fortunella), nenáročný je fíkovník (Ficus) či olivovník (Olea).

Užitečné rady pro pěstování

Velké rostliny v květináčích, zvláště pokud se jedná o rostliny na kmínku, je vhodné podsadit. Zemina totiž tolik nevysychá a estetický účinek je o mnoho hezčí. Můžeme k tomu použít běžné pelargónie, petúnie, surfínie, nebo i trvalé druhy jako břečťan, barvínek či brslen. Podsadba nám nejen doplní a zvýrazní estetický dojem rostliny, ale zlepší i vodní a výživovou bilanci celé skupiny. K olivovníku se hodí i některé bylinky, například tymián, oregano, rozmarýny či pestrolisté mateřídoušky. Oblíbené bazalce se bude dařit jen ve společnosti rostlin, které mají rády vlhko.

Dobré podmínky podporují růst a bohaté kvetení

Ačkoliv některé rostliny na svém původním stanovišti rostou v relativně chudé půdě a jsou téměř na suchu, platí zásada - čím větší nádoba, tím lepší růst a tím zpravidla i bohatší kvetení a silnější estetický účinek. Kvetoucí subtropické či tropické druhy umístěné na balkoně nebo terase u nás v létě mají ideální podmínky. Zpravidla mají rády plné slunce a propustnou výživnou zeminu s dostatkem vláhy. V horkých létech je vhodné zalévat ráno i večer. Trochu problematické může být přezimování takových rostlin. V závislosti na druhu buď vůbec nesnesou mráz, nebo jen mírný pokles teploty pár stupňů pod nulou. Tomu musíme přizpůsobit termín jejich zazimování, kterým je obvykle druhá polovina až konec září.

Bez přezimování to nepůjde

Vhodné místo na přezimování musí být v bezmrazém prostředí; může to být sklep, garáž, nebo nevytápěná zimní zahrada. V tomto období je třeba omezit zálivku v závislosti na tom, zda se jedná o stálozelené nebo opadavé druhy. Na jaře rostliny buď přesadíme, nebo jen přihnojíme a postupně začneme zvyšovat zálivku. Rostliny vyneseme ven, až když bezpečně pominulo nebezpečí mrazů, což bývá v dubnu až květnu.

Vytvořte si tu pravou náladu přímořského letoviska

Vysněnou exotickou atmosféru však nezajistí jen rostliny. Až v kombinaci s typickými dekoračními prvky a materiály a použitím správných barevných odstínů vznikne balkon či terasa s typickým jižním půvabem. Oblíbenou kombinací je přírodní dřevo, bílá a kobaltově modrá a u nádob samozřejmě vede terakota. Takovému prostředí bude slušet porostlá pergola (například právě bouganvileí), jako zdroj stínu a voda ve formě malé fontánky. Atmosféra exotiky pak bude naprosto dokonalá.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Jak nejlépe na jaře zútulnit balkon: Použijte nábytek, květiny, barvy

Jak nejlépe na jaře zútulnit balkon: Použijte nábytek, květiny, barvy

Dnes | Nic tak účinně nepomáhá proti únavě, chorobám a stresu jako pohyb na čerstvém vzduchu, uprostřed…

Jak vyrobit provázkovou kraslici s čokoládovými vajíčky uvnitř

Jak vyrobit provázkovou kraslici s čokoládovými vajíčky uvnitř

Včera | Originální velikonoční dekorace i netradiční výslužka pro koledníky. Průhledná kraslice, ve které…

Jak vyčistit troubu snadno, levně a rychle

Jak vyčistit troubu snadno, levně a rychle

24. 3. | Se špinavou troubou čas od času bojuje každá z nás. A stojí nás to spoustu úsilí, času i peněz za…

Nejzajímavější rostlina světa: Masožravá Mucholapka podivná

Nejzajímavější rostlina světa: Masožravá Mucholapka podivná

23. 3. | Masožravá Mucholapka podivná, Dionaea muscipula, okouzlila už Charlese Darwina, který ji označil za…