//\'); //]]> " /> //\'); //]]> " />

Tipy na letní grilování – jde to i zdravě!

| Autor: PR | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Také máte rádi letní grilování? Posezení venku s rodinou nebo přáteli si získává v posledních letech na velké oblibě. Má významný psychologický podtext a je proto namístě taková setkání podporovat.

Na druhou stranu je známé, že grilování patří z mnoha důvodů mezi nejméně vhodné způsoby tepelné úpravy. Přinášíme vám zde proto několik tipů – čeho se při grilování vyvarovat a co dělat správně.Při grilování jsou potraviny vystaveny velmi vysokým teplotám a jejich vlivem dochází k nežádoucím změnám v potravinách. Jedná se např. o ztráty esenciálních mastných kyselin, bílkovin a některých vitamínů, zhoršení stravitelnosti a následné zažívací potíže. Vedle toho vzniká celá řada zdraví škodlivých látek, které mají dráždivé, karcinogenní a mutagenní vlastnosti. Jedná se především o polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU) a heterocyklické aminy (HCA). PAU vznikají při grilování rozkladem tuku, který odkapává z masa na rozžhavené uhlí. Vzniklé spaliny jsou teplým vzduchem opět vyneseny na grilovanou potravinu a tím ji znečišťují. Je patrné, že obsah PAU velmi závisí na obsahu tuku v připravované potravině. Platí, že čím je potravina libovější, tím menší je produkce PAU. Proto si pro účely grilování vybírejte maso libové a namísto marinád z oleje využívejte marinády připravené z pomerančového džusu, limetkové šťávy, piva, bylin a koření. Snížíte nejen riziko vzniku zmíněných nebezpečných látek, ale také výsledný pokrm bude méně energetický. Samozřejmě je důležité zabránit odkapávání tuku na rozžhavené uhlí. Používejte proto speciální tácky nebo potraviny grilujte v alobalu.

Jídlo dostatečně dlouho tepelně upravujte

Určitým rizikem při grilování jsou alimentární nákazy (onemocnění z potravin). Dochází k nim zejména tehdy, pokud grilujeme za vysokých teplot a příliš rychle, takže potravina nemá šanci se důkladně prohřát také uvnitř. Zdrojem nákazy mohou být i opakovaně používané marinády, takže vždy připravujte marinádu čerstvou, maso uchovávejte v chladu, dbejte na čistotu veškerého nářadí, zabraňte kontaktu syrových a již tepelně upravených potravin a jídlo dostatečně dlouho tepelně upravujte.Ke grilovaným pokrmům neodmyslitelně patří nejrůznější dresinky. Mnohé z nich jsou energetickou bombou, a to hlavně pro vysoký obsah tuku. Vyzkoušejte si připravit doma vlastní dresink s minimem tuku, např. za pomoci multifunkčního mixéru MixSy. Stačí k tomu jogurt, zakysaná smetana (může být i light), hořčice, kečup, cibule (výborná je i s natí), bylinky, křen, koření a fantazie.

A s čím na gril? Jak již bylo zmíněno, nejvhodnější je libové maso, dále ryby, zelenina (např. rajčata, papriky, lilek, cukety, cibule, česnek), houby a některé druhy ovoce (např. ananas, banány, jablka). Ke grilovanému masu by měl být podáván zeleninový salát, jelikož zelenina obsahuje antioxidační látky a pomáhá proti škodlivinám vznikajícím při grilování. Do zeleninového salátu, dresinku nebo na hotovou grilovanou zeleninu můžete použít kvalitní rostlinný olej (extra panenský olivový, sezamový, z ořechů), ale počítejte s energií navíc.

Snažte se tedy grilovat zdravě, za použití minima tuku a s maximem zeleniny!

Tyto požadavky splňuje Zepter nádobí. V Zepter nádobí lze pokrmy připravovat bez přídavku tuku a bez zplodin z hoření. Nižší příjem tuku je výhodný z mnoha hledisek.V první řadě se sníží celková energetická hodnota jídla, takže nepřijímáme zbytečné kilojouly a případné hubnutí jde snadněji. Snížení příjmu tuků (zejména živočišného původu) je také jednou z hlavních cest ke snížení hladin cholesterolu a tuků v krvi, jejichž vysoké hladiny souvisí s nemocemi srdce a cév. Grilování v Zepter nádobí je rychlé, riziko vzniku nebezpečných látek je významně sníženo a chuť připravovaných pokrmů je překvapivě výrazná. Zeleninu ke grilovanému masu můžete připravovat společně s masem nebo v páře. K dochucení postačí pár kapek kvalitního rostlinného oleje a bylinky.

Přesto i při vaření v Zepter nádobí respektujte určitá pravidla – vybírejte si libové maso, viditelné části tuku odstraňujte, a pokud se rozhodnete pro smažená jídla, pokrmy nepřepalujte a používejte pro smažení vhodný druh tuku. Pro účely smažení se nejlépe hodí tuky, které obsahují nasycené mastné kyseliny (pokrmové tuky, šlehané tuky a fritovací oleje). Pro tepelnou úpravu za vysokých teplot se příliš nehodí běžně používané rostlinné oleje (řepkový, slunečnicový). Jejich tepelná stabilita je nízká, jelikož obsahují nenasycené mastné kyseliny, které snadno oxidují. Oxidace tuků vede k tvorbě volných kyslíkových radikálů, které se podílejí na vzniku nádorových onemocnění a nemocí srdce a cév. Rostlinné oleje jsou vhodné jen pro krátkodobé smažení. Z rostlinných tuků se k delšímu smažení hodí pouze rafinovaný olivový olej. Pro smažení je relativně vhodné také sádlo, které však obsahuje značné množství cholesterolu. Cholesterol při smažení podléhá oxidaci a oxidovaný cholesterol se snáz ukládá v cévách.Grilovat nebo smažit se dá zdravěji, a to za použití vhodného nádobí (např. nové grilovací pánve Zepter), vhodného tuku a při dodržování doporučených teplot. Správně jíst tedy neznamená strádat a vařit jen dušenou mrkev. Správně jíst znamená jíst pestře, kvalitně a vhodně jídlo upravovat.

Tipy na zdravé letní grilování:

1. vybírejte si pouze libové maso a ryby
2. grilujte také zeleninu, houby nebo ovoce
3. jako přílohu si vždy připravte oblíbený zeleninový salát
4. používejte vždy kvalitní olivový olej na smažení, ale jen minimální množství
5. pokud použijete gril, mějte speciální tácky na zachycení odkapávajícího tuku nebo potraviny grilujte v alobalu
6. maso vždy dostatečně dlouho tepelně upravujte
7. připravte si vlastní čerstvé marinády z pomerančového džusu, limetkové šťávy, piva, bylin a oblíbeného koření


Více o nádobí Zepter, recepty, tipy a kontakty na prodejce najdete na www.zepterclub.cz. Navštivte reprezentační prodejnu Zepter v Praze v ulici Spálená 55, kde se můžete zúčastnit také ukázky zdravého vaření!
Další články z rubriky

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

Pravá, falešná i z kuřete: Recepty na báječnou svíčkovou

Dnes | Svíčková je klasika, kterou milujeme, a málokdo ví, že její příprava je velmi jednoduchá. Blýskněte…

Voděnka – vděčná pokojovka z Mexika, která si zaslouží pozornost

Voděnka – vděčná pokojovka z Mexika, která si zaslouží pozornost

Včera | Voděnka již léta patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Zejména začínající nebo zaneprázdnění lidé…

Jarní dekorace: Vyrobte si květinový věnec z ruliček od toaleťáku

Jarní dekorace: Vyrobte si květinový věnec z ruliček od toaleťáku

18. 2. | Pusťte se do výroby netradiční jarní dekorace z prázdných ruliček od toaletního papíru. Květinový…

Hříšně dobré pečení: 6 čokoládových lahůdek z trouby

Hříšně dobré pečení: 6 čokoládových lahůdek z trouby

17. 2. | Podlehněte svodům pečení s čokoládou. Tyto recepty jsou jednoduché a přitom dokonale uspokojí vaše…