Ložnice pro sladké sny

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Znáte to: jak si kdo ustele, tak si lehne. Samozřejmě záleží i na tom, v jaké posteli si ustelete. Podzim je tady, noci jsou dlouhé, zasloužíme si po aktivním létě pohodlný spánek a sladké sny. Nejdříve se ale podíváme do historie postelí, abychom si připomněli, že to naši předci neměli tak jednoduché, jako to máme dnes my. Nejenže byli z práce s největší pravděpodobností mnohem utahanější než my, ale ani se v noci dosyta zdravě nevyspali…Nejprve naši předkové na zem pokládali měkké vrstvy z rozličných materiálů, většinou kusy šatstva, a uléhali na ně. Spávalo se na půdě, ve stodole, nebo v sadě pod stromy, pokud bylo horké léto a zrovna nepršelo. Hojně se používaly i podestýlky ze slámy. Luxus, jakým je dnešní postel, se nejprve objevil u vyšších vrstev a  až později se prodral i do selských stavení.


Pokud chceme nahlédnout do historie postelí, vlastně se vrátíme k lavici, která se stala prvním mobilním lůžkem určeným i ke spaní. Běžně se užívaly například bedny vystlané slámou, která se v nich měnila. Všechno prochází vývojem a nakonec tedy zvítězila touha po pohodlí i v těch nejnuznějších staveních. Bedna se slámou byla zvednuta na sloupkové nohy, sláma byla vecpána do textilního potahu, a tak vznikla postel s matrací. Z postelí se staly dokonalé truhlářské produkty, doplněné prací zručných lidových malířů. Často se ale užívala masivní vysouvací či rozkládací lůžka a bohatí sedláci se zase uchylovali k postelím s nebesy, po vzoru měšťanů a zámeckých pánů.


 Romantické večery i noci


Jste-li romantického založení, určitě podlehnete kovovým postelím s nebesy či bez. Do princeznovské ložnice se hodí i stylový nábytek a doplňky, jakými jsou kovová lavice, noční stolek a výkyvné zrcadlo.Také exotická ložnice působí romanticky.


 


Elegantní ložniceMáte rádi kůži, ale uvědomujete si náročnost její údržby? Čalouněná postel je potažena látkou SOFT LINE, která se snadno udržuje, je odolná a trvanlivá, měkká a příjemná na dotek a má přirozený vzhled. Atraktivní postele v koloniálním stylu překvapí i praktickým prostorným úložným prostorem.


 


Klasika za výhodnou cenuDvoulůžko, dva noční stolky a pětidvéřovou šatní skříň můžete doplnit i o dvoudveřovou komodu s pěti zásuvkami a nástěnné zrcadlo. Nábytek je nabízen ve dvou barevných dekorech (ořech/krémová a ořech/bílá).


 


Moderní futonové posteleV jednoduchosti je krása, a to přesně splňují futonové postele s roštem z masivního dřeva a s pružinovou matrací. Pod většinu futonových postelí lze dokoupit i úložný prostor na kolečkách. Futonové postele se dají koupit do 5 000 korun (v rozměru 90 × 200 cm) a v katalogu Neckermann k nim najdete i ostatní nábytek pro zařízení ložnice včetně praktických šatních skříní, komod a nočních stolků.


 


Čalouněné posteleU čalouněných postelí si můžete vybrat ze dvou matrací: bonelové pružinové nebo sedmizónové ze studené pěny. Pohodlí při vstávání zajistí i možnost výběru různých výšek postele (48 nebo 55 cm). Podle prostoru, který máte ve vaší ložnici, a počtu spáčů si můžete vybrat z pěti šířek postelí, podle vkusu pak můžete zvolit ze čtyř barevných variant: klasické černobílé, čertovské červenočerné, konzervativní béžovohnědé nebo optimistické terakotovokukuřičné.


 


Zdroj: BEAUFORT


Foto: Neckermann


více na www.neckermann.cz


 

Další články z rubriky

Oblíbené vepřové maso: Zkuste řízek, pomazánku nebo koleno

Oblíbené vepřové maso: Zkuste řízek, pomazánku nebo koleno

Včera | Co by to bylo za kuchyni bez šťavnatého a křupavého masa? Vyzkoušejte bůček, pomazánku z něj nebo…

Vánoční květiny: Co potřebuje brambořík, azalka a vánoční hvězda

Vánoční květiny: Co potřebuje brambořík, azalka a vánoční hvězda

10. 12. | Jmelí, zelené větvičky, ale i živé kvetoucí květiny se postarají o sváteční vánoční atmosféru.…

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

9. 12. | Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější,…

Pozor! Těmito chybami ničíte svoji vánoční hvězdu

Pozor! Těmito chybami ničíte svoji vánoční hvězdu

8. 12. | Při nákupu byla nádherně zelená a červená, ale teď opadává, usychá a vypadá to, že nevydrží ani do…