Hobbyzahrada.cz vám radí: Zasadili jste již cibuloviny?

| Autor: HOBBYZAHRADA.CZ | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Po studené a nudné zimě se každý těší na první známky jara. Teplé sluníčko, zpívající ptáky a první jarní květy. Nádhernou paletu barev pro toto období nabízejí právě cibuloviny. Pokud chceme mít na jaře rozkvetlou zahradu, musíme cibuloviny vysadit již nyní. Jak na to?

Kdy jarní cibuloviny vysazovat?
Od září až do prosince, to znamená i po prvních nočních mrazících. Důležité je, aby se s půdou dalo ještě pracovat.


Jakým způsobem a jak hluboko sázet?
Pro výsadbu použijeme klasickou lopatku nebo sázecí kolík (například vysazujeme-li krokusy do trávy). Pro to, jak hluboko cibuloviny vysazovat, platí všeobecně známé pravidlo: cibuli či hlízu sázíme dvakrát hlouběji než je její výška, tedy do hloubky mezi deseti a dvaceti centimetry.


Jak daleko od sebe cibule sázíme?
Větší cibule, například hyacintů, tulipánů a narcisů, vysazujeme asi deset centimetrů od sebe, pro ty menší, jako jsou krokusy, sněženky, muscari, botanické tulipány a narcisy, stačí vzdálenost pět centimetrů.


Jakou potřebuji půdu?
Vhodná je jakákoli propustná půda, kterou před výsadbou nakypříme. Těžkou jílovitou půdu zlehčíme kompostem nebo pískem. Nikdy nepoužíváme čerstvý hnůj.

Před nákupem a výsadbou cibulovin si vytvoříme plán, kam a jaké cibuloviny budeme vysazovat.

Cibuloviny rozdělujeme na rané, středně rané a pozdní. Rozdílné jsou i výškou. Pokud jsme si již udělali jasno, kde v naší zahradě cibuloviny pokvetou, můžeme navštívit nejbližší zahradnické centrum a vybírat. Doba květu a výška jednotlivých druhů jsou uvedeny vždy na obrázcích, které jsou součástí prodejních kartonů a sáčků. Pro radu se můžete obrátit i na školený personál. Vhodným výběrem mohou jarní cibuloviny zkrášlovat naši zahradu od konce ledna až do začátku června.


Dají se květinové cibule použít opakovaně?
Ano, sbírku našich cibulovin můžeme rok od roku rozšiřovat a obohacovat o nové druhy. Odkvetlé druhy, kterým již odumřely listy, vyndáme z půdy, listy odstraníme, cibule očistíme od hlíny a zkontrolujeme, nejsou-li poškozené. Pak je uložíme na lísku a skladujeme v suché, tmavé a větrané místnosti, například ve sklepě nebo kolně. Na podzim je opět vysadíme.

Cibuloviny vysazované mezi trvalky a keře, což je velice pěkné oživení jarní zahrady, nevyndáváme, necháme je v půdě "zplanět". Stejné je to i se sněženkami a krokusy v trávě.


Mohou se cibuloviny vysazovat do nádob a truhlíků?
Ano, na jaře tak mohou zkrášlovat i terasy a balkony. Vybereme dostatečně hlubokou nádobu - velmi pěkné jsou dřevěné nádoby, kamenná koryta, velké ozdobné květníky, ale použít můžeme i klasické truhlíky - jejíž dno zasypeme vrstvičkou drenážního materiálu (štěrk, střepy hliněného květníku, keramzit...). Tuto vrstvu zasypeme zeminou, přičemž dbáme na to, aby okraj nádoby byl dvakrát výš nežli je výška cibule. Cibuloviny do nádob vysazujeme jednu vedle druhé tak, aby se nedotýkaly. Pak dosypeme zbytek zeminy a zalijeme.

Do hlubokých nádob můžeme cibuloviny vysazovat v několika vrstvách dle nároku na hloubku výsadby a získat tak krásné, dlouho kvetoucí dekorace. Pěkná je i kombinace cibulovin se stálezelenými rostlinami, jako je například břečtan, zakrslé jehličnany nebo trávy. Takto osázené nádoby pak postavíme na terasu nebo balkon a můžeme se už jen těšit, až přijde jaro. Jsou-li hlášeny opravdu silné mrazy, obalíme nádoby "bublinkovou" fólií nebo jiným izolačním materiálem a zakryjeme je i shora.

Další zajímavé články o zahradě, bydlení, tipy, rady najdete na www.hobbyzahrada.cz

Komentáře

Komentářů celkem: 11
do dorici beda 2. 4. 2008 | 14:02
krasne ruzove kvety jsou jako roztancovane leto a uvnitr krasne zarici slunce ktere se smeje na… Klarinečka Čaky 2. 4. 2008 | 14:01
obdivuhodna rostlina skusím se podivat na nazev teto krasky Andolina 2. 4. 2008 | 13:58
To je přece koniklec micka 3. 3. 2008 | 18:44
Thank You Alex 10. 6. 2007 | 05:59

Další články z rubriky

Nejkrásnější polštářky, které letos musíte mít. Inspirujte se v galerii

Nejkrásnější polštářky, které letos musíte mít. Inspirujte se v galerii

Dnes | Polštáře a polštářky všech tvarů a velikostí nemohou v domácnosti chybět. Prozáří nejen ložnici,…

Chcete mít nejkrásnější muškáty v okolí? Vypěstujte si je ze semínek

Chcete mít nejkrásnější muškáty v okolí? Vypěstujte si je ze semínek

Včera | Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů. Takové pelargonie mohou zdobit vaše okna a balkony…

Jak správně udržovat a čistit plovoucí podlahu

Jak správně udržovat a čistit plovoucí podlahu

17. 1. | Vypadají pěkně, nejsou drahé a poměrně snadno se pokládají. I to jsou důvody, proč patří plovoucí…

Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, co právě letí

Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, co právě letí

16. 1. | Nové trendy vládnou nejen módě, ale i interiérovému designu. Přední světoví výrobci nábytku…