Nemůžete usnout? Přestavte ložnici podle feng shui

Nemůžete usnout? Přestavte ložnici podle feng shui

Pokud už máte za sebou všechno možné od alternativní medicíny po opravdu silné prášky a pořád spíte jako princezna na hrášku, nebo ještě hůř, zkuste se na svou postel a její okolí podívat z hlediska starého čínského učení feng shui a jeho jednoduchých, ale tisíce let ověřených principů. Postel je jedním z nejdůležitějších míst v bytě – strávíme v ní totiž skoro třetinu života. Stojí za to si tedy zodpovědět několik zásadních otázek,

1. Z čeho je vaše postel?

Nejlepší ze všeho je dřevěná postel. Dřevo je přírodní materiál, který nás bude v noci harmonizovat. Oproti tomu želená postel bude působit trochu jako faradayova klec, spojené trubky v ní totiž tvoří uzavřený obvod. V takové si moc neodpočinete. Stejné je to s kdysi tolik oblíbenou vodní postelí. Sice se na ní člověk krásně zhoupnul, když skočil do postele, jenže ve spánku si pak připadal jako „na vodě“. Také postel z umělé hmoty nebude působit moc přívětivě, ale studeně. Budete si v ní připadat jako na klouzačce.

Pokračování 2 / 12

2. Slamník versus péra

Dřív spávaly naše babičky na slamníku. Na záda to asi nebylo nic moc, nicméně jednu výhodu „slaměné“ spaní přece jen mělo. Kromě toho, že vymlácené klasy obilí krásně voněly, takže si člověk připadal jako na louce, každý rok se proležený a propocený slamník prostě vyhodil a jeho majitel si nacpal nový, voňavý. Přimlouvala bych se tedy za matraci kvalitní, nejlépe novou, neproleženou od někoho jiného. Rozhodně doporučuji vyvarovat se matrací s péry – takové sice dobře pružily, nicméně z energetického hlediska je tohle spaní podobné, jako byste si lehli na plato plné vývrtek. Nejlepší bude asi kvalitní pěnová matrace z přírodních materiálů.

Pokračování 3 / 12

3. Povlečení hraje!

V současné době je móda mít povlečení s nejrůznějšími motivy. Nic proti tomu, ovšem přikrýt se na noc – byť i obrazně – hromadou kamení nebo si na sebe naložit závodní auto, vám ke klidnému spaní také nepřidá. Spánek by měl být posilující a sny lehké, je tedy lepší zvolit jednoduché květinové motivy nebo vzory (nenápadné puntíky, jemné pruhy, kostky…) a jemné pastelové barvy.

Pokračování 4 / 12

4. Pod hlavu jedině polštář

To je přece jasné, jenže ne u každého je tohle pravda. Někdo má u hlavy telefon, jiný knihu, další stoh časopisů nebo hlasitě tikající budík, viděla jsem na nočním stolku dokonce faktury. Dámy, nic z toho ani náhodou do vašich snů nepatří. To všechno má vliv na vaše neklidné spaní. Dejte si k nosu raději pytlík levandule, která bude zahánět nejen zlé sny, ale taky duchy (to už věděly naše babičky, ne nadarmo levanduli dávaly nejen před vchod, ale také s ní vykládaly všechny prádelníky). Mobilní vlny, zapnuté rádio nebo televize, to není to, co byste měly mít u svého usínání.

Pokračování 5 / 12

5. Větrání doktora vyhání

Pamatujete tuhle větu, která visela na nástěnkách u našich dětských lékařů ještě s tou další o jednom jablku denně? Dodnes bez výjimky platí. Sladké sny rozhodně nepřijdou do přetopené vydýchané místnosti. Tělo se přirozeně zahřeje pod přikrývkou a vaše plíce vám budou s každým nadechnutím děkovat za porci čistého vzduchu. Stejnou radost vám udělají večer i voňavé peřiny, pokud je dáte ráno aspoň na chvíli vyvětrat na sluníčko.

Pokračování 6 / 12

6. Kdo tam straší?

Přiznejte se – co schováváte pod postelí vy, lépe řečeno – na čem si spíte, dámy? Pod postel by měl zabloudit jen smeták, jinak by tam nemělo být vůbec nic. Jak už jsme říkali dřív, všechno, co máme ve spaní pod sebou a v nejbližším okolí, pro nebo proti nám hraje. Jestli máte nouzi o místo a úložné prostory pod postelí opravdu potřebujete, dejte tam alespoň věci, které souvisí se spaním – povlečení, náhradní peřiny, ručníky… Pod postel nepatří žádný nepořádek, sbírka faktur, nefunkčních součástek na rádia, motanice kabelů a s nimi i elektrosmog, rozbité hračky a další „lahůdky“. Ty dejte buď do komory, nebo rovnou do popelnice.

Pokračování 7 / 12

7. Čím výš, tím lépe!

Japonci hodně spí na futonech na zemi, my se tomu raději vyhneme. Ve středověku bylo lepší spát co nejvýš kvůli všudypřítomnému hmyzu, my se, stejně jako tehdy, budeme snažit pořídit si postel co nejvýš nad zemí a nebudeme se tlačit na zem jako Japonci. Proč? Jednak se nám bude z vyššího lůžka lépe vstávat, a jednak budeme povzneseni nad těžkou energii, která se vždycky drží u země.

Pokračování 8 / 12

8. Pevno za hlavou

Pro pocit bezpečného spánku je také důležitá opora za hlavou – pevné čelo u postele. Šprušličky, mezi nimiž bude propadat polštář, budou se vám krabatit záda a pořádně se nebudete moct opřít, nejsou k ničemu. V posteli bez čela, navíc nepřiražené ke zdi, si budete připadat jako na katafalku.

Pokračování 9 / 12

9. Kam s ní?

Pevné čelo, vaší nejlépe dřevěné postele, opřete o pevnou zeď místnosti ideálně tak, abyste z postele viděly na dveře a na toho, kdo přichází. Nedoporučuje se nohama směřovat ven z místnosti (téhle poloze se říká poloha smrti, protože energie člověka je tažená nohama ze dveří a dlouhodobě ho vysiluje, místo aby ho spánkem posilovala). Rozhodně vám nedoporučuji stavět postel do energetické dálnice mezi dveře a jiné dveře, nebo mezi dveře a okno. Nedávejte postel ani pod okno, jakkoli to z designérského hlediska a na fotkách vypadá efektně. Opět byste se, z dlouhodobého hlediska, spaním spíš vysílili než posílili. Pro svou postel prostě potřebujete co nejklidnější kout.

Pokračování 10 / 12

10. Volný prostor pro oba!

Jste-li sama a partnera nehledáte, tak tuhle část článku přeskočte. Ostatní by si měly pamatovat, že oba partneři by měli mít k posteli (přeneseně ke vztahu, jehož je postel symbolikou) přístup. Přiražené manželská postel z jedné strany se raději vyhněte, pokud ve vztahu chcete mít rovné možnosti.

Pokračování 11 / 12

11. Volno, hlavně volno!

S jakými myšlenkami chodíte spát? Víte to vůbec? A co máte pověšené nad čelem postele? Sem se hodí nějaký pěkný inspirativní obraz, ne příliš těžký (mohly byste mít v noci podvědomý strach, že vám takový těžký obraz nebo polička s knihami spadne na hlavu). Něco, co souvisí se šťastným partnerstvím, nebo se spirituální ochranou. Inspiraci můžeme vzít zase od babiček – těm v ložnici nad čelem postele visela buď svatební fotografie, nebo nějaká madonka s dítětem, to podle toho, jestli byly v manželství víc orientované na partnerství, nebo na mateřství.

Pokračování 12 / 12

12. … a všechno ostatní!

V ložnici se toho dá změnit ještě spoustu, vy se ještě podívejte, jestli na vaše lůžko, respektive na hlavu, nemíří nějaký ostrý roh, nebo jestli se postel neodráží v zrcadle. Ani jedno z toho vašemu klidnému spánku neprospěje. Zrcadlo bude energii, která by měla být v ložnici klidná, aktivovat, a rohy, které na vás budou mířit, vám zase budou utlačovat auru. A nic z toho přece nepotřebujete, že? Přejeme vám klidný spánek a sladké sny.

Klepněte pro větší obrázek

Doporučujeme

Články odjinud