Jak se starat o zahradní bazén

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Ať už si pořídíte na zahradu jakýkoliv typ bazénu, máte dvě jistoty. Že se budete mít kde zchladit, až nastanou letní vedra, a také že při dodržování několika základních pravidel udržíte křišťálově čistou vodu, ve které bude potěšení se koupat. Bez správné údržby se totiž životnost bazénu výrazně zkracuje, navíc koupání v neudržované vodě rozhodně není tím správným požitkem. Stačí si však zapamatovat několik základních zásad a pořídit si ty správné pomocníky – pak už se jen můžete těšit z nového způsobu letní relaxace.

Jak na to?


Předcházejte znečištění

Prevence se vyplácí a platí to i v případě péče o bazén. Samozřejmostí by mělo být osprchování se před vstupem do bazénu. Zvlášť děti bývají v tomto ohledu vynalézavé, proto se vyplatí je hlídat a této zásadě je naučit. Ušetříte si tak trávu či hlínu plavající ve vodě či mastné pozůstatky opalovacího krému. Všechny zmiňované nečistoty napomáhají tvorbě řas a různých zákalů.

Dalším zdrojem znečištění, kterému se lze účinně bránit, jsou listy z okolních stromů. Pokud už je nutné bazén umístit do jejich blízkosti, lze rozhodně doporučit zakrytí bazénu ve chvílích, kdy není užíván. Vzduchem poletuje mnoho potenciálních znečišťovatelů a stříška či plachta jsou velmi efektivní překážkou v tom, aby se nečistoty dostaly do bazénu.


Čistěte mechanicky

Prevence je základ, čištění je ovšem neméně důležité. Dělíme ho na dva hlavní typy – čištění mechanické a chemické. Co se týče mechanického odstraňování nečistot, základem je síťka, kterou snadno zachytíte hmyz, listí a podobné nečistoty. Ve výbavě každého bazénu by neměla chybět ani písková filtrace. Ta průběžně nasává vodu z bazénu a čistí ji přes obvykle dvojstupňový filtrační systém. Poté je voda zařízením vracena zpět do bazénu. Písková filtrace se zapíná během horkých letních dnů, když v bazénu nikdo není. V případech, kdy je bazén často využíván, je vhodné filtraci nechat běžet až několik hodin denně. Pro mechanické čištění dna bazénu se doporučuje rovněž nákup speciálního vysavače.
Využívejte vhodné chemické přípravky

Mechanickým čištěním lze dosáhnout výrazného zlepšení, co se kvality vody v bazénu týče, chemické je však neméně důležité. Důležité je sledovat dva ukazatele – hodnotu pH vody a množství dezinfekce v bazénu. Doporučená hodnota pH se u bazénové vody pohybuje mezi 6,8 a 7,2, pokud se pH nachází mimo toto rozmezí, je potřeba ji do něj vrátit vhodnými přípravky. Vyšší pH vede k tvorbě minerálních zákalů, nižší zase způsobuje korozi kovových povrchů.Diskutovanou otázkou je dezinfekce vody, ve vodě totiž vznikají desítky tisíc potenciálně škodlivých mikroorganismů. Aby se čistá a hygienicky nezávadná voda udržela po celou sezonu, musí se pravidelně kontrolovat a ošetřovat pomocí dezinfekčních přípravků. Standardně se používají výrobky obsahující chlor, který by měl být v bazénu přitomen v koncentraci 0,3–0,6 mg na litr vody. Alternativou jsou tzv. bezchlorové přípravky, díky kterým se vyhnete pachu chloru, jenž je pro mnoho lidí nepříjemný, navíc tyto přípravky nedráždí citlivější pokožku, sliznice či oči a jsou šetrnější k přírodě. Na trhu jsou dostupné i bezchlorové dezinfekce vhodné do dětských bazénů.

Vhodné je vybavit se také tzv. algicidy, tedy přípravky hubícími řasy a sloužícími i jako prevence. Spory řas jsou totiž neustále přenášeny do bazénu prostřednictvím prachu, větru a deště. Teplá voda a sluneční světlo pak vytvářejí ideální podmínky pro jejich rozvoj. Oblíbené jsou rovněž vločkovací přípravky, které snadno a rychle zbaví vodu nepříjemných zákalů, jejich příčinou jsou částečky zeminy, barviv či organických sloučenin. Vločkovač z nich sražením vytvoří objemnější vločky, které poté zachytí filtr nebo je možné je vyluxovat ze dna.

Pokud ovšem znečištění vody v bazénu přesáhne určitou míru, čištění už se zkrátka nevyplatí. V těchto případech je lepší bazén vypustit, ošetřit přípravkem na usazeniny a napustit čerstvou vodou.

 


Zdroj a foto: Draft Prague, OBI

Komentáře

Komentářů celkem: 1
starat se o zahradní bazény je potreba stale Canis 21. 1. 2011 | 19:46

Další články z rubriky

10 nejoblíbenějších pokojových rostlin. Okrasné listem, do stínu i sukulenty

10 nejoblíbenějších pokojových rostlin. Okrasné listem, do stínu i sukulenty

Dnes | Vybrat pokojovou rostlinu není vždy jednoduché. Některé jsou vysoké či naopak nenápadné, jiné…

Bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

18. 2. | Každý zahrádkář zná tento úporný plevel a nejeden s ním bojuje celá léta. Lze se bršlice zbavit a…

Nejkrásnější bílé ložnice. Ve které byste si ustlali?

Nejkrásnější bílé ložnice. Ve které byste si ustlali?

17. 2. | Ložnice v bílé barvě patří mezi stálice. Hodí se do malých prostor i velkých pokojů. Bílý nábytek…

Jak vyčistit kůži a správně o ni pečovat

Jak vyčistit kůži a správně o ni pečovat

16. 2. | Kůže patří mezi oblíbené materiály. Nejenže je přírodní, ale také pevná a odolná, takže hodně…