Jak na koberec z kamene?

| Autor: Markéta Růžičková | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Přírodní kámen je oblíbený trvanlivý materiál jak v interiéru, tak v exteriéru. K renovaci starých povrchů v zahradě i v chodbě či v kuchyni jej můžete použít v podobě kamenného koberce, tedy malých oblázků zalitých pryskyřičným pojivem.

První typy těchto revolučních povrchů aplikovali v USA, kde slouží už přes třicet let. Vzhledem k dlouhé životnosti a trvanlivosti kamenného koberce – je několikanásobně pevnější než beton (z pohledu otěru i pevnosti) – jeho obliba stále roste. My jsme se na to, kam s ním, zeptali Pavla Daňka ze společnosti PIEDRA, jež má s prodejem a aplikací kamenných koberců již několikaleté zkušenosti.

„Kamenný koberec snadno nahradí venkovní i vnitřní dlažbu. Na zahradě je vhodný též k renovaci starých ploch, jako jsou betony, dlažby, asfalty, zámkové dlažby apod., používá se obvykle kolem bazénů, na příjezdové cesty, chodníky... Pro exteriéry je struktura kamenného koberce voděpropustná. Pro interiéry je naopak vodě nepropustná. Navíc si můžete vybrat ze dvou druhů. Buď otevřenou, hrubší přírodní strukturu, což je povrch vhodný např. k vnitřním bazénům, do wellness, zimní zahrady apod. Hladká uzavřená struktura s plničem pórů se pak používá do chodeb, kuchyní, koupelen. Jde o uzavřený a krásně rovný povrch, což je ideální na údržbu, např. ve srovnání s dlažbou, kde jsou spáry,“ vysvětluje odborník.

JEDNODUCHÁ APLIKACE

V interiéru se nejčastěji používají koberce z mramorových oblázků, výhodou je jejich rozmanitá barevnost a zároveň mohou mít téměř jakoukoli velikost na rozdíl od oblázků křemičitých, jež se vzhledem k větší velikosti (4 až 8 mm) používají pouze v exteriéru. A jak se kamenný koberec pokládá?

„Aplikaci dokáže zvládnout bez problémů i šikovný laik, když si přečte podrobně návod. Směs se aplikuje na podlahu a zarovnává hladítkem. Když zatuhne, máte hotovo, jen v interiéru se kvůli uzavřené struktuře ještě aplikuje plnič pórů. Přesto doporučujeme nechat práci na odborníkovi, už kvůli záruce. Navíc se může stát, že pokud je špatně provedena aplikace – kamínky jsou mokré, nebo je špatně promíchaná směs pojiva, nevhodné pojivo apod., mohou se kamínky drolit či dělat fleky.“

Oblázky se dovážejí přímo z lomů ve Španělsku, Řecku, Itálii atd. a ještě před aplikací se smísí s pojivem. Toto pojivo pro povrch PIEDRA je vyvíjeno už více než dvacet let na epoxidové či polyuretanové bázi pryskyřic. Zároveň je speciálně modifikované, zdravotně nezávadné a vysoce UV stabilní. Novinkou je typ, který tuhne pouhé dvě hodiny, hned poté je po něm již možné chodit. Běžné pojivo pak na vytvrdnutí potřebuje čtyřiadvacet hodin.

NA DLAŽBU I NA PARKETY

V exteriéru je možné použít podloží jako u zámkové dlažby – na vyrovnané štěrkové lože se aplikuje geotextilie a na ni už lze aplikovat koberec. Častěji se ale používá aplikace na betonovou desku. „Na štěrkové lože, musí být větší tloušťka kamenného koberce (2 cm pro pochozí plochu a 3 cm pro pojezdnou). Na betonovém podkladu jsou tyto hodnoty poloviční, což je samozřejmě výhodnější. Při renovaci zahrady lze koberec použít i přímo na zámkovou dlažbu, betonové dlaždice apod. Podobně v interiéru nemusí být kamenný koberec aplikován jen na beton, ale klidně na OSB desky, staré parkety... Přímo kamenným kobercem lze snadno vyrovnat nerovnosti podkladu, avšak pokud jsou prohlubně velké, je lepší nejprve použít k vyrovnání podkladu nivelační stěrku, znovu kvůli ceně. V interiéru díky tomu může mít kamenný koberec pouhých 6 mm,“ uzavírá odborník.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Čtěte také

Vypínače: na designu záleží

Vypínače: na designu záleží

6. 11. 2016 | Moderní vypínače umějí víc než jen rozsvítit a zhasnout světla. Ve spojení s designem a moderní…

Vyrobte si sušené zdraví

Vyrobte si sušené zdraví

30. 10. 2016 | 1 | Šetrný a nejstarší – tak je možné charakterizovat sušení jako způsob konzervace potravin. Bohužel…

Další články z rubriky

Kosatce jsou nejstarší okrasné rostliny. Jak je pěstovat?

Kosatce jsou nejstarší okrasné rostliny. Jak je pěstovat?

Včera | Jemně žíhané kosatce, zvlněné, s kresbou nebo kadeřavé, s květy od sněhobílé až po tmavě fialové…

Asparágus je nenáročná rostlina, ale přesto upadl v zapomnění

Asparágus je nenáročná rostlina, ale přesto upadl v zapomnění

16. 9. | Kolik znáte druhů asparágusů. Vsadíme se, že tak dva – jeden se dává do kytic jako doplňková zeleň…

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: hřib satan, hořčák, kříšť a hřib medotrpký

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: hřib satan, hořčák, kříšť a hřib medotrpký

16. 9. | Na remízku v lese se na vás smějí hřiby jak z čítanky, ani je nestačíte sbírat, verdikt zkušeného…

Lehké večeře s vůní podzimu

Lehké večeře s vůní podzimu

15. 9. | S podzimem přichází i chladnější počasí, a tak je na čase zase začít vařit něco vydatnějšího - což…