Podzimní suroviny pro váš stůl

Podzimní suroviny pro váš stůl

V tomto ročním období vám možná chybí slunce. ale o radost z dobrého jídla vás tato skutečnost připravit nemusí. Zkuste si vylepšit náladu i imunitu červeným zelím, lahodnými sýry, povzbuzujícím celerem a mletým mákem.

Salát z červeného zelí se švestkami

4 porce příprava: 35 minut + odležení

750 g červeného zelí, sůl, 1 lžíce hnědého cukru, 500 g švestek, 4 lžíce javorového sirupu, 2 lžičky jablečného octa, 1 lžička skořice, 30 g vlašských ořechů, 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce oleje z vlašských ořechů, sůl a pepř, snítka tymiánu

Odstraňte vnější listy zelí a hlávku nastrouhejte na jemné nudličky. Posypte lžící soli a cukru a důkladně promíchejte, aby zelí změklo. Švestky omyjte, rozpulte, vypeckujte a nakrájejte na plátky. V hrnci svařte javorový sirup s octem, přidejte skořici a švestky. Míchejte a duste 2 až 3 minuty. Švestky slijte do síta (šťávu zachyťte) a pak je smíchejte s nakrájeným zelím a ořechy. Tekutinu znovu přiveďte k varu a zredukujte. Kastrůlek stáhněte z plotýnky, zašlehejte oba oleje, osolte a opepřete. Zálivkou přelijte salát, přiklopte a nechte alespoň 1 hodinu odležet. Po odležení posypte tymiánem.

Červené zelí

Je dokonalý životabudič, zdroj vitaminů A, B i C, prospívá zažívání a také je skvělé při redukci váhy. V kuchyni červené zelí využijete do salátů, polévek, omáček nebo jako báječnou přílohu k masu.

Další recepty najdete v následujících kapitolách. Pokud se chcete podívat na konkrétní jídlo, zvolte si ho v boxíku a zbytek textu se vám vůbec nezobrazí. Jestliže si chcete článek přečíst celý, postupujte po kapitolách tak, jak za sebou následují.

Pokračování 2 / 4

Celerové rizoto s opečeným kuřecím prsíčkem

4 porce příprava: 45 minut

500 g celeru, 150 g másla, 1 malá cibule, 1 stroužek česneku, 80 ml bílého vína, 300 g rýže, 1,5 l kuřecího vývaru, 4 kousky kuřecích prsou (po 200 g), 5 ml olivového oleje, 2 lžíce mascarpone, 2 snítky šalvěje, chilli vlásky, sůl a pepř

Celer nastrouhejte, cibuli nakrájejte. V hrnci rozpusťte polovinu másla, vsypte celer a cibuli a na mírném ohni vše restujte doměkka. Česnek nakrájejte nadrobno, přidejte do hrnce a krátce restujte. Pak přilijte bílé víno. Až se odpaří, přidejte rýži a promíchejte. Postupně přilévejte vývar a vařte doměkka. Maso osolte a opepřete, kůží dolů vložte do pánve se zahřátým olejem a pečte zhruba 3 minuty. Pak je otočte a pečte asi 4 minuty. Sejměte pánev z ohně, přikryjte alobalem a maso nechte v teple dojít. Do téměř hotového rizota vmíchejte polovinu zbylého másla a mascarpone. Osolte a opepřete. Na zbylém másle opečte listy šalvěje. Na talíře rozdělte rizoto. Ozdobte opečenými šalvějovými listy, chilli vlásky a podávejte s kuřecím prsem.

Celer

Celer je známý především jako přírodní afrodiziakum, dovede však mnohem více. Má antibiotické účinky a prospívá střevům či žaludku. Skvělý je syrový do salátu i tepelně upravený.

Pokračování 3 / 4

Pikantní dýňový koláč se sýrem

4 porce příprava: 85 minut

TĚSTO: 250 g hladké mouky, špetka soli, špetka muškátového oříšku, 125 g másla, 1 vejce

NÁPLŇ: 800 g muškátové dýně, sůl, 150 g cibule, 2 lžíce olivového oleje, 100 g zakysané smetany, 200 g čerstvého sýra, 3 vejce (M), černý pepř, 1 lžička chilli papriček, 6 snítek tymiánu, 100 g staré a 50 g uleželé goudy

Mouku, sůl a muškátový oříšek smíchejte. Zapracujte studené máslo a vejce. Těsto zabalte do fólie a dejte chladit. Dýni oloupejte, zbavte semen. Dužninu nastrouhejte. Hmotu rozetřete na síto, osolte a nechte okapat. Cibuli orestujte na oleji. Přidejte dýni a restujte 3 minuty. Nechte vychladnout. Rozšlehejte zakysanou smetanu, čerstvý sýr a vejce. Ochuťte solí, pepřem a chilli. Strouhanou starou goudu smíchejte s vaječnou směsí a tymiánem. Těstem vyložte formu, propíchněte, zakryjte papírem a naplňte fazolemi. Pečte 10 minut při 200 °C. Odstraňte fazole. Polovinu vaječné směsi smíchejte s dýní a nalijte na těsto. Zalijte zbylou směsí. Pečte asi 15 minut, posypte strouhaným uleželým sýrem a pečte 20 minut dozlatova.

Sýr

Jeden z nejtradičnějších mléčných výrobků nabízí tisíce způsobů využití v kuchyni a také je zdrojem bílkovin a tuků. Kromě klasických kravských sýrů určitě vyzkoušejte ovčí i kozí, ideálně přímo z farmy.

Pokračování 4 / 4

Makové knedlíčky s vanilkovou omáčkou

4 porce příprava: 50 minut

100 g mletého máku, 35 g krupicového cukru, 1 lžíce medu, 1 lžíce tuzemáku, 60 g sušenek BeBe, 75 ml plnotučného mléka, 2 lžíce čokolády, 1 vanilkový cukr

TĚSTO: 10 g másla, 1 vejce, 1 žloutek, 40 g krupicového cukru, 300 g měkkého tvarohu, šťáva z citronu, vanilkový cukr, 150 g strouhanky, 50 g polohrubé mouky

OMÁČKA: 250 ml smetany ke šlehání, 1 vanilkový cukr, 50 g moučkového cukru, 6 žloutků

Mletý mák zahřejte, přidejte cukr a med a prohřejte. Vmíchejte rozdrcené sušenky, mléko, tuzemák a povařte. Přidejte čokoládu a vanilkový cukr. Tvarujte kuličky a nechte ztuhnout. Na těsto ve vodní lázni vyšlehejte do pěny máslo, vejce, žloutek a cukr. Vyjměte z lázně a přidejte tvaroh, citronovou šťávu, vanilkový cukr, strouhanku a mouku. Těsto nechte v chladničce ztuhnout. Pak jím obalujte makové kuličky a vařte v osolené vodě 10 minut. Obalte v máku s moučkovým cukrem. Na omáčku svařte šlehačku s cukrem a nechte vychladit. Vyšlehejte do polotekuta. Ve vodní lázni vyšlehejte do pěny vaječné žloutky a přidejte do nich lehce vyšlehanou šlehačku.

Mák

Mák je jedinečným zdrojem vápníku. Věděli jste, že ho obsahuje až dvanáctkrát více než mléko? V kuchyni jej využijete do náplní nebo jako posyp na šišky či knedlíky. Zajímavě ozdobí i slané sušenky.

Doporučujeme

Články odjinud