Kuchyně pod širým nebem

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Letní měsíce jsou ideálním časem na grilování, kdy si při příjemném venkovním posezení s rodinou a přáteli můžete připravit nepřeberné množství lahůdek. K tomu je ovšem potřeba mít kvalitní gril.Nad otevřeným ohněm člověk vařil už odpradávna a právě grilování je jedním z nejstarších způsobů přípravy jídla. Tábornické ohniště dnes už ovšem stačí málokomu, a tak ke slovu mnohem častěji přicházejí zahradní grily. Je jich nepřeberné množství provedení, tvarů a velikostí od těch na dřevěné uhlí přes plynové až po elektrické. Stačí si jen vybrat ten pravý, který vám bude vyhovovat a přesně bude odpovídat vašim potřebám.


Grilování nad rozžhaveným dřevěným uhlím má u nás mnohaletou tradici.

Grily na dřevěné uhlí
Nejklasičtější druh grilu, na kterém se potraviny připravují nad rozžhavenými uhlíky dřevěného uhlí. I když existuje řada modernějších typů, má právě tento celu armádu skalních příznivců, kteří přísahají, že jídlo na něm připravené má nenapodobitelnou vůni a chuť. Neodradí je ani poměrně delší doba potřebná na přípravu rozžhaveného uhlí a riziko připálení, protože možnost regulovat teplotu je velmi omezená. Naopak plusem grilů na dřevěné uhlí je nízká pořizovací cena a nenáročná údržba. Je třeba ovšem říct, že právě nad tímto způsobem grilování zvedají varovný prst odborníci, kteří nedoporučují, aby maso přicházelo do přímého styku s ohněm nebo z něj do plamenů kapal tuk, protože tak vznikají jedovaté látky.


Pro komfortní užívání jsou moderní plynové grily vybaveny automatickým zapalováním, teploměry pro sledování teploty a rošty na prohřívání pokrmů.

Plynové grily
Právě tyto grily si v poslední době si získaly velkou popularitu, protože jsou velmi komfortní na užívání. Gril je totiž rozžhaven téměř okamžitě a teplota se dá nejen regulovat, ale i kontrolovat teploměrem. Hořáky jsou připojeny na propanbutanovou láhev a při provozu tak nevzniká popílek ani kouř. Moderní typy jsou navíc vybaveny automatickým zapalováním a mnohdy je vyřešen i odvod kapajícího přepáleného tuku. Nedostává se přímo k plameni, jako je tomu při grilování na dřevěném uhlí a příprava pokrmů je tedy mnohem zdravější.

Grily s lávovými kameny
U tohoto typů grilu rozehřívá vrstvu lávových kamenů položených na roštu plyn nebo elektřina. Tyto kameny pocházejí z vyhaslých sopek a mají unikátní vlastnosti. Velmi dobře drží teplo a pohlcují nezdravý přepálený tuk, šťávu i pachy. Jedinou jejich nevýhodou je, že nejsou příliš odolné a při častějším používání se rozpadají a je potřeba je vyměnit. Při koupi nových je třeba předem zkontrolovat jejich velikost, aby nepropadaly roštěm.


Indukční gril Herkules s vyjmutelnou litinovou plotýnkou o výkonu 1800 W, ovládacím panelem s LED diodami a nerezovou pracovní deskou využijete nejen venku, ale i při stolování doma.

Elektrické grily
Grilování je na nich díky regulaci teploty a snadné obsluze velmi komfortní a především čisté, bez zbytečného popela a dýmu. Jediným limitem při jejich využití je nutnost přístupu k přívodu elektřiny. Letošní novinkou na trhu je elektrický indukční gril Herkules, který má tu výhodu, že si na něm můžete lákavé lahůdky připravovat celoročně. Uplatnění najde totiž nejen v teplých dnech na zahradách, terasách a balkonech, ale využít ho můžete i přímo v domě. Je totiž vybaven unikátní vyjmutelnou indukční plotýnkou, na které je možné pohodlně a bezpečně připravovat jídlo přímo na stole.


Se šikovným grilovacím příslušenstvím pohodlně připravíte párky, klobásy i ryby.

Zdroj a foto: Mountfield

Další články z rubriky

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

Dnes | Vytrvalé rostliny vydrží na stanovišti řadu let, ale některé časem ztratí původní tvar nebo…

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

Včera | Chystáte se dceři zařídit nový pokojíček nebo proměnit ten stávající, ale stále nemáte představu,…

Jak připravit džem, sirup a rosolku neboli likér z květů růží

Jak připravit džem, sirup a rosolku neboli likér z květů růží

18. 8. | Patří k nejoblíbenějším květinám. Jsou ozdobou každé zahrady, nádherně působí ve váze. Věděli jste…

Aby záda při zahradničení nebolela aneb Jak založit vyvýšený záhon

Aby záda při zahradničení nebolela aneb Jak založit vyvýšený záhon

17. 8. | Vyvýšené záhony s vhodnou výškou a šířkou mají mnoho výhod: Jsou estetické a nekonečně variabilní,…