Jak ušetřit náklady na vytápění

| Autor: redakce | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Podzim je tady a dny i noci začínají být sychravé. Poradíme vám, jak ušetřit na vytápění vaší domácnosti.Znečištěný výměník nebo nesprávně nastavený kotel mohou snížit účinnost vytápění a způsobit, že se váš účet za vytápění neúměrně zvyšuje.

Pravidelná údržba zařízení prováděná odbornou topenářskou firmou rychle vrací vynaložené prostředky. Existují však i další možnosti, jak během roku šetřit energií a docílit tak delší životnosti kotle a větších úspor nákladů.

8 zásad pro úsporné vytápění

1. Vytápění na nízké energetické úrovni


Provozujte svou otopnou soustavu podle možnosti při teplotě vratné vody nižší než 45 °C, abyste dosáhli co největšího zhodnocení výhřevnosti. Nastavte nebo nechte nastavit odborníkem vyhovující teploty, při kterých bude dosahováno tepelné pohody.

2. Regulace vytápění současně reguluje náklady na vytápění

Když vytápění neběží, spoří se energie. Moderní ekvitermní nebo prostorovou teplotou řízená regulace topení se díky automatickému nočnímu poklesu postará o to, aby se vytápělo pouze tehdy, když je tepla zapotřebí. Zbytek doby spoří peníze.

3. Nastavení optimální teploty obytných prostor

Teplota v místnostech by se měla přesně řídit. Rozlišujte mezi optimálními teplotami pro různé místnosti, jako je obývací pokoj a ložnice. O jeden stupeň vyšší teploty v místnosti znamená přibližně 6 % spotřeby energie navíc. Je dobré využívat prostorové termostaty pro přizpůsobení teploty konkrétnímu účelu místnosti.

4. Zajištění dostatečné cirkulace vzduchu

Dlouhé záclony a nesprávně rozestavený nábytek mohou pohltit až 20 % tepla. Snažte se zajistit v blízkosti otopných těles dostatek místa pro proudění vzduchu, v opačném případě ztrácí vytápění na účinnosti.

5. Stálá teplota v místnostech během celého dne

Spouštění rolet a stažení závěsů citelně snižují v noci tepelné ztráty v místnosti způsobené tepelným mostem povrchu oken. Izolace výklenků pro otopná tělesa a světlý nátěr uspoří až 4 % nákladů na vytápění. Rovněž dobře utěsněné spáry na oknech a dveřích zadržují energii v místnosti. Poraďte se v tomto směru s odborníkem.

6. Minimalizace spotřeby energie racionálním větráním

Při dlouhodobém větrání uniká z místností teplo kumulované v stěnách a předmětech. Příjemné klima v místnosti se obnoví až po delším vytápění. Efektivnější a příjemnější je krátké a vydatné větrání.

7. Odvzdušnění otopných těles

Pravidelně odvzdušňujte otopná tělesa ve všech místnostech. Především v horních bytech obytných domů pro více rodin se tak zajistí bezvadná funkce otopných těles a termostatů. Otopné těleso rychle reaguje na změněnou potřebu tepla.


8. Optimální teplota a promyšlené využívání teplé vody

Teplota otopné vody nebo zásobníku by měla být nastavena pouze na hodnotu, která je potřeba. Každý další ohřev stojí další energii. Sprchy spotřebují jen přibližně jednu třetinu množství vody potřebného pro vanovou koupel. Šetrným využíváním teplé vody a energií docílíte jak úsporu nákladů, tak i delší životnost a menší poruchovost zařízení.

Nezapomeňte, že pravidelné každoroční prohlídky kotle zabezpečí nejen jeho bezproblémový chod, ale i optimalizaci zařízení, což přináší očekávané energetické úspory.

Text: Ing. Pavel Vlach, KKH Brno - energeticky úsporné systémyČTĚTE TAKÉ:
Nejnovější trendy letošní podzimní sezony!


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU


Další články z rubriky

3 skvělé polévky: Mrkvový krém, ukrajinský boršč, pórková se slaninou

3 skvělé polévky: Mrkvový krém, ukrajinský boršč, pórková se slaninou

Dnes | Hledáte ideální jídlo na pozdní večery na zahřátí a plné zeleniny? Polévky jsou v zimě jasnou…

5 tipů, jak zbavit domácnost přebytečných věcí

5 tipů, jak zbavit domácnost přebytečných věcí

Dnes | Zakopáváte doma o lyže, boby nebo sáně, knihovna přetéká a skříně praskají ve švech? Pokud nemáte…

Hyacinty, šafrány, narcisy: Přivítejte jaro květinami!

Hyacinty, šafrány, narcisy: Přivítejte jaro květinami!

Včera | Pokud jsme začali s rychlením hyacintů, šafránů, narcisů nebo raných tulipánů včas, už v březnu…

Voděnka – vděčná pokojovka z Mexika, která si zaslouží pozornost

Voděnka – vděčná pokojovka z Mexika, která si zaslouží pozornost

19. 2. | Voděnka již léta patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Zejména začínající nebo zaneprázdnění lidé…