Mouční moli: Proč se nás drží a jak se jich zbavit

Mouční moli: Proč se nás drží a jak se jich zbavit

Jakmile se objeví, je to na infarkt. Malí motýlci poletující po bytě znamenají katastrofu. Nevybírají si, chutná jim skoro všechno. Je jedno, jestli se jedná o mola šatního, nebo moučného, oba nadělají stejnou paseku a způsob jak se jich zbavit je stejný. Jde jen o to, kde je budete likvidovat, jestli v šatně mezi oblečením, nebo ve špajzu mezi jídlem.

Nejezte to!

Jak poznáte, že se do vašeho jídla pustili moli? Najdete v něm jemná vlákna, zbytky zámotků a malé kuličky (výkaly housenek). Vašemu zdraví sice neuškodí ani se z nich nepřenáší žádná infekce, ale kdo by na něco takového měl chuť, že?

Pokračování 2 / 8

Odkud přišli?

S největší pravděpodobností jste si je domů přinesla s nákupem. I proto je dobré všechno nakoupené jídlo dobře prohlédnout, než ho uložíte do spíže. Vyplatí se to. Jakmile se totiž jednou moli doma objeví, zbavit se jich je běh na dlouhou trať.

Pokračování 3 / 8

Co milují

Sám mol nám nevadí, největší škodu nadělají jejich larvy. Mol potravinový má stříbrná křídla s tmavými skvrnkami a živí se hlavně sypkými potravinami, jako jsou rýže, koření, mouka nebo strouhanka, bohužel ale nepohrdnou ani semínky, oříšky nebo sušeným ovocem. Šatní mol ničí hlavně oblečení – chutná mu totiž kreatin, který jeho vlákna obsahují.

Pokračování 4 / 8

Co nenávidí

Nejlepší je, aby se k nám vůbec nenastěhovali. Pokud jste jejich nájezd ještě nezaznamenaly, začněte s prevencí – větrejte, uklízejte, vysušujte a sviťte. Moli totiž mají nejradši vlhko, tmu a klid. Všechno jídlo, které potřebujete uchovat déle, přesýpejte do dóz s dobře těsnícím uzávěrem, do kterého se moli, jinak schopní prokousat se i plastovými sáčky, nedostanou.

Pokračování 5 / 8

Proberte všechno

Pokud se u vás už moli usídlili, je čas na důkladný úklid. Budete muset probrat všechno, kus po kuse, a důkladně to prohlédnout. Pokud se moli objevili mezi jídlem, všechny potraviny, kde objevíte jejich stopu, bez milosti vyhoďte a nádoby, v nichž byli, důkladně vymyjte horkou vodou a saponátem.

Pokračování 6 / 8

Likvidace chemií

K dostání jsou také lepicí proužky napuštěné feromony. Ten moly přitahuje, takže se na lepidlo přilepí. Má to ale dvě nevýhody: jednak budete mít doma na očích pohřebiště mrtvých molů a jednak zlikvidujete jen dospělé jedince a ne larvy, které budou dál okousávat vaše šatstvo nebo oblíbené vločky ve spíži. V kuchyni není dobré používat chemické prostředky, a tak je stále nejlepší důkladný úklid.

Pokračování 7 / 8

Eko způsob

Pokud nechcete v domácnosti používat chemické prostředky, použijte levanduli ve všech jejích podobách, tabák, citrusovou kůru nebo jablečný ocet. Všechny mají intenzivní vůni, která moly odpuzuje. Smíchejte některou z nich s vodou a umyjte jimi skříň. Část roztoku nalijte do misky, kterou nechte dole ve skříni jako varování pro další moly, že tady už jim pšenka nepokvete. Stejně dobře poslouží i kousky cedrového dřeva umístěné mezi oblečením nebo pytlíčky s levandulí. Však už naše babičky věděly, jak si s moly poradit.

Pokračování 8 / 8

Jak se zbavit zárodků larev v mouce?

Pokud si nejste jistá, jestli některá z potravin přeci jen není kontaminovaná, a nechcete ji rovnou vyhodit, prosijte ji a dejte na chvíli do vyhřáté trouby nebo ji dejte do mrazáku. Teplo i zima poslouží stejně, od molů budete mít pokoj.

Doporučujeme

Články odjinud