Nejlepší místo k žití

| Autor: redakce | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Kde se ideálně snoubí zdravé životní prostředí s pohodlným životem? Odpověď hledala v dalším ze svých exkluzivních celosvětových průzkumů společnost Reader’s Digest.

Pro sestavení žebříčku nejzelenějších a současně nejobyvatelnějších míst Země analyzovala údaje ze dvou renomovaných vědeckých zdrojů (Index lidského rozvoje OSN za rok 2006 a Index environmentální udržitelnosti za rok 2005). Rozbor vzal v úvahu faktory ekologické, stejně jako společenské (například příjem a vzdělání).

Výsledkem je celosvětový žebříček států, které svým obyvatelům nabízejí nejpříjemnější podmínky k životu. Na čele se umístily všechny severské státy – Finskem na prvním místě počínaje, přes Island a Norsko, Švédskem konče. V těsném závěsu najdeme našeho blízkého souseda, Rakousko. Česká republika se umístila na 38. místě, což mezi 141 zeměmi nevypadá špatné. Zajímavé ovšem je podívat se na některé země před námi – 37. Bělorusko, 35. Kuba, 31. Albánie – a také za námi. Z evropských zemí zde najdeme pouze 46. Makedonii, 47. Bulharsko, 48. Polsko, 51. Rusko, 56. Rumunsko, 59. Gruzii a 60. Moldávii.

Finsko a Čína: ekologický a ekonomický paradox
Smyslem analýzy iniciované společností Reader’s Digest ovšem nebylo jen sestavit žebříček států, ale také naznačit cesty, jimiž se lidstvo může ubírat, pokud se rozhodne začít pracovat na svém přežití. Asi málokoho překvapí, že na posledním místě se z hlediska kvality života umístila Etiopie a těsně před ní další čtyři africké státy. Málokdo si ale uvědomuje, že na tamějších špatných životních podmínkách nesou svůj díl viny také Evropané. Ekologická rovnováha Země je křehká a naše pohodlí je vykoupeno jejím permanentním narušováním.

Tak například Finsko dostalo nejlepší známky za kvalitu vzduchu a vody, za nízkou nemocnost nemluvňat a také za to, že dobře obyvatele chrání jak před znečištěnou vodou, tak před přírodními katastrofami. Zároveň však produkuje nadprůměrný objem skleníkových plynů a zanechává poměrně velkou ekologickou stopu, což je plocha půdy a množství vody potřebné k udržení celostátní úrovně spotřeby. V celé severské oblasti jej proto považují za ekologického potížistu.

Takových rozporů ukázal výzkum víc. Za všechny zmiňme ještě případ Číny, jejíž ekonomický vzestup přináší na jedné straně větší zájem vládnoucí garnitury o ekologické otázky, na straně druhé však s sebou nese také nezanedbatelná ekologická rizika pro celou Zemi. Pokud by se poměr počtu majitelů vozů k celkovému počtu obyvatel Číny vyrovnal se Spojenými státy, jezdila by po čínských silnicích miliarda aut. Přepočtem pak dojdeme k celkové spotřebě 2290 miliard litrů benzínu ročně – a to je skoro polovina všeho, co se dnes spotřebuje na celém světě. Řešením samozřejmě není udržet Čínu a další rozvojové státy v chudobě, ale umožnit jim, aby se poučily z chyb Západu.

Země Česká, domov náš
V porovnání se světem si žijeme nadprůměrně dobře a naše životní podmínky se za posledních 20 let výrazně zlepšily. Otázkou ovšem zůstává, zlepšují-li se dostatečně rychle. Dýcháme téměř nejšpinavější vzduch v Evropě, dlouhodobě patříme k nejhorším zemím v Evropské unii ve znečišťování ovzduší drobným prachem. Hůř než obyvatelé českých měst jsou na tom v tomto ohledu pouze Italové a Slovinci.
Nepříjemně se také proměňuje krajina. Typické jsou necitlivé zásahy do jejího charakteru, za kterými obvykle stojí investice velkých společností, budující obrovské komplexy na zelené louce. Nemalé problémy máme také s odpadky.

Studie Reader’s Digest ukázala, že trvale udržitelný rozvoj může být cestou k přežití, pokud povede přes snahu být o trochu „zelenější“, myslet na budoucnost, regulovat pokrok – a to vše udělat, dokud je ještě čas.


Žebříček zemí

Prvních 5
1 FINSKO
2 ISLAND
3 NORSKO
4 ŠVÉDSKO
5 RAKOUSKO

Posledních 5
137 ČAD
138 BURKINA FASO
139 SIERRA LEONE
140 NIGÉRIE
141 ETIOPIE

Naše okolí
31 ALBÁNIE
33 SLOVENSKO
36 KUBA
37 BĚLORUSKO
38 ČESKÁ REPUBLIKA
39 BOSNA A HERCEGOVINA
40 BRAZÍLIE
47 BULHARSKO
48 POLSKO

Kvalita ovzduší
Tabulka hodnotí koncentrace některých nečistot v městských oblastech.
1 MOLDÁVIE
8 FINSKO
63 USA
126 ETIOPIE
141 GUATEMALA

Kvalita vody
Tabulka bere v úvahu obsah znečišťujících látek a další faktory, které ovlivňují čistotu vody.
1 NORSKO
2 FINSKO
22 USA
127 ETIOPIE
141 MAROKO

Nejzelenější a nejobyvatelnější města světa
5 NEJLEPŠÍCH
1 Stockholm, 2 Oslo, 3 Mnichov, 4 Paříž, 5 Frankfurt
5 NEJHORŠÍCH
68 Bangkok, 69 Kuang-čou, 70 Bombaj, 71 Šanghaj, 72 Peking

Skleníkové plyny
Tabulka radí státy podle úrovně emisí uhlíku na obyvatele a podle HDP.
1 ČAD
18 ETIOPIE
75 FINSKO
107 USA
141 TURKMENISTÁN

Prostředí a zdravotní stav obyvatelstva
Tabulka bere v úvahu dětskou úmrtnost a nemocnost, úmrtí na střevní infekce.
1 RAKOUSKO
8 FINSKO
16 USA
125 ETIOPIE
141 TURKMENISTÁN

Efektivní využívání energií
Tabulka státy hodnotí podle snah o zachování životního prostředí a využívání obnovitelných zdrojů energie, například energie vody.
1 D. R. KONGO
17 ETIOPIE
66 FINSKO
106 USA
141 TRINIDAD & TOBAGO

Nejzelenější a nejobyvatelnější města světa
Postavení Prahy mezi světovými metropolemi.
38 VÍDEŇ
39 ŘÍM
40 SYDNEY
41 PRAHA
42 BRISBANE
43 DENVER
44 BERN

zdroj: Reader’s Digest, deee

Další články z rubriky

Tipy na podzimní květiny do truhlíku aneb Jak ozdobit balkón na podzim

Tipy na podzimní květiny do truhlíku aneb Jak ozdobit balkón na podzim

Dnes | Balkón může být i na podzim plný květů, pokud nahradíme dožívající letničky výsadbou rostlin, které…

Jak vybrat sušičku na sušení hub, ovoce i zeleniny

Jak vybrat sušičku na sušení hub, ovoce i zeleniny

Včera | Přemýšlíte, jak nejlépe zpracovat nasbírané houby, úrodu ovoce a zeleniny tak, abyste si na nich…

Kosatce jsou nejstarší okrasné rostliny. Jak je pěstovat?

Kosatce jsou nejstarší okrasné rostliny. Jak je pěstovat?

19. 9. | Jemně žíhané kosatce, zvlněné, s kresbou nebo kadeřavé, s květy od sněhobílé až po tmavě fialové…

Asparágus je nenáročná rostlina, ale přesto upadl v zapomnění

Asparágus je nenáročná rostlina, ale přesto upadl v zapomnění

16. 9. | Kolik znáte druhů asparágusů. Vsadíme se, že tak dva – jeden se dává do kytic jako doplňková zeleň…