Rozkvetlý dům

| Autor: Jitka Rákosníková (FOOD) | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Kolem osamělého domu v pohraničí jeho dnešní majitelé dlouho jezdili. Jednoho dne se zastavili, a příběh zmrtvýchvstání se mohl začít rozvíjet. Více než sto let starý, dnes víkendový dům leží nedaleko Karlových Varů v nádherné krajině.

Jeho majitelé, vášniví golfisté, tudy více než dvacet let jezdili na nedaleká hřiště v Cihelnách, Karlových Varech a Mariánských Lázních. Pak jej jednoho dne v jednom ze zdejších krásných údolí uviděli.

Jako mnoho jiných v této oblasti dům původně patřil německým obyvatelům. Pak mnohokrát změnil majitele, až se před sedmi lety dostal k těm současným. V domě proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Majitelka má velký cit pro zařizování a rekonstrukce obytných prostorů a profesionálně se jim věnuje, proto zachovala původní podlahy, trámy a krb.Jen příčky se trochu posunuly a na půdě tak vznikly pokoje pro děti. Velkou proměnou však prošla zahrada. Nebylo tu nic, jen staré kořeny a tráva. A tak byly nakoupeny květiny, keře, dokonce i vzrostlé stromy. Majitelka totiž kromě interiérového designu navrhuje i zahrady, jsou dokonce její velkou vášní.

Současná zahrada u starého domu je dnes opravdovým skvostem a navíc působí dojmem, že byla založena před desetiletími. Najdete tu kvetoucí keře a rostliny, ale i habry, modříny, dub topolovitý, katalpu a jasan. Schůdky vznikly ze starých nádražních pražců a altánek byl vyroben na míru podle návrhu majitelů.

Vraťme se ale ze zahrady zpět do domu. V přízemí najdete kuchyň s východem na terasu a zahrádku, jídelnu s malým obývacím pokojem a krbem a technické zázemí domu.V prvním patře je ložnice majitelů s vlastní koupelnou, velký obytný hostinský pokoj, ještě jeden menší pokoj pro hosty a další koupelna. A z půdy s původními trámy vznikly dva velké prostorné pokoje s koupelnou pro děti.

Celkový styl venkovské romantiky s anglickými, ale i francouzskými tóny vytváří příjemnou, jemně nostalgickou atmosféru, která přímo hladí po duši. Nic tu nepůsobí vyumělkovaně nebo neústrojně, celá stavba nádherně komunikuje s okolím a její citlivá rekonstrukce potěší každého, kdo ctí dějiny místa a půvab krajiny.

V domě se dnes propojuje staré s novým a stal se také prostorem k evokování vzpomínek. Například schody, které vedou celým domem, mají světle olivovou barvu.Majitelka tuhle barvu miluje z dob, kdy jako malá jezdívala do domku v Dobřichovicích ke své babičce – ten měl střechu v téhle nádherné barvě. Přestože je celá rodina velice sportovně založena a volno tráví opravdu aktivně, dům, kterému vdechli nový život, se jim stal skvělým útočištěm.
Je tu mnoho nádherných, útulných zákoutí, kde se velmi pohodlně odpočívá.

Členové této rodiny nadšených golfistů mají – včetně dětí – velmi nízký handicap. Na jejich venkovském domě, který probudili k životu a zrenovovali do nebývalé krásy, bychom však sotva nějaký našli.
Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Food.ČTĚTE TAKÉ:
Claudie je neskutečně hodná, prozradila novopečená maminka Katka Kristelová


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU


Další články z rubriky

Tipy na podzimní květiny do truhlíku aneb Jak ozdobit balkón na podzim

Tipy na podzimní květiny do truhlíku aneb Jak ozdobit balkón na podzim

Dnes | Balkón může být i na podzim plný květů, pokud nahradíme dožívající letničky výsadbou rostlin, které…

Jak vybrat sušičku na sušení hub, ovoce i zeleniny

Jak vybrat sušičku na sušení hub, ovoce i zeleniny

Včera | Přemýšlíte, jak nejlépe zpracovat nasbírané houby, úrodu ovoce a zeleniny tak, abyste si na nich…

Kosatce jsou nejstarší okrasné rostliny. Jak je pěstovat?

Kosatce jsou nejstarší okrasné rostliny. Jak je pěstovat?

19. 9. | Jemně žíhané kosatce, zvlněné, s kresbou nebo kadeřavé, s květy od sněhobílé až po tmavě fialové…

Asparágus je nenáročná rostlina, ale přesto upadl v zapomnění

Asparágus je nenáročná rostlina, ale přesto upadl v zapomnění

16. 9. | Kolik znáte druhů asparágusů. Vsadíme se, že tak dva – jeden se dává do kytic jako doplňková zeleň…