Rozsviťte si: Světlo jako dekorace

| Autor: Marcela Škardová | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Mnohem dříve, než přijde Štědrý večer, lidé „oblékají“ svou zahradu do světelných řetězů. Škoda každého dne, kdy by právě váš kout zeleně nezářil do dáli!Nejprve byste však měli začít se zdobením oken, což můžete udělat ještě v interiéru. Polepte je fólií se sněhovými motivy, postavte do oken svícny, vyberte si sváteční girlandy nebo se spolehněte na osvědčené světelné řetězy.

Při nákupu nespěchejte

Právě s řetězy uděláte velkou parádu nejen doma, ale i venku, jen si správně vyberte účel jejich použití, jednotlivé výrobky se liší technickými parametry. Podobně jako v segmentu úsporného osvětlení i tady platí, že v posledních letech lidé stále více dávají přednost LED řetězům.

Proč? Spotřebují méně elektrické energie, a tak šetří váš rodinný rozpočet, nabízejí větší svítivost a nesporně delší životnost (až 100 000 provozních hodin), takže vám vydrží opravdu mnoho let. Potřebujete ještě další argumenty? Dnes už je možné si vybírat i z řady různých designů, barev osvětlení, ovšem i něčeho navíc – jak by se vám líbilo blýskající osvětlení nebo světlo připomínající sněžení? Jen se zasněte, není už samotná představa o takové zahradní dekoraci krásná?

Až se vrátíte zase zpátky na zem, připomeneme vám, abyste při nákupu hleděli nejen na celkovou délku světelných řetězů, ale také na počet žárovek i jejich rozmístění. Další výběr vám nabídne samotný nosný kabel, je libo světlý, nebo spíš tmavý?

Obchod, nebo stánek?

Na co byste měli myslet v první řadě? Protože jde o zařízení, které funguje díky elektrické energii, vyplatí se na řetězech nešetřit a raději je kupovat od osvědčených prodejců, kde máte záruku kvality. A kdyby výrobek přece jen nefungoval, jak má, víte, kam vyrazit s reklamací třeba i v novém roce. V případě stánkového prodeje, zejména pokud se stánek objevil na náměstí jen na několik týdnů před svátky a pak zase zmizel, to může být přece jen složitější.

Pozor na bezpečnost!

Není nutné být zrovna elektrikář, aby vám bylo jasné, že venkovní světelné dekorace musejí splňovat náročnější kritéria než vnitřní, a to nejen z pohledu mechanického opotřebení, ale i s ohledem na rozmary počasí. „Tyto výrobky mají být označené takzvaným IP kódem, který uvádí stupeň krytí – čím větší číslo, tím účinnější je ochrana.

Pro venkovní použití hledejte například řetězy začínající číslicí 4 (žárovky pro použití v bytě začínají číslicí 2), druhá číslice pak uvádí, jak vysoký je stupeň ochrany (například IP 45 tedy bude proti vodě odolnější než IP 44),“ připomíná Milena Göpfertová z hobby marketu.

A dodává, že při nákupu světelného řetězu, ať už jde o venkovní nebo vnitřní, si ověřte, zda je jeho součástí transformátor, který převádí vysoké napětí na nižší. Existují i speciální transformátory pro exteriéry, které mají ochranu proti vodě.

Poslední doporučení? Nezapomeňte, že k napájení světelných řetězů je třeba elektrorozvodná síť. Máte už na zahradě instalované chráněné zásuvky? Pak není co řešit. V opačném případě raději využijete elektrický proud z domu, dílny, garáže…

Osvětlete to, co chcete

Řetězy nemusejí zdobit a osvětlovat jen dům, ale také stromy na zahradě. Kromě načechraných jehličnanů si vyzkoušejte, že i listnáče, které na zimu zůstaly holé, budou díky světýlkům vypadat senzačně. Chcete-li si zahradu ještě více vyšperkovat, vybírejte si dále z mnoha prostorových světelných dekorací: u vrátek vás může vítat sněhulák, o kousek dál sob, děti určitě potěší sob, který může táhnout sáně s mnoha dárky, a což teprve roztomilá medvíďata!


Návrat k tradicím

Bojíte se, že se vám venku rozbijí krásné skleněné koule, které si hlídáte jako oko v hlavě? Využijte je doma a venku to zkuste jinak. Červené mašle, perníčky a silnější plátky karamelizovaných citrusů udělají neméně parády, navíc se takto ozdobený stromek i více hodí do svého přirozeného prostředí.


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Škůdci a choroby pokojových květin v zimě: Jak je zlikvidovat

Škůdci a choroby pokojových květin v zimě: Jak je zlikvidovat

Včera | Pro zdravý růst a vývoj pokojových rostlin je třeba je nejen přihnojovat správnými hnojivy, ale…

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

20. 1. | Zima je tu. Venku sněží, teploty padají pod nulu. Je proto ten pravý čas začít přikrmovat venkovní…

Nejkrásnější polštářky, které letos musíte mít. Inspirujte se v galerii

Nejkrásnější polštářky, které letos musíte mít. Inspirujte se v galerii

19. 1. | Polštáře a polštářky všech tvarů a velikostí nemohou v domácnosti chybět. Prozáří nejen ložnici,…

Chcete mít nejkrásnější muškáty v okolí? Vypěstujte si je ze semínek

Chcete mít nejkrásnější muškáty v okolí? Vypěstujte si je ze semínek

18. 1. | Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů. Takové pelargonie mohou zdobit vaše okna a balkony…