Pohoda na balkoně

| Autor: Marcela Škardová | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Nenechte se omezovat prostorem a vychutnejte si krásné jarní počasí třeba i na miniaturním balkoně. Co přispěje k vašemu pohodlí a dobrému pocitu?

1. NÁBYTEK? IDEÁLNĚ SKLÁDACÍ

Kde hraje roli třeba i několik centimetrů, tam je nutné velice pečlivě vybírat nábytek. Pomůžou skládací židle a stoleček, který jen sklopíte - třeba k zábradlí, když ho zrovna nebudete používat.

2. STÍNĚNÍ SE V LÉTĚ HODÍ

Slunečník je bezvadný, ale nestačí pokrýt celou plochu. To naopak dokáže speciální markýza, která se montuje zpravidla do stropu a pomocí výklopných ramen nebo ocelových strun se spouští k zábradlí. Na ovládání postačí klika.

3. SVĚTLO NA SOLÁR

Světla jsou při večerním posezení na balkoně samozřejmě zapotřebí. V ideální variantě si pořiďte v současnosti populárn svítilny na solární energii, které se přes den na sluníčku nabijí. V úspornější variantě pak určitě postačí obyčejné lucerny. Přes den budou balkon zdobit, večer jemně posvítí. Anebo zkuste dekorativní řetězy. U solárního varianty se obejdete bez kabelů a zásuvek, světlo opět zajistí paprsky.

4. MÍSTO VYUŽIJTE CHYTŘE

Na bok sedací lavice přivažte textilní kapsář, abyste měli po ruce všechny potřebné maličkosti. Knížkou nebo časopisem počínaje a slunečními brýlemi konče.

5. KAM CO ULOŽIT?

Lavice s úložným prostorem nebo i s nástěnným panelem představují skvělou vychytávku do malých prostorů. Dovnitř uložíte například polštáře, sedáky a další venkovní textil, na panel můžete zavěsit drobné zahradní náčiní včetně konvičky.

6. ZÚTULNĚTE KVĚTINAMI

Příjemnou atmosféru na balkoně vytvoří květiny. Naším tipem jsou stromkové růže, které vaše posezení navíc krásně provoní. Po nákupu v zahradnictví je přesaďte do větší nádoby, kde budou mít prostor pro rozvoj kořenů, vhodný je hlinitopísčitý substrát s vysokým obsahem humusu. Růže milují slunečné stanoviště, ale v odpoledních hodinách jim zajistěte přistínění. Během sezony jim dopřejte speciální hnojivo pro růže, případně postřik proti padlí.

7. JAK VYUŽÍT STĚNY?

Na stěny panelákových lodžií se poličky umisťují obtížně, protože vrtání do panelů není právě snadné. Pomůže vám na zeď buď ukotvit dřevěnou předstěnu, na kterou pak můžete poličky zavěsit, anebo vytvořit jednoduchý systém podobný žebříku. A kdo opře skutečný žebřík, ten také nic nezkazí.

8. PRO VÍCE SOUKROMÍ

Na balkonové zábradlí se nabízí připevnit zástěnu, která vás ochrání před zvídavými pohledy okolí. Zástěny mají očka či otvory, jimiž se provlékne provázek, a jejich uchycení k zábradlí zvládne každý.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

Dnes | Svíčková je klasika, kterou milujeme, a málokdo ví, že její příprava je velmi jednoduchá. Blýskněte…

Voděnka – vděčná pokojovka z Mexika, která si zaslouží pozornost

Voděnka – vděčná pokojovka z Mexika, která si zaslouží pozornost

Včera | Voděnka již léta patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Zejména začínající nebo zaneprázdnění lidé…

Jarní dekorace: Vyrobte si květinový věnec z ruliček od toaleťáku

Jarní dekorace: Vyrobte si květinový věnec z ruliček od toaleťáku

18. 2. | Pusťte se do výroby netradiční jarní dekorace z prázdných ruliček od toaletního papíru. Květinový…

Hříšně dobré pečení: 6 čokoládových lahůdek z trouby

Hříšně dobré pečení: 6 čokoládových lahůdek z trouby

17. 2. | Podlehněte svodům pečení s čokoládou. Tyto recepty jsou jednoduché a přitom dokonale uspokojí vaše…