Předvánoční úklid. Zvládnete to i bez chemie

| Autor: Veronika Matoušková | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Ocet, včelí vosk, chlebová kůrka, soda, pivo, noviny. Napadlo by vás, že díky těmto věcem, které zaručeně máte doma, si můžete krásně uklidit, a navíc prakticky bez chemie?

Předvánoční úklid. Zvládnete to i bez chemie

Okna – ocet a noviny

Žijete v tom, že bez „svalovců“ na obalu, případně hypermoderní matky, smývající z okna dokonalým prostředkem svou podobiznu, nemáte šanci mít krásně čistá okna? Pak vás ráda vyvedu z omylu.

Pokud vás k mytí oken láká především slunečné počasí, zadržte. Pokud vám na okna bude „pražit“ slunce, voda uschne příliš rychle a okna budou šmouhatá. Dejte do vody trochu octa (řekněme do klasického kbelíku velkého panáka) a posléze dočistěte novinovým papírem. Pokud do vody přidáte několik kapek glycerinu, zajistíte tím, že kapky deště nebudou na oknech ulpívat a okna budou i odolnější proti prachu.

Žaluzie – chlebová kůrka

Lámete si hlavu, jak co nejlépe vyčistit žaluzie? Pak tedy vězte, že vám pomůže věc, do které by to asi nikdo nehádal – obyčejná chlebová kůrka. Vezměte si kůrku čerstvého chleba, žaluzii do ní sevřete a přejeďte – a uvidíte, jak bude krásně čistá.

Koberce a nábytek

Máte-li na koberci skvrny, posypte je jedlou sodou, vykartáčujte a nechte působit. Pak klasicky vyluxujte. Na nábytek si můžete sami připravit leštěnku ze včelího vosku – včelí vosk nastrouhejte, dejte do hrnce s horkou vodou a míchejte do rozpuštění. Pak přidejte terpentýnový olej, levandulový (nebo jiný dle libosti) olej pro vůni a dobře promíchejte.

Trápí vás poškrábaný nábytek? I s tím vám dokážeme poradit. Na pomoc si zavolejte obyčejnou bílou vazelínu, a škrábance s ní potřete. Nechte působit přes noc a pak klasicky přeleštěte.

Čalouněný nábytek vysávejte proti směru vlasu. Nebo přes něj dejte namočené a dobře vyždímané prostěradlo, a pořádně jej vyklepejte rákoskou.
Pokud s vámi žijí děti, které vám vyzdobily nábytek samolepkami, nepropadejte panice. Nejprve samolepky nahřejte fénem, a uvidíte, jak krásně půjdou dolů.

Péče o květiny

Kupujete pro vaše kytičky chemická hnojiva? Zbytečně. Stačí pivo, skořápky, česnek a voda z brambor. Zdá se vám to šílené? Pojďme si rozebrat, čím která zvláštní věc dokáže prospět.

Pivo – pokud přidáte pivo do vody, kterou květinám rosíte listy, budou krásně lesklé.

Skořápky – přidejte při přesazování květin na dno květináče, a rostlinkám poskytnete zdroj výživy, za což se vám odmění krásným vzhledem.

Voda z brambor – dovařili jste k obědu brambory? Pak vodu slijte, a až vystydne, zalijte s ní květiny. Obsahuje totiž spoustu cenných látek, které jí předaly právě brambory. A vaše domácí květinářství bude za tuto výživnou vodu velmi vděčné.

Přírodně, nebo chemie?

Vrtíte nechápavě hlavou, proč se máte namáhat s vyráběním třeba leštěnky, když můžete v supermarketu po jedné sáhnout a mít to relativně bez námahy? Třeba proto, že nechcete, aby se mnohdy drastické chemické sloučeniny dostaly do vzduchu, který dýchají vaše děti, a vlastně to ani není nezbytně nutné. Tak proč si „plevelit“ domácnost něčím, co jde nahradit jinak? Zkuste to, a sami poznáte, zda vám tento způsob vyhovuje, nebo zda zůstanete věrni chemickým čističům. A kdo ví, třeba vás tento nechemický úklid získá na svou stranu.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Léčivé rostliny: Které pokojovky dokážou uzdravovat?

Léčivé rostliny: Které pokojovky dokážou uzdravovat?

28. 5. | Aloe vera, rýmovník či rozmarýna? Neuhodli jste, i když tyto rostliny patří mezi léčivé. Mezi…

Líbí se vám motýlci? Vyrobte si vlastní dekoraci

Líbí se vám motýlci? Vyrobte si vlastní dekoraci

27. 5. | Také se vám tak líbí něžní motýlci poletující kolem vás? Zkrášlete si zeď nevšední dekorací, kterou…

Chlupy vašeho domácího mazlíčka všude? Zbavte se jich!

Chlupy vašeho domácího mazlíčka všude? Zbavte se jich!

26. 5. | Máte doma kočku, psa nebo snad dokonce oba dva? Pak zcela jistě bojujete s chlupy, které jsou snad…

Udělejte dětem radost: Pořiďte jim zahradní nábytek

Udělejte dětem radost: Pořiďte jim zahradní nábytek

25. 5. | Ne, vůbec to není luxus pořídit dítěti na zahradu vlastní stůl a lavici nebo houpačku. Nebudete se…