Pohoda na balkoně

| Autor: Marcela Škardová | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Nenechte se omezovat prostorem a vychutnejte si krásné jarní počasí třeba i na miniaturním balkoně. Co přispěje k vašemu pohodlí a dobrému pocitu?

1. NÁBYTEK? IDEÁLNĚ SKLÁDACÍ

Kde hraje roli třeba i několik centimetrů, tam je nutné velice pečlivě vybírat nábytek. Pomůžou skládací židle a stoleček, který jen sklopíte - třeba k zábradlí, když ho zrovna nebudete používat.

2. STÍNĚNÍ SE V LÉTĚ HODÍ

Slunečník je bezvadný, ale nestačí pokrýt celou plochu. To naopak dokáže speciální markýza, která se montuje zpravidla do stropu a pomocí výklopných ramen nebo ocelových strun se spouští k zábradlí. Na ovládání postačí klika.

3. SVĚTLO NA SOLÁR

Světla jsou při večerním posezení na balkoně samozřejmě zapotřebí. V ideální variantě si pořiďte v současnosti populárn svítilny na solární energii, které se přes den na sluníčku nabijí. V úspornější variantě pak určitě postačí obyčejné lucerny. Přes den budou balkon zdobit, večer jemně posvítí. Anebo zkuste dekorativní řetězy. U solárního varianty se obejdete bez kabelů a zásuvek, světlo opět zajistí paprsky.

4. MÍSTO VYUŽIJTE CHYTŘE

Na bok sedací lavice přivažte textilní kapsář, abyste měli po ruce všechny potřebné maličkosti. Knížkou nebo časopisem počínaje a slunečními brýlemi konče.

5. KAM CO ULOŽIT?

Lavice s úložným prostorem nebo i s nástěnným panelem představují skvělou vychytávku do malých prostorů. Dovnitř uložíte například polštáře, sedáky a další venkovní textil, na panel můžete zavěsit drobné zahradní náčiní včetně konvičky.

6. ZÚTULNĚTE KVĚTINAMI

Příjemnou atmosféru na balkoně vytvoří květiny. Naším tipem jsou stromkové růže, které vaše posezení navíc krásně provoní. Po nákupu v zahradnictví je přesaďte do větší nádoby, kde budou mít prostor pro rozvoj kořenů, vhodný je hlinitopísčitý substrát s vysokým obsahem humusu. Růže milují slunečné stanoviště, ale v odpoledních hodinách jim zajistěte přistínění. Během sezony jim dopřejte speciální hnojivo pro růže, případně postřik proti padlí.

7. JAK VYUŽÍT STĚNY?

Na stěny panelákových lodžií se poličky umisťují obtížně, protože vrtání do panelů není právě snadné. Pomůže vám na zeď buď ukotvit dřevěnou předstěnu, na kterou pak můžete poličky zavěsit, anebo vytvořit jednoduchý systém podobný žebříku. A kdo opře skutečný žebřík, ten také nic nezkazí.

8. PRO VÍCE SOUKROMÍ

Na balkonové zábradlí se nabízí připevnit zástěnu, která vás ochrání před zvídavými pohledy okolí. Zástěny mají očka či otvory, jimiž se provlékne provázek, a jejich uchycení k zábradlí zvládne každý.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Inspirace: 40 hravých pokojíčků pro pány kluky

Inspirace: 40 hravých pokojíčků pro pány kluky

Dnes | Chcete svému synovi udělat radost? Vytvořte mu pokoj v námořnickém, indiánském nebo třeba stylu…

Znáte svídy? Výrazné keře, které v zimě vnášejí barvu do zahrady

Znáte svídy? Výrazné keře, které v zimě vnášejí barvu do zahrady

Včera | Svídy budete znát z výslunných strání, kde jsou přes zimu jejich pruty nápadně zbarveny do vínově…

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

20. 8. | Vytrvalé rostliny vydrží na stanovišti řadu let, ale některé časem ztratí původní tvar nebo…

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

19. 8. | Chystáte se dceři zařídit nový pokojíček nebo proměnit ten stávající, ale stále nemáte představu,…