Likvidace rozkladem

| Autor: Šárka Schmidtová (My life) | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Pravidelné třídění smetí do barevných kontejnerů už máte v krvi, ale slupky od brambor, kávový lógr i ohryzky pořád házíte do popelnice? biologický odpad je možné ekologicky zpracovat v kompostu a ještě s ním pak můžete pohnojit záhonky.

Ticho, teplo, tekutiny

Důležité je namíchat rychle se rozkládající zelený odpad s tužším vláknitým materiálem v poměru zhruba 1:1 a směs udržovat přiměřeně vlhkou i dostatečně provzdušněnou. Přikrytí prodyšným materiálem pomůže zadržet teplo, které urychluje rozklad.Plný kompost, plodná zahrádka

Na venkově bylo kompostování běžnou záležitostí. Zužitkovaly se tak zbytky z kuchyně i odpad ze zahrady – tráva, rozdrcené větve, zvadlé květy, poškozené ovoce, na podzim shrabané listí… Není však důvod, proč bychom se smetí organického původu nemohli ekologicky zbavovat i ve městě. S novou dobou se ruku v ruce s bioprodukty vrátila i potřeba obohacovat půdu přírodním hnojivem. A proč byste si ho „nevypěstovali“ sami – zároveň odlehčíte směsný odpad o mnohé rozložitelné položky.

Ten pravý…

Vybrat si můžete z řady kompostérů všech tvarů a velikostí. Nejlevněji si jej pořídíte svépomocí ze dřeva, které však částečně hnije, váš výrobek tudíž bude mít omezenou životnost. Při jeho zhotovování nezapomeňte nechat jednu stranu otevírací, abyste mohli kompost lépe překopávat a po jeho dozrání jej snadno vybrat. Vlastní kompostér ale lze vyrobit třeba i z pletiva nebo cihel, ve stěnách ovšem musí být otvory, jimiž bude dovnitř procházet vzduch. K dostání je také spousta plastových kompostérů, ekologické duše si jistě vyberou silo nebo nádobu přímo z recyklovaného plastu. Umělé hmoty nehnijí, a proto kompostér déle vydrží. Plech jako materiál není vhodný, protože dobře vede teplo a nahromaděná biomasa by mohla v zimních měsících zamrznout.

Jak na to?

Nestačí jen bez rozmyslu „přihazovat“. Spodní vrstva by měla být vzdušná, z trávy nebo listí, dále je třeba míchat vlhké se suchým a vrstvy střídat. Kompost by měl být na přístupném místě, které není příliš slunné ani vystavené dešti, a vést by k němu měla zpevněná cestička, jinak zaprší a vy hodíte slupky do popelnice, protože se vám ke kompostu nebude chtít.
Jednou nebo dvakrát je třeba ho překopat, tím se provzdušní, a zralý je asi za půl roku.

Do půdy se zapravují jen asi 1–2 cm této hmoty – na její ozdravení to bohatě stačí!

Pokud není kompost úplně zralý, je možné ho použít jako mulč; zabraňuje pak růstu plevele.

Balkonoví pěstitelé

Ani ti, kteří nemají zahrádku, nemusí věšet hlavu. Stejně jako je možné na balkoně nebo na terase pěstovat rajčátka či papriky, dá se na něm i kompostovat a kompost pak využít do truhlíků. Můžete ho dávat i do květináčů v poměru 1:1 s půdou či pískem. Jen je třeba pořídit si vhodný kompostér – v tomto případě již výše uvedený z umělé hmoty.Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu My Life.
ČTĚTE TAKÉ: Nejlepší sex si užívají vdané ženy po čtyřicítce!STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

Dnes | Svíčková je klasika, kterou milujeme, a málokdo ví, že její příprava je velmi jednoduchá. Blýskněte…

Voděnka – vděčná pokojovka z Mexika, která si zaslouží pozornost

Voděnka – vděčná pokojovka z Mexika, která si zaslouží pozornost

Včera | Voděnka již léta patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Zejména začínající nebo zaneprázdnění lidé…

Jarní dekorace: Vyrobte si květinový věnec z ruliček od toaleťáku

Jarní dekorace: Vyrobte si květinový věnec z ruliček od toaleťáku

18. 2. | Pusťte se do výroby netradiční jarní dekorace z prázdných ruliček od toaletního papíru. Květinový…

Hříšně dobré pečení: 6 čokoládových lahůdek z trouby

Hříšně dobré pečení: 6 čokoládových lahůdek z trouby

17. 2. | Podlehněte svodům pečení s čokoládou. Tyto recepty jsou jednoduché a přitom dokonale uspokojí vaše…