Flambovat se dá téměř všechno

| Autor: redakce | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Flambování je u nás neprávem opomíjenou kulinářskou úpravou pokrmů. Jen málokdo si uvědomuje, že je to skutečné umění a milovníkům jídla může nabídnout celou řadu nevšedních gastronomických zážitků. Svůj původ má ve slunné Francii, kde získalo jméno podle francouzského slova flambé neboli hořet.

Je to velmi přesný rituál, který hostům nabízí jedinečnou radost z jídla dohotoveného přímo u stolu. Při flambování se pokrm polije určitým množstvím destilátu, zapálí, pomocí flambovací lžíce upravuje a ještě hořící servíruje hostovi. Vzniklá delikátní šťáva dodá pokrmu příjemnou chuť i vůni v závislosti na zvoleném destilátu.

Stačí mít fantazii a nebát se experimentů.

„Flambovat se dá opravdu skoro vše. Klasicky to jsou všechny druhy mas včetně ryb, moučníky, dezerty, káva, zmrzlina, ale i polévka. Nejčastěji používaným alkoholem je koňak. Například na zvěřinu se nejvíce hodí destiláty s jalovcem, které dodají to pravé lesní aroma. Na sladká jídla se používají nejrůznější ovocné likéry nebo bílý rum. Typická pro Moravu je oblíbená slivovice, která zanechává lehkou příchuť po švestkách,“ vysvětluje Jiří Vařílek, šéfkuchař brněnské Vinárny U Královny Elišky.
Existuje celá řada postupů, jak flambování provádět, ale pouze některé z nich nabízejí dokonalý výsledek. Jen málo restaurací v České republice se drží původního osvědčeného francouzského způsobu, který pokrmu zaručuje tu správnou a jedinečnou chuť. Jednou z nich je i Vinárna U Královny Elišky v Brně. Flambování zde má už více než čtyřicetiletou tradici. Zdejší personál je odborně vyškolený, nabízí vysokou kvalitu služeb a dokáže poradit, jak správně snoubit chuť pokrmu a destilátu. Ke specialitám místní kuchyně, zvlášť vhodných k flambování, patří například svíčková Jindřicha z Lipé pečená v listovém těstě či smažená zmrzlina.„Číšníkovi trvá přibližně rok, než získá potřebnou praxi ve všech flambovacích technikách, které jsou u nás ve vinárně běžné. Je potřeba vědět, jak přesně postupovat a kolik čeho použít. Celkový dojem z jídla se dá velmi rychle zkazit, pokud použijete větší množství destilátu než je třeba,“ řekl Jiří Vařílek.

K takzvaným majstrštykům v tomto oboru určitě patří příprava flambované irské kávy. Skleničku je třeba nejdřív velmi zvolna nahřát na potřebnou teplotu, potom ji opatrně nahnout a zapálit irskou whisky, která je v kávě obsažena. Při flambování se pracuje s ohněm, a tak je třeba dodržovat i určitá bezpečnostní pravidla. To je také jeden z důvodů, proč nechat flambování na odbornících a nepokoušet se o něj doma. Výsledkem nezdařené akce může být nejen zmařené jídlo, ale i ošklivá popálenina a byla by škoda kvůli tomu na tento netradiční způsob úpravy jídel zanevřít.
O kvalitách služeb restaurace a vinárny se mohli přesvědčit i nejvyšší představitelé středoevropských států. V květnu 2007 bylo ve vinárně U Královny Elišky zahájeno 14. setkání středoevropských prezidentů. Neformální večeře se v nejznámější brněnské vinárně uskutečnila na základě pozvání prezidenta republiky Václava Klause a paní Livie Klausové.


O Vinárně U Královny Elišky
Vinárna byla otevřena již 10. září 1965 a hostům nabízí až 400 míst. V současné době je jejím provozovatelem firma Lux Restaurants, s. r. o., která provozuje ve sklepních prostorách vinárnu, diskotéku, vinotéku a klub. Komplex U Královny Elišky leží v sousedství Augustiniánského kláštera v historickém centru Brna na Mendlově náměstí.
Sklepní prostory současné vinárny U Královny Elišky vznikly a rozvíjely se zároveň s klášterem cisterciaček, který založila v roce 1323 královská vdova Eliška Rejčka. Sloužily jako klášterní vinné sklepy a mimo jiné se zde konaly mnohé středověké i novověké večeře a slavnosti. Po druhé světové válce prostory sloužily jako sklady.
První etapa rekonstrukce byla dokončena v roce 1965, druhá pak v roce 1976. V roce 1980 došlo k rozšíření prostorů v druhé části klášterních sklepů a začala se zde provozovat diskotéka.
Raritou celého komplexu je starověký lis na víno z roku 1711. Byl vyroben z kanadského cedru a návštěvníci si ho mohou prohlédnout ve vinotéce, která je zároveň nejhlubším místem vinárny.

Více informací na: vinarna.ukralovnyelisky.cz
Adresa:
Vinárna U Královny Elišky
Mendlovo náměstí 1b.
603 00 Brno
Tel.: +420 543 212 578
E-mail: info@ukralovnyelisky.cz

zdroj: tristar promotion

Další články z rubriky

Inspirace: 40 hravých pokojíčků pro pány kluky

Inspirace: 40 hravých pokojíčků pro pány kluky

Dnes | Chcete svému synovi udělat radost? Vytvořte mu pokoj v námořnickém, indiánském nebo třeba stylu…

Znáte svídy? Výrazné keře, které v zimě vnášejí barvu do zahrady

Znáte svídy? Výrazné keře, které v zimě vnášejí barvu do zahrady

Včera | Svídy budete znát z výslunných strání, kde jsou přes zimu jejich pruty nápadně zbarveny do vínově…

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

20. 8. | Vytrvalé rostliny vydrží na stanovišti řadu let, ale některé časem ztratí původní tvar nebo…

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

19. 8. | Chystáte se dceři zařídit nový pokojíček nebo proměnit ten stávající, ale stále nemáte představu,…