Provoňte si domov. Ale čím?

| Autor: Marcela Škardová | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Existuje řada forem bytových vůní, některé fungují čistě na principu aroma, jiné současně dezinfikují vzduch a také ho zvlhčují. Kterou vybrat?Parfémované svíčky – tradiční i moderní, s jedním nebo dvěma knoty.

Aromalampy – nádoby, do kterých se zdola vkládají čajové svíčky ohřívající vodu s vonnými esencemi. Tím dojde k uvolnění vůně do vzduchu. Nověji se místo vody a esencí používá speciální aromatický vosk, který dlouho vydrží. Stačí dát jednu kostičku do nádobky na olej a máte provoněný byt na dlouhou dobu. Do nádobky pak ovšem nepřidávejte vodu.

Aromadifuzéry – zpravidla skleněné lahvičky obsahují vonnou esenci, jsou uzavřené zátkami. Do otvoru v zátce se vkládají bambusové tyčinky a vzlínáním esence se vůně uvolňuje do interiéru. Intenzitu aroma ovlivníte výběrem esence i počtem tyčinek.

Náš tip: Existují nejen mechanické, ale i elektrické aromadifuzéry. A dokonce také multifunkční, které v sobě spojují vůni, barevné světlo, hudbu a vodu a ještě je můžete dálkově ovládat.

Vonná stébla s květy – fungují obdobně jako aromadifuzéry, jen jsou ještě o špetku sofistikovanější a v interiéru sehrají i roli květinové dekorace. Vonné tyčinky – bambusová stébla jsou částečně pokrytá vonnými bylinami, aroma se uvolňuje po zapálení tyčinky. Bytové spreje – známé osvěžovače vzduchu ve spreji nebo rozprašovači, které rychle provoní a osvěží vzduch.

Katalytické aromalampy – u nás je stále ještě objevujeme, přestože existují už více než sto let, původně je francouzský lékárník Maurice Berger používal na čištění vzduchu v nemocnicích. Moderní lampy také čistí vzduch (procesem katalytické oxidace odstraňují ve vzduchu přítomné mikroorganismy a organické molekuly zodpovědné za nepříjemné pachy), nabízejí příjemnou vůni a současně dekorují váš domov. Ve srovnání s klasickými aromalampami hoří jen pár minut (katalytický proces spalování probíhá bez přítomnosti plamene) a tak neprodukují zbytečný kouř.

Parfémované kameny – obdobně jako luxusní bytové parfémy nebo katalytické aromalampy fungují jako zdroj vůně i dekorativní záležitost. Tyto kameny se ukládají kdekoli v interiéru.

Voňavé sáčky – klasika, kterou jistě známe všichni, ostatně kdo z nás doma neměl sáček s levandulí, už třeba jen jako ochranu proti molům? Zpravidla se používají do šatníků a skříní a také do automobilů. Snadno si ho můžete i sami vyrobit, pak ale dbejte nejen na kvalitu usušených květů, ale také na přírodní textilii, kterou použijete jako obal.

Potpourri – sušené květy se aromatizují nejlépe rostlinnými silicemi a jde o jednu z nejběžnějších forem bytových vůní, kterou si můžete sami vyrobit. Elektrické osvěžovače vzduchu do zásuvky – využívají je ti, kteří chtějí mít příjemně provoněný domov. Intenzitu vůně si zpravidla můžete regulovat.

4 rady a tipy pro bytové vůně

1. Než vůni použijete v ložnici nebo dětském pokoji, pečlivě ji otestujte jinde.

2. Experimentujte s vůněmi, dokud neobjevíte tu pravou, která vám bude vyhovovat.

3. Do koupelny se lépe hodí svíčky (ale pozor na ručníky!), v obytných místnostech zkuste sprej, který se bude držet v textiliích.

4. Aromalampy, katalytické lampy, svíčky, vonné tyčinky a podobné předměty vždy pokládejte na hladký nehořlavý povrch a dopřejte jim prostor.

Doporučujeme:

U značkových výrobků vás mnohdy překvapí ne zrovna nízká cena a třeba si řeknete – proč bych měl dát za obyčejnou svíčku i 500 Kč a za katalytickou lampu třeba i dvojnásobek? Nejprve si ověřte, kolik hodin vám bude daný výrobek doma sloužit. A pak třeba zjistíte, že se nejen vyplatí, ale navíc ještě ozdobí interiér.
Další články z rubriky

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

Dnes | Vytrvalé rostliny vydrží na stanovišti řadu let, ale některé časem ztratí původní tvar nebo…

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

Včera | Chystáte se dceři zařídit nový pokojíček nebo proměnit ten stávající, ale stále nemáte představu,…

Jak připravit džem, sirup a rosolku neboli likér z květů růží

Jak připravit džem, sirup a rosolku neboli likér z květů růží

18. 8. | Patří k nejoblíbenějším květinám. Jsou ozdobou každé zahrady, nádherně působí ve váze. Věděli jste…

Aby záda při zahradničení nebolela aneb Jak založit vyvýšený záhon

Aby záda při zahradničení nebolela aneb Jak založit vyvýšený záhon

17. 8. | Vyvýšené záhony s vhodnou výškou a šířkou mají mnoho výhod: Jsou estetické a nekonečně variabilní,…