Kouzlo čajové konvice - recepty na luxusní zákusky k čaji

| Autor: F.O.O.D. | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Jedno z britských přísloví říká, že šálek čaje vyřeší všechny problémy. Je odpovědí ostrovanů na mnohé složité situace, ve kterých není úplně zřejmé, jak ven ze svízele. Protipólem nejistoty, a to nejen ve Velké Británii, se tak stává hrnek čaje i samotná příprava nápoje, který má blahodárné účinky na tělo i duši.

Čaj se v mnoha oblastech světa těší velké oblibě, dočkal se oslavných přívlastků a jsou mu připisovány téměř magické vlastnosti. Čaj je velmi štědrý a demokratický gentleman, který vytvoří pevný svazek s mnohými partnery, ať už ve spojení s mlékem, smetanou, alkoholem (pro základ tzv. long drinks), kořením, citronem a různými typy sladidel, a také v nejrůznějších odstínech vřelosti či chladu -od horkých nápojů až po vychlazený „iced tea“ amerického jihu.

Vlídné spojení s doplňky a příchutěmi na domácí půdě má široký přesah zemí a kontinentů. Čaj plní funkci sbližovatele a má kouzelnou moc překonávat bariéry, je mostem mezi dvěma břehy kultur. Svou mnohovrstevnost prezentuje také na škále povzbuzujícího životabudiče (např. maté jihoamerických států) a zároveň uklidňujícího i osvěžujícího nápoje.

Mezinárodní vyjednavač

Velká Británie

Anglická kultura, a zejména literatura, věnuje nejeden list neotřesitelné pozici tohoto nápoje. Kořeny vřelého britského vztahu k čaji spadají do poloviny 17. století, kdy začíná čilý obchod mezi Spojeným královstvím a Indií, Čínou. O sto let později se čaj stává národním nápojem. Pití čaje a s ním spojené potraviny se na ostrovech stávají svébytnou institucí - a společenským barometrem.

Vyšší střední vrstva začleňuje do svého dne tzv. „tea“, což obnáší nejen servírování čaje samotného, ale také doprovodné občerstvení v podobě tenkých vláčných okurkových sendvičů a čajových bochánků (scones). Původně šlo o překlenutí dlouhého odpoledne a podvečera a most mezi obědem a večeří.

Rusko

Postavení čaje v Rusku je přirozeným výsledkem jeho umístění na obchodnické Hedvábné stezce. V současnosti je Rusko třetím největším konzumentem čaje (za Irskem a Velkou Británií).

V období válek byla pozice čaje stejně strategická jako u střelného prachu. Stejně jako ve Spojeném království vděčí Rusko rozsáhlému rozšíření čaje v průběhu 19. a na počátku 20. století za zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva. Příprava nápoje vyžaduje vařící vodu, tak se zničily choroboplodné zárodky a šířící se infekce mohla být potlačena.

Čaj se tu podává černý, velmi silný a výrazně oslazený, kromě cukru i medem nebo ovocnými zavařeninami. Servírování čaje návštěvám je projevem úcty k hostu, podává se také spolu s pečivem, cukrovím (několik vhodných příkladů najdete na následující dvoustraně). Tradiční ruská čajová kultura je spojena s přípravou v samovaru, což je vlastně zdobná, ale funkční termonádoba.

Blízký a Střední východ, sever Afriky

V tomto regionu má čaj rovněž téměř neotřesitelné postavení, o přízeň však soutěží spolu s kávou.

Podává se téměř výhradně černý, na středoevropské zvyklosti výrazně silný a sladký. Oblast severní Afriky preferuje zelené čaje (gunpowder), doplněné mátou, verbenou a opět spoustou cukru a jiných sladidel. Jedno z marockých přísloví toto množství komentuje slovy: „Maročané nepijí čaj, pijí med.“ Mají tu také svůj tradiční čajový obřad, který vyžaduje vodu určitého chemického složení, až matematicky exaktní rozmístění nádob a způsob nalévání čaje do šálku z téměř metrové výšky (pro správné promíchání a obsah vzduchu).

Tento ceremoniál však dosáhl naprosté dokonalosti v jiné časti světa, a to v Japonsku (čajový obřad je metaforou uspořádání a rovnováhy světa). Servírování a chování při pití čaje je také svébytnou informací v neverbální komunikaci - vypovídá o našem vztahu k hostům, ale vyjadřuje také naše obchodní záměry a úspěšný postup při dohodách - moment oslazení čaje je zároveň znamením vítězného uzavření smlouvy.


Zelený čaj: Čajové lístky jsou ošetřeny horkým vzduchem, neprocházejí oxidací, po sušení si uchovávají svoji zelenou barvu. Pro přípravu nápoje se zalévají vařící vodou ochlazenou na zhruba 80 °C.

Oolong: V míře oxidace se nachází na stupnici mezi čajem černým a zeleným, populární je na Tchaj-wanu a v Číně.

Bílý a žlutý čaj: Prochází ještě nižší fermentací než čaj zelený.

Rooibos: Technicky se jedná o bylinný čaj z lístků červeného keře (Jihoafrická republika).

Chai (masala chai): Hindský výraz pro čaj obsahující směs koření (černý pepř, kardamom, skořice, mletý zázvor - přesná směs a kombinace závisí na konkrétním regionu).

Bylinný čaj: Není čajem v pravém slova smyslu, jedná se o bylinný nálev, odvar či výluh.

Černý čaj: Lístky čajovníku procházejí úplnou oxidací, pak sušením. Mají tmavou barvu (odtud použití názvu černý čaj), vyšší obsah kofeinu a výraznější silnou chuť. Tento typ zpracování je nejobvyklejší a populární v Indii a na Srí Lance (Cejlon). Terminologicky správně je čajem jen nápoj z lístků čajovníku čínského (Camellia/Thea sinensis).

Ovocná pěna s marcipánem

Příprava: 20 minut + chlazení

Na 6 porcí:
* 300 ml ovocného pyré (malinového, jahodového), použít můžete i zmražené ovoce
* 300 ml ovocné šťávy
* 200 g krupicového cukru
* 1 lžíce práškové želatiny, rozpuštěné ve 2 lžících vody
* 600 ml ušlehané smetany
* kvalitní hotový marcipán
* marcipánové ovoce nebo květ na ozdobu

V kastrůlku zahřejte ovocné pyré, šťávu a cukr. Míchejte, až se cukr rozpustí. Přidejte rozpuštěnou želatinu, promíchejte a směs přeceďte do misky. Postavte ji do větší nádoby s ledem, a jakmile začne želírovat, vešlehejte šlehačku a nastrouhaný marcipán. Tuhnoucí směs přesuňte do jednotlivých nádobek, misek nebo pohárků. Abyste dosáhli hezkého efektu, dejte směs do cukrářského sáčku nebo do silnějšího plastového a buď hubičkou, nebo odstřiženým rohem ozdobně vytlačte do zvolené nádoby. Dejte na několik hodin do chladu, aby pěna zpevnila. Nádobku můžete ještě vložit do papírového košíčku a před podáváním završit marcipánovou ozdobou nebo jiným cukrářským zdobením.

Křehké sušenky s krémem

Příprava: 60 minut

Na 12 kousků:
* 250 g másla pokojové teploty
* 1 vejce nebo jenom žloutek
* 1 lžička vanilkového extraktu
* 1/2 lžičky soli
* 50 g mletých lískových oříšků
* 360 g hladké mouky

Na krém:
* 250 g másla pokojové teploty
* 200-300 g moučkového cukru
* 120 ml mléka
* 1 lžička vanilkového extraktu
* několik kapek červeného barviva nebo pikantního džemu

Z másla, vejce a dalších surovin vypracujte hladké, pevné těsto a zabalené do fólie je nechte asi hodinu v chladu. Na krém utřete máslo (například v robotu), až bude hladké a krémovité. Snižte obrátky a k máslu vešlehejte cukr, mléko a vanilku. Míchejte, až bude směs lehká a nadýchaná. Můžete ji také podle potřeby lehce obarvit. Z vychladlého těsta odebírejte kousky, vtlačujte je do kovových košíčků a upečte v troubě předehřáté na 180 °C, asi 15 až 20 minut dozlatova. Plňte krémem, případně ozdobte (kandovaným) ovocem.

Vláčné oříškové muffiny

Příprava: 40 minut

Na 6 kousků:
* 1 vejce
* 200 ml jablečné šťávy nebo mléka
* 120 ml kvalitního, zastudena lisovaného rostlinného oleje
* 1 lžička vanilky
* 2 hrnky hladké mouky
* 1/2 hrnku krupicového cukru
* 1 lžíce prášku do pečiva
* 1/2 lžičky soli
* 1/2 hrnku sekaných ořechů (vlašské, lískové, pekanové)
* 1 jablko, nastrouhané
* skořicový cukr

V míse prošlehejte vejce se šťávou nebo s mlékem, olejem a vanilkou. Vmíchejte promíchané suché suroviny - mouku, cukr, prášek do pečiva a sůl, ořechy a jablko. Těsto rozdělte do důlků formy na muffiny tak, aby byly ze dvou třetin naplněné. Pečte asi 20 minut v troubě předehřáté na 180 ° C, až muffiny hezky vyběhnou. Díky oleji budou příjemně vláčné a v chladu vydrží i několik dnů a také se dobře rozleží.

Francouzské makronky

Příprava: 50 minut

Na 12 kousků:
* 1 a 1/4 hrnku moučkového cukru
* 1 a 1/2 hrnku velmi jemně mletých mandlí
* 3 bílky z velkých vajec
* špetka soli
* 1/4 hrnku krupicového cukru
* špetka vanilky

Na krém:
* viz recept na křehké sušenky s krémem - můžete ho obarvit silnou kávou, ovocnou šťávou, kakaem nebo barvivem

Troubu předehřejte na 150 °C, moučkový cukr promíchejte s mandlovou moukou. Plechy vyložte papírem a naznačte si na něj malá kolečka. Bílky vyšlehejte do pěny, pak zašlehejte sůl a po lžičkách krupicový cukr. Přesuňte do mísy a pomocí stěrky ke sněhu zatřete polovinu směsi moučkového cukru a mandlí, vanilku a zbylý cukr s mandlemi. Silně mísou poklepejte o stůl, abyste vypudili vzduch. Cukrářským sáčkem pak nanášejete těsto do naznačených koleček, nechte ho trochu zaschnout a pak pečte 20 až 25 minut, až budou makronky suché. Plechy během pečení obraťte. Makronky nechte vychladnout a spojujte krémem.

Článek jsme převzali z časopisu F.O.O.D. 2/2013.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Čtěte také

V jednom ohni: Pekelně ostré vaření na zahřátí

V jednom ohni: Pekelně ostré vaření na zahřátí

6. 10. 2016 | Vzpomínáte si, co s vámi udělá pálivé jídlo v létě? Zpotíte se a je vám na omdlení. A víte, co…

Tradiční polévky

Tradiční polévky

6. 6. 2016 | Při představě Itálie si možná vybavíte zuppa minestrone, ale v jejím receptáři jsou i jiné…

Další články z rubriky

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

Dnes | Chystáte se dceři zařídit nový pokojíček nebo proměnit ten stávající, ale stále nemáte představu,…

Jak připravit džem, sirup a rosolku neboli likér z květů růží

Jak připravit džem, sirup a rosolku neboli likér z květů růží

Včera | Patří k nejoblíbenějším květinám. Jsou ozdobou každé zahrady, nádherně působí ve váze. Věděli jste…

Aby záda při zahradničení nebolela aneb Jak založit vyvýšený záhon

Aby záda při zahradničení nebolela aneb Jak založit vyvýšený záhon

17. 8. | Vyvýšené záhony s vhodnou výškou a šířkou mají mnoho výhod: Jsou estetické a nekonečně variabilní,…

Neotřelé recepty na zahradní párty

Neotřelé recepty na zahradní párty

16. 8. | Chcete se u grilu blýsknout před přáteli zajímavými recepty? Krásným letním víkendům už je skoro…