Hobbyzahrada.cz vám radí: Vánoční stromek na několik let

| Autor: HOBBYZAHRADA.CZ | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Zeptejte se dětí, jaký symbol Vánoc považují za nejdůležitější. Vsadíme se, že nejčastěji to bude vánoční stromek - vždyť právě pod ním nacházejí každý rok tolik dárků!

Pokud chcete zkusit letos něco netradičního, můžete si v zahradnických centrech odnést místo řezaného stromku - dřevinu v květináči. Při troše štěstí a péče může takový stromek i v dalších letech zdobit o Vánocích váš byt nebo celoročně venkovní zahradu.

V zahradních centrech najdete dva druhy kontejnerovaných vánočních stromků. Rostliny sázené narychlo do květináčů pouze za účelem prodloužení životnosti stromku během Vánoc nejsou zcela vhodné k dalšímu pěstování. Druhou skupinou jsou dřeviny, které byly přesazeny z volné půdy do kontejneru již koncem léta a měly během podzimu ještě čas mírně prokořenit kontejner. Tyto stromky mají také větší šanci pokračovat příští rok v růstu, samozřejmě pokud jim věnujeme určitou péči.

Brzké přesazení snáší nejlépe smrk pichlavý (Picea pungens), který má širokou škálu zabarvení jehlic od zelených, zelenomodrých až po stříbrné odstíny a je proto velmi dekorativní a vhodný pro vánoční využití. Z jedlí je nejvhodnější jedle kavkazská (Abies nordmanniana). Oba tyto druhy ve velikosti 50 - 100 cm, což je nejvhodnější velikost kontejnerovaného vánočního stromku, mají velice dobře a pravidelně rozložené větve. Ostatní běžné druhy jehličnanů (jedle bělokorá, douglaska, borovice lesní a černá a smrk ztepilý) jsou většinou v této velikosti méně pravidelných tvarů, ale využit je lze jako vánoční stromek také.

Pokud se chceme s vánočním stromkem těšit v teplém bytě déle než týden, zvolíme raději stromek řezaný. Rozhodneme-li se přesto pro kontejnerovanou rostlinu, kterou chceme později vysadit do zahrady, je třeba její pobyt v teplé místnosti zkrátit na minimální dobu. Čím déle totiž ponecháme rostlinu v teple, tím větší je pravděpodobnost jejího narašení a následného zmrznutí rostliny v průběhu zimy. Stromek, který si v kontejneru přinesete domů, přestěhujte do místnosti těsně před Vánoci a přeneste zpět do zahrady v době, kdy teplota neklesá pod -3°C. Kontejner zapustíme do země, případně jej chráníme proti promrznutí například obsypáním listí. Stinná poloha mu bude také lépe prospívat než výsluní. Pokud nemůžeme tyto podmínky dodržet, necháme stromek raději chladné chodbě nebo ve světlé garáži. Během celé zimy nezapomeneme zalévat.

Na jaře máme dvě možnosti, jak se stromkem naložit. Bud jej vysadíme běžným způsobem do zahrady, nebo se pokusíme o další pěstování v kontejneru. V tomto případě je třeba rostlinu přihnojovat, pravidelně přiměřeně zalévat a každý rok přesadit do větší nádoby. Ze zahradnického pohledu je však trvalé pěstování stromku v kontejneru určeno spíše pro zahradnického fandu.

Další zajímavé články o zahradě, bydlení, tipy, rady najdete na www.hobbyzahrada.cz

Komentáře

Komentářů celkem: 2
nadhera a vkusna pravem patri dik cacorinka cacorinka 5. 2. 2007 | 14:31
VELMI HEZKE PAVREL 21. 11. 2006 | 12:31

Další články z rubriky

Nejoriginálnější vánoční stromečky. Který se líbí vám?

Nejoriginálnější vánoční stromečky. Který se líbí vám?

Dnes | Nudí vás už tradičně ozdobené smrčky, jedličky a borovice, ale umělý stromek byste si doma nikdy…

Zahradníkův rok: Co je třeba udělat na zahradě v prosinci

Zahradníkův rok: Co je třeba udělat na zahradě v prosinci

Včera | V prosinci asi každý člověk, zahrádkáře nevyjímaje, žije přípravou na vánoční svátky. Dobrý…

Oblíbené vepřové maso: Zkuste řízek, pomazánku nebo koleno

Oblíbené vepřové maso: Zkuste řízek, pomazánku nebo koleno

11. 12. | Co by to bylo za kuchyni bez šťavnatého a křupavého masa? Vyzkoušejte bůček, pomazánku z něj nebo…

Vánoční květiny: Co potřebuje brambořík, azalka a vánoční hvězda

Vánoční květiny: Co potřebuje brambořík, azalka a vánoční hvězda

10. 12. | Jmelí, zelené větvičky, ale i živé kvetoucí květiny se postarají o sváteční vánoční atmosféru.…