Jak zacházet s penězi? Na prasátko zapomeňte!

| Autor: Jana Benešovská | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Správné zacházení s penězi se řídí několika základními pravidly, která platí dlouhodobě, ať je ekonomická situace jakákoli. Pokud pravidla zohledníte a nebudete podléhat zprávám v médiích či emocím, nemusíte se o své peníze bát.

Jak zacházet s penězi? Na prasátko zapomeňte!

Veďte si bilanci

Kde děláte chybu, že jste neustále bez peněz? Problém u většiny lidí není podle Marcely Dubové ze společnosti Partners v malém příjmu, ale v tom, že s penězi neumí správně nakládat. „Prvním krokem by mělo být detailní vedení si bilance. To znamená zaznamenat si veškeré příjmy, a především výdaje, které v daném měsíci máte,“ radí Marcela Dubová. Nejde jen o velké položky typu rodinný nákup, ale i maličkosti, jako je tatranka, káva nebo noviny. Na konci měsíce se možná budete divit, kolik peněz se vám rozkutálelo, aniž víte kam. Od toho se pak můžete odrazit a začít své finanční kroky plánovat. S tím mohou pomoci kvalifikovaní poradci nebo kurzy finanční gramotnosti. Například www.denfinancnigramotnosti.cz nebo www.nenechsedojit.cz

Vyvarujte se chyb

O peníze často přicházíte úplně zbytečně. Chyby plynou především ze špatného plánování, a tudíž špatných investic. „Základní stavební kameny jsou tři: rezerva, ochrana příjmu, zajištění si bydlení. Teprve poté se můžete začít zabývat spořením na důchod, pro děti nebo na dovolenou.

Většina lidí však staví dům od střechy: začíná spořením pro děti a na důchod, aniž by vůbec měli jistotu, že budou mít spoření z čeho platit v případech, kdy o svůj příjem dočasně přijdou,“ říká Marcela Dubová. Co se spoření týká, záleží na vašich cílech, aktuální situaci a finančních možnostech. „Cílem není dosáhnout pocitu, že jste zajištěni. Správné finanční plánování je o jistotě, že myslíte na všechny případné problematické momenty.“

Požádejte o pomoc

Je dobré si pravidelně odkládat peníze, které zrovna nepotřebujete. Ale univerzální řešení, kam a v jaké výši finance ukládat, neexistuje. Pokud máte peněz nazbyt, svěřte se do rukou finančního poradce, který je nezávislý a ve svém oboru se vyzná.

„Sdělte mu své představy i obavy, nic neuspěchejte a zvažte veškeré klady a zápory. Nebojte se zeptat na věci, které vám budou připadat jako banality,“ radí odbornice. Platí, že běžný účet slouží k platebnímu styku a je vhodné mít na něm hotovost odpovídající výdajům zhruba na tři měsíce. Pro mimořádné situace poradkyně doporučuje mít rezervu v objemu čtyř- až šestinásobku měsíčního příjmu, která může být uložena výhodněji, např. na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech.

Na prasátko zapomeňte!

Pokud nežijete od výplaty k výplatě a měsíčně vám zbývají nějaké peníze, určitě není rozumné je nechávat doma v šuplíku. Inflace z nich totiž část ukrajuje. Spořte nebo výhodně investujte.

Spořicí účty vám sice moc nevydělají, ale jsou bezpečné. Stejně tak stavební spoření. Řada lidí se neuváženě pokouší o finanční operace, kterým nerozumí, třeba o nákup akcií nebo zlata.

Často v domnění, že je v budoucnu čeká pohádkové zbohatnutí. Ale unáhlená a emotivní rozhodnutí bývají největším nepřítelem správného finančního plánování. Nepanikařte nad zprávami v médiích a svůj finanční plán měňte pouze na základě životních změn, nikoli těch tržních. Změnu plánu konzultujte s odborníky, jejichž doporučení nebudou zatížena vašimi emocemi.

Další články z rubriky

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

Dnes | Vytrvalé rostliny vydrží na stanovišti řadu let, ale některé časem ztratí původní tvar nebo…

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

Včera | Chystáte se dceři zařídit nový pokojíček nebo proměnit ten stávající, ale stále nemáte představu,…

Jak připravit džem, sirup a rosolku neboli likér z květů růží

Jak připravit džem, sirup a rosolku neboli likér z květů růží

18. 8. | Patří k nejoblíbenějším květinám. Jsou ozdobou každé zahrady, nádherně působí ve váze. Věděli jste…

Aby záda při zahradničení nebolela aneb Jak založit vyvýšený záhon

Aby záda při zahradničení nebolela aneb Jak založit vyvýšený záhon

17. 8. | Vyvýšené záhony s vhodnou výškou a šířkou mají mnoho výhod: Jsou estetické a nekonečně variabilní,…