Láhev plná vánoční vůně

| Autor: F.O.O.D. | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Svátky si bez něj ani nelze představit. A to nejen ty letošní. Vaječný likér je totiž v kurzu už od středověku. Ať už si tuhle lahodnou dobrotu připravíte doma, nebo se pro ni vydáte do obchodu, budete se mít sladce.

První zmínky o likérech jako takových pocházejí už ze 13. století z jihu Evropy. Původně začali s jejich výrobou italské církevní řády a likéry sloužily jako povzbuzující nápoje pro unavené poutníky.

Ovšem tak skvělý vynález nemohl zůstat dlouho utajen před světskou společností, a tak se začaly likéry vařit, ale také vymýšlet a vylepšovat nejen v Itálii a nejen pro poutníky.

Kolébkou vaječného likéru je středověká Anglie. Tam si ho ovšem mohla dopřávat pouze nepříliš početná hrstka bohatých rozmařilců, protože ingredience, z nichž se likér vyráběl, jako jsou vajíčka, smetana nebo destiláty, patřily mezi vpravdě luxusní zboží.

Jisté je, že pochází z anglicky mluvících zemí a že se mu tam říká eggnog. Neví se ale úplně přesně, jak přišel ke svému jménu. Podle jedné z teorií je jeho název spojením slov egg (angl. vejce) a nog, což je zkrácený název nádoby, v níž se podával alkohol. Podle druhé teorie je to zkrácená verze amerického egg’n’grog (angl. vejce a grog), což byly suroviny, z nichž se vyráběl likér za koloniálních dob v Novém světě, kde zdomácněl někdy v 18. století a kde se mu dostalo ohromného věhlasu. Jeho název může být možná nejistý, ale to, že se jedná o vynikající sváteční dobrůtku, je úplně jisté.

A jasné je i to, že se bez něj ve vánoční kuchyni neobejdeme. Je součástí polev i krémů nebo voňavých nápojů na zahřátí.

Na domácí vaječný likér existuje spousta receptů. Udělejte si třeba tradiční anglický eggnog nebo starý dobrý český vaječňák. A vyzkoušejte i recepty, v nichž vaječný likér rovnou použijete. Můžete si ho ovšem také koupit už hotový.

Tradiční eggnog

  • po anglicku

* 500 ml plnotučného mléka
* 250 ml smetany ke šlehání 33%
* 1 lžíce čerstvě nadrceného muškátového květu
* 4 vejce
* 6 lžic moučkového cukru
* 6 lžic brandy, whisky, bourbonu nebo kvalitního rumu

V kastrůlku se silným dnem pomalu svařte mléko, smetanu a muškátový květ. Vejce rozšlehejte s cukrem ve druhém kastrůlku a dejte na malý plamen. Za stálého míchání vlévejte do rozšlehaných vajec smetanovou směs a udržujte pod bodem varu tak dlouho, dokud směs nezhoustne. Nakonec do krému zapracujte destilát, nechte vychladit a můžete podávat.

Domácí vaječňák

  • po česku

* 6 žloutků
* 800 g salka
* 400 g neslazeného kondenzovaného mléka
* 300 ml tuzemáku

Žloutky vyšlehejte do pěny. Po lžících do ní zašlehejte nejprve salko a potom kondenzované neslazené mléko. Nakonec vmíchejte tuzemák. Hotový likér nalijte do láhví a nechte pár dnů proležet v chladu.

Laskonky s vaječným krémem

12–16 kousků - příprava: 3 hodiny

* 3–4 bílky
* 230 g krupicového cukru
* 63 g moučkového cukru
* 140 g mletého kokosu
* 100 g čokoládové polevy na ozdobení

Krém:
* 300 g uvařeného hustšího pudinku s vanilkovou příchutí
* 120 g másla
* 4 lžíce vaječného likéru

Bílky ušlehejte na vysoké otáčky s třetinou cukru do opravdu tuhého sněhu, který bude tvořit tuhé lesklé špičky. Zbylý cukr svařte s vodou na mírném plameni na hustý rozvar, takzvaně na nit. Horký rozvar opatrně lijte tenkým praménkem do vyšlehaných bílků – za stálého šlehání na nižší otáčky.

Po nalití celého rozvaru opět zvyšte otáčky a dále šlehejte, dokud směs nevychladne, a potom do ní vmíchejte moučkový cukr s kokosem. Hmotu nastříkejte pomocí cukrářského sáčku na plech s pečicím papírem. Vložte do trouby předehřáté na 120 °C a pečte asi 30 minut. Pak zmírněte na 90 °C a sušte asi 2 hodiny.

Vychladlý pudink šlehejte za postupného přidávání másla a vaječného likéru do krému. Naneste ho na polovinu laskonek, přitlačte zbylé laskonky a ozdobte čokoládovou polevou.

Bombardino à la Emanuel Ridi

2 šálky - příprava: 5 minut

* 100 ml vaječného koňaku
* 40 ml plnotučného mléka
* 40 ml whisky
* ušlehaná smetana ke šlehání 33% na ozdobení

Nejlépe domácí vaječný koňak nalijte do hrnce se silnějším dnem, aby se směs nepřipalovala. Přilijte mléko a whisky a pomalu opatrně zahřívejte, ovšem maximální teplota, na kterou se smíte dostat, je 80 °C. Tekutina se v žádném případě nesmí vařit. Při dosažení bodu varu by se jednak mohlo bombardino připálit, jednak by mohlo dojít k vytěkání hřejivého alkoholu z nápoje. Na závěr v šálcích ozdobte šlehačkou.

Náš TIP: Kdo někdy v životě lyžoval v Itálii, určitě ho ochutnal. Bombardino je totiž horká a voňavá báječnost, kterou podávají v každém, i tom nejmenším, baru na každé sjezdovce. Jeho zahřívací schopnost je vysoká, ale je třeba s ním zacházet velmi opatrně, je to totiž opravdu opojný nápoj. A kdo jiný by měl umět italskou lahůdku lépe než Ital. Zkuste recept restauratéra a „televizního” kuchaře Emanuela Ridiho.


Článek vyšel v časopise F.O.O.D. 12/2013.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Čtěte také

V jednom ohni: Pekelně ostré vaření na zahřátí

V jednom ohni: Pekelně ostré vaření na zahřátí

6. 10. 2016 | Vzpomínáte si, co s vámi udělá pálivé jídlo v létě? Zpotíte se a je vám na omdlení. A víte, co…

Tradiční polévky

Tradiční polévky

6. 6. 2016 | Při představě Itálie si možná vybavíte zuppa minestrone, ale v jejím receptáři jsou i jiné…

Další články z rubriky

Aby záda při zahradničení nebolela aneb Jak založit vyvýšený záhon

Aby záda při zahradničení nebolela aneb Jak založit vyvýšený záhon

Dnes | Vyvýšené záhony s vhodnou výškou a šířkou mají mnoho výhod: Jsou estetické a nekonečně variabilní,…

Neotřelé recepty na zahradní párty

Neotřelé recepty na zahradní párty

Včera | Chcete se u grilu blýsknout před přáteli zajímavými recepty? Krásným letním víkendům už je skoro…

Nejkrásnější pelíšky pro psy, které si doma vyrobíte za pár korun

Nejkrásnější pelíšky pro psy, které si doma vyrobíte za pár korun

Včera | Také máte doma psa, který se nejraději rozvaluje ve vaší posteli a vy se ani nemůžete pořádně…

Bambusy vnesou do zahrady klid. Jak je pěstovat?

Bambusy vnesou do zahrady klid. Jak je pěstovat?

15. 8. | Většina bambusů pochází z teplejších oblastí, zejména tropů a subtropů, a jen velmi málo z nich má…