Je vaše auto v bezpečí?

| Autor: Miloš Albrecht | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Nejen v letních měsících, kdy jsme si užívali pobyt na chalupě, chatě či v zahraničí, je třeba myslet na vhodné ustájení našich „čtyřkolových miláčků“.

Na chalupě či chatě to obvykle řešíme pomocí garážového stání, které je dobré kvůli odvodnění mírně vyspárovat a zpevnit dlaždicemi (například zatravňovacími či plnými betonkami), lehkým přístřeškem (chrání lak auta před spadem ze stromů, větvemi či agresivním ptačím trusem).

V jiných případech ale není od věci myslet na stavbu plnohodnotné garáže, která se ale neobejde bez kvalitních garážových vrat. Platí zde, že každá garáž je natolik bezpečná, jak jsou bezpečná její vrata.

VYSOKÉ NÁROKY

Garážová vrata musejí splňovat požadavky na bezpečnost a zároveň nás nesmí zaměstnávat nadbytečnou údržbou. A to i přesto, že nám slouží prakticky neustále, 365 dní v roce. Tím spíš však od nich máme právo žádat trvalou odolnost vůči mechanickému poškození. Stejně důležité jako povrch, barva a struktura povrchu garážových vrat jsou pevnost, odolnost a spolehlivost. Zda budou vrata splňovat tato kritéria, závisí na správné volbě kvalitního výrobku.

PODLE ČEHO VYBÍRAT?

Vrat pro garáže existuje mnoho typů a provedení a třídíme je podle několika hledisek. Nejsnadnější je dělení podle konstrukce. Výběr by měl také vycházet ze stavebních možností – hlavně rozměrových dispozic v konkrétní garáži. Poháněcí a zavírací mechanismy zkrátka potřebují své místo.

SEKČNÍ VRATA

Velkou předností sekčních garážových vrat je minimální hlučnost a dlouhá životnost, protože jsou určená pro vysoké provozní zatížení. Co se týče místa, zabírají pouze prostor pod stropem, takže se využije celý spodní prostor garáže a také místo před garáží, které můžete využít pro parkování jiného vozu.

Vrata jsou maximálně spolehlivá a je vždy zajištěna možnost otevření i při výpadku elektrického proudu, neboť je můžeme otevírat i ručně. Pohon s dálkovým ovládáním lze kdykoli dodatečně namontovat. Sekční vrata jsou vhodná téměř do všech otvorů. Není u nich zapotřebí žádné nadpraží ani spodní rám, vrata těsní spodní lištou. Jsou vhodná pro jednu garáž i dvougaráž, u které nezužují průjezd otvorem. Vybírat je možné ze široké nabídky barevného provedení.

ROLOVACÍ VRATA

Svým konstrukčním a technickým řešením se hodí zejména pro menší garáže, neboť uvnitř nezabírají téměř žádný prostor. Lze je nainstalovat do stávající garáže bez stavebních úprav. Montují se zevnitř garáže za otvor a jsou zabezpečena proti otevření z vnější strany pomocí protizdvihových bezpečnostních pružin. Navíjejí se do hliníkového boxu o rozměru 300 nebo 400 mm (typ závisí na výšce vrat) a dají se ovládat vypínačem nebo dálkově. Při volbě rolovacích vrat je však třeba vzít v úvahu, že musejí být opatřena protipádovou brzdou.

VÝKLOPNÁ VRATA

Jejich základem je bytelná a trvanlivá konstrukce, která vrata vyklápí. Všechny komponenty se vyrábějí na vysokou zátěž a tím zaručují dlouhou životnost tohoto typu garážových vrat. Jsou o trochu méně, ale stále dostatečně tepelně izolována, a to po celém obvodu rámu vrat oproti sekčním garážovým vratům. I při výpadku elektrického proudu je možné vrata otevírat, pohon na elektrické ovládání lze také dodatečně namontovat.

U výklopných vrat není nutné nadpraží a při montáži výklopných vrat za otvor je zajištěn nezúžený průjezd otvorem. Při montáži vrat přímo do otvoru se zúží průjezd. Výklopná garážová vrata není vhodné montovat do garáží u chodníku, protože otvíráním – vyklápěním – mohou ohrozit kolemjdoucí.

POSUVNÁ VRATA

Posuvná garážová vrata řadíme k sekčním vratům, jen se neotvírají nahoru, ale do boku. Umožňují průchod osob bez nutnosti otevírání celých vrat. Mají výhody sekčních garážových vrat, jenom izolačně jsou na tom hůř, protože netěsní po celém obvodu a je pro ně zapotřebí nadpraží. Vrata v garáži zabírají prostor pouze kolem stěn.

SLABINA BEZPEČNOSTI

Platí, že čím více je zvenku povrch vrat narušen prostupy (zámky, kličkami atd.), tím jsou vrata citlivější a snáze překonatelná pro zloděje. Pokud se totiž zloděj nemá čeho chytit a neví, kam přesně soustředit narušení, raději se takovým vratům vyhne. I v tomto případě jsou výhodou automatické pohony, které se k sekčním vratům dodávají. K uzamykání totiž nepotřebují zámek – ten je nahrazen převodovkou a řetězovou dráhou, které vrata posunují. Bez ovladače se pak vrata zvenku otevřít nedají.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Čtěte také

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

Padáte únavou? 8 nejčastějších příčin, proč jste bez energie

16. 10. 2017 | 1 | Určitě znáte naprosto chorobnou únavu, kdy jedete jako robot, jste naprosto bez energie a vždy se…

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

5 receptů na plněné papriky: S masem, sýrem i čočkou

20. 9. 2017 | K podzimu neodmyslitelně patří i plněné papriky. Nejklasičtější jsou asi ty s mletým masem, zkuste…

Další články z rubriky

Nejkrásnější polštářky, které letos musíte mít. Inspirujte se v galerii

Nejkrásnější polštářky, které letos musíte mít. Inspirujte se v galerii

Dnes | Polštáře a polštářky všech tvarů a velikostí nemohou v domácnosti chybět. Prozáří nejen ložnici,…

Chcete mít nejkrásnější muškáty v okolí? Vypěstujte si je ze semínek

Chcete mít nejkrásnější muškáty v okolí? Vypěstujte si je ze semínek

Včera | Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů. Takové pelargonie mohou zdobit vaše okna a balkony…

Jak správně udržovat a čistit plovoucí podlahu

Jak správně udržovat a čistit plovoucí podlahu

17. 1. | Vypadají pěkně, nejsou drahé a poměrně snadno se pokládají. I to jsou důvody, proč patří plovoucí…

Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, co právě letí

Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, co právě letí

16. 1. | Nové trendy vládnou nejen módě, ale i interiérovému designu. Přední světoví výrobci nábytku…