Okořeňte, opečte, ochutnejte: Sezóna lilků je tu!

Okořeňte, opečte, ochutnejte: Sezóna lilků je tu!

Přišel čas lilků! Hrají na nich nejen odstíny fialové jako u lilku velkoplodého, ale jsou také červené, oranžové, žíhané, bílé se zeleným nádechem nebo přecházejí do růžových až purpurových odstínů.

Vejce s lilkem na rajčatech

4 porce příprava: 50 minut

2 stroužky česneku, 800 g loupaných rajčat, 1 lžička pískového cukru, 2 lžíce balzamikového octa, 1 lžička pasty harissa, sůl a pepř, 1 lilek, hladká mouka na obalení, rostlinný olej, 8 vajec, mletá sladká paprika, 1 lžíce kaparů

Česnek nasekejte najemno, rajčata nadrobno a v hrnci ochuťte cukrem, octem, harissou, solí a pepřem. Za mírné teploty a míchání vařte, dokud nezískáte krémovou konzistenci (až 30 minut). Podle potřeby přidejte trochu vody. Lilek nakrájejte na plátky. Nechte je půl hodiny vypotit, osušte a obalte v mouce. Na pánvi rozehřejte olej a lilek po obou stranách opečte. Ihned odložte na papírové utěrky. Osolte a opepřete. Vejce uvařte na hniličku. Oloupejte je a rozpulte. Do mísy vložte rajčata, na ně naskládejte lilky a vejce. Osolte, opepřete a posypejte paprikou a kapary.

Recepty na další pokrmy z najdete v následujících kapitolách. Pokud se chcete podívat na konkrétní pokrm, zvolte si ho v boxíku a zbytek textu se vám vůbec nezobrazí. Jestliže si chcete článek přečíst celý, postupujte po kapitolách tak, jak za sebou následují.

Pokračování 2 / 3

Lilky zapečené s mangem

4 porce příprava: 40 minut

2 lilky, 1 mango, 1 velká červená cibule, 2 stroužky česneku, sůl, olivový olej, 2 bochánky mozzarelly, hrubě mletý pepř čtyř barev, hrst zelené petrželky, pečivo či brambory k podávání

Troubu rozehřejte na 180 °C. Lilky podélně rozpulte, dužninu zbavte semínek a vyjměte ji, nasekejte na kostky, zrovna tak i mango. Přidejte nahrubo nasekanou cibuli, drcený česnek, osolte. Lodičky lilků rozložte do zapékací mísy. Rozdělte do nich směs s mangem, zastříkněte olejem a dejte asi na 20 minut zapéct do trouby. Poklaďte plátky mozzarelly, ochuťte pepřem a nasekanou petrželkou. Nechte v troubě, dokud se sýr nezačne roztékat. Podávejte s pečivem nebo bramborami vařenými v páře.

Pokračování 3 / 3

Hrnec s lilkem a olivami

4 porce příprava: 1 hodina 50 minut

1 kg lilku, 4 stroužky česneku, 4 lžíce olivového oleje, sůl a pepř, 4 rajčata, 2 bobkové listy, 4 stonky tymiánu, 1 snítka rozmarýnu, 1 květ badyánu, mleté nové koření, kajenský pepř, 100 g černých oliv

Lilek nakrájejte na větší kousky, česnek nasekejte najemno. V kastrolu rozehřejte olej, ale nerozpalte ho příliš, a lilek s česnekem za stálého míchání opečte dozlatova. Osolte a opepřete. Rajčata nakrájejte na kousky. Bobkový list, tymián a rozmarýn svažte do bouquet garni. K lilku přidejte rajčata, badyán, dochuťte novým kořením a kajenským pepřem. Dolijte vodu tak, aby zakrývala zeleninu, přidejte bouquet garni a 1 hodinu zvolna duste pod poklicí. Průběžně míchejte. Vsypte olivy a vařte ještě 30 minut bez poklice. Podle potřeby přidejte trochu vody, ke konci případně dosolte. Podávat můžete teplé i vychlazené. Náš TIP: Aby lilek uvolnil své příjemné kulinární vlastnosti, potřebuje rozehřát, ale ne přepálit. Ideální teplota je kolem 160 °C, při ní totiž uzavře póry před tukem a je dietnější i pevnější na skus.

Lilky čili baklažány potřebují tepelnou úpravu

Antická přezdívka „jablko bláznů“ má racionální jádro. Lilek obsahuje solanin, který může vyvolat kolaps oběhového systému nebo halucinace. Dnešní kultivary ho mají minimum, takže buďte bez obav. Nejchutnější jsou lilky menší, s průměrem kolem osmi centimetrů, s pevnou nasládlou dužninou a minimem semen. Ta časem hořknou podobně jako dužnina. Velký plod má velká semena, tedy i hodně hořčin. Pokud budete pracovat s lilkem těsně za zenitem, semen se zbavte a dužninu krátce namočte do studené vody.

Doporučujeme

Články odjinud