Kuchařka "Zpátky domů"

| Autor: PR | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Obě knihy „Šéfkuchaře bez čepice“ Jamieho Olivera u zdejších milovníků jídla zabodovaly, původní česká lifestylová kuchařka se však na českém trhu objevuje vůbec poprvé.

Vydavatelství Smart Press se rozhodlo pro velkorysou investici a vydalo se stejnou cestou, jakou dnes v zahraničí vznikají nejprodávanější tituly: náročné knihy “food celebrit” typu Nigely Lawson, Hugh Whitensthala nebo Tary Ramsey, knihy s osvědčenými a vyzkoušenými recepty a se skvělými fotografiemi.


Je to cesta, která si žádá nadšení, tým profesionálů, hodně času a taky hodně peněz. A samozřejmě tvář, která knihu “nese” a vypráví nějaký reálný osobní příběh.

V případě Hanky Michopulu je to příběh o návratu domů. Přerušila kariéru šéfredaktorky lifestylového časopisu a vrátila se tam, kde jí kdysi bývalo nejlépe: k dětem a do kuchyně. Může ale domácnost moderní ženě stačit ke štěstí? Bere nám vaření čas, nebo se tím, že nevaříme, o čas připravujeme? I o tom je Kuchařka Zpátky domů…

Především však představuje téměř stovku pečlivě vybraných a vyzkoušených receptů pro různé příležitosti: víkendové snídaně, slavnostní večeře, vaření na dovolené, narozeninové pečení. Provází čtenáře od nákupu kvalitních surovin až po výsledek – spokojené chvíle. Je to kuchařka pro lidi, kteří žijí a pracují v české realitě třetího tisíciletí.Příběh za knihou
Kniha vznikala dva roky. První rok autorka vybírala recepty, nakupovala suroviny, vařila a zkoušela a pečlivě si zapisovala poznámky. Na stovku vybraných receptů tak připadlo několik set dalších, které výběrem neprošly.

Následující rok se dala do psaní a obrazové realizace projektu. Také v tomto ohledu byl postup obdobný jako v případě zahraničních kuchařských bestsellerů: Fotografie sice vznikaly pod dohledem art direktorky Lindy Hrubešové, ovšem vařilo se a fotilo v reálné lokaci, v autorčině vlastní kuchyni. To, co na fotografiích vidíte, je její vlastní nádobí, prostírání, příbory. Zároveň je používán minimální styling jídla, takže v kuchyních čtenářů budou vznikat stejně přitažlivé pokrmy, jaké jsou k vidění na fotografiích. Všechno v knize je doopravdy.

Velkým objevem kuchařky je fotograf Marek Kučera. Ač zkušený profesionál, focení jídla se do té doby soustavně nevěnoval. Je to však jeden z mála etablovaných fotografů ochotných hledat nové obzory. Angažovat ho byl trochu risk, ale už po prvním dni se ukázalo, jak moc se důvěra v jeho schopnosti vyplatila. Z dobrého módního fotografa se stal špičkový fotograf jídla.

Úvodní texty jednotlivých kapitol vznikaly dílem v harmonické spolupráci a dílem ve “vzrušených diskuzích” s Mirkou Vopavovou. Společně s autorkou knihy hledaly cestu, po níž mohou čtenáři vstoupit do kuchyně a uspět. Nakonec svorně došly k názoru, že z ní musí předem odstranit všechny překážky: doporučit obchody, vychytat všechny profesionální fígle a třeba i vyjmenovat správné odrůdy jablek pro skvělý koláč.

Hanka Michopulu
Začínala jako vedoucí rubriky vaření v časopise Marianne. Rok pracovala jako šéfredaktorka Elle a v následujících letech uvedla na trh velmi úspěšný časopis Apetit.
V současné době má pravidelný sloupek v Lidových novinách, připravuje seriál o jídle pro časopis Reflex, provozuje webové stránky www.zpatkydomu.cz a vaří alespoň jedno teplé jídlo denně.

Soutěž o dvě kuchařky s nakladatelstvím SmartpressHanka Michopulu: Kuchařka Zpátky domů
Pevná vazba, 240 stran, 399 Kč
Vydalo nakladatelství Smart Press
www.smartpress.cz

Další články z rubriky

Léčivé rostliny: Které pokojovky dokážou uzdravovat?

Léčivé rostliny: Které pokojovky dokážou uzdravovat?

Včera | Aloe vera, rýmovník či rozmarýna? Neuhodli jste, i když tyto rostliny patří mezi léčivé. Mezi…

Líbí se vám motýlci? Vyrobte si vlastní dekoraci

Líbí se vám motýlci? Vyrobte si vlastní dekoraci

27. 5. | Také se vám tak líbí něžní motýlci poletující kolem vás? Zkrášlete si zeď nevšední dekorací, kterou…

Chlupy vašeho domácího mazlíčka všude? Zbavte se jich!

Chlupy vašeho domácího mazlíčka všude? Zbavte se jich!

26. 5. | Máte doma kočku, psa nebo snad dokonce oba dva? Pak zcela jistě bojujete s chlupy, které jsou snad…

Udělejte dětem radost: Pořiďte jim zahradní nábytek

Udělejte dětem radost: Pořiďte jim zahradní nábytek

25. 5. | Ne, vůbec to není luxus pořídit dítěti na zahradu vlastní stůl a lavici nebo houpačku. Nebudete se…