Úklidová četa

| Autor: Andrea Nicolasová (My life) | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Jarní únava a do toho velký úklid... Dámy, uklidněte se. Není to až tak velké drama jak to na první pohled může vypadat.Sezona globálního oteplení je za dveřmi a od správné hospodyňky se očekává kvalitní vygruntování příbytku. Tuto tradici možná zavedly už jeskynní ženy, patrně nikoli s vidinou čistoty, ale proto, že zjara se všude kolem objevila řada nového vybavení domácnosti - tráva, větve obsypané měkoučkými zelenými lístečky, květena a podobně. Bylo tedy potřeba vymést ze sluje binec, který v ní během zimy nashromáždili pramuži a prapotomci, aby bylo možné nastlat tam ony čerstvé sektorové kousky.

A přestože ve vašem bydle to jistě nevypadá jako v jeskyni, pořádný jarní úklid nebude na škodu. Při troše štěstí při něm dokonce můžete objevit nějaký ten pověstný dobře schovaný vánoční dárek. Když ne, rozhodně se po vykonání generálního smýčení odměňte sama. Nespoléhejte na to, že to za vás udělá někdo jiný. Což platí jak pro nastolení pořádku, tak pro zaslouženou odměnu.

Jelikož při každé neatraktivní činnosti je příjemné mít možnost volby, nabízíme vám hned tři návody, kterak provést kompletní očistu vašeho obydlí. Nazvali jsme je Potěmkin, Pořádkin a Totálkin.

Potěmkin

Tato varianta není přímo úklidem, nad kterým by zaplesalo srdce vaší maminky nebo mistra Propera, ale při nedostatku času či píle má na pohled stejný efekt jako úklid poctivý a nešizený. Jak už název napovídá, jde o to, aby vše VYPADALO čisté a svěží. Postupujte následovně -všechno, co se jen tak povaluje, schovejte. Pro co se vám nechce hledat úkryt, to nacpěte do pytlů. Vrátíte se k nim, až se na to budete cítit. Poté proveďte běžné úkony jako luxování a utření prachu. Prostředkem na leštění oken nablýskejte zrcadla, vodovodní baterie a vůbec vše kovové i skleněné. Dokonce i na elektroniku fungují tyto přípravky dokonale. Postavte na kávu, a než k ní usednete, zapněte myčku i pračku.

Broukání těchto geniálních vynálezů ve vás vyvolá příjemný pocit, že se něco DĚJE, přesněji, že se ODEHRÁVÁ ÚKLID. Dopijte kafe, hoďte na stůl čistý ubrus, do vázy pár řezaných květin a je vymalováno… tedy vlastně naklizeno.

Pořádkin

Jedná se o pravý jarní úklid provedený s plným nasazením. Co tedy musíte udělat?

a) Vyprat záclony b) Umýt okna c) Vyvětrat a uložit zimní svršky d) Vymést každý kout e) Vyhodit zbytečnosti f) Přeleštit nábytek g) Vytřít a vyluxovat

Při těchto činnostech nepostupujte chaoticky, neboť byste se z toho mohla zbláznit a čistoskvoucí byteček byste si následně pod vlivem neurolu ve svěrací kazajce příliš neužila. Antidepresiva jsou doporučena pouze jako totální náhrada domácích prací. My ale jdeme do toho!

Předně si vyberte skutečně jarní den, to znamená slunný, s lehkým větříkem.
Roztřiďte zimní oděvy do kategorií: odnést do čistírny, vyprat nebo pověsit do průvanu. Poté přijdou na řadu okna. Sundejte záclony a strčte je do pračky. A to pozor - bez ždímání. Nebudete tak muset žehlit.
Zatímco se krajkoví samo pere, získáváte čas na další činnosti. Nejprve umyjte okna. S tím budete patrně hotova zhruba ve stejný okamžik jako automatka se záclonami.

Pověste je nad vanu a než okapou, věnujte se probírání domácích rekvizit. Skutečně už neschovávejte ten hrneček bez ouška s vidinou, že ho někdy slepíte… Jakmile nemilosrdně vytřídíte podobná torza, chopte se smetáku a vymeťte systematicky každé smítko i pavučinku. Ty osminohé příšerky spřádají své sítě i v těch nejlepších rodinách. Při následném luxování nezapomeňte na sedací soupravy a jiné čalouněné lapače prachu. Vyleštěte nábytek, k čemuž je vhodné pustit si oblíbené DVD, protože leštění je činnost tichá a nikterak tudíž neruší při kulturním zážitku. Film by však měl být notoricky známý, abyste jej nemusela sledovat s nadměrnou pozorností a kvůli odhalení vraha neodbyla pulírování skříněk. Na nejoblíbenější momenty se ovšem klidně usaďte před obrazovku a pěkně si je vychutnejte. (Neposedy mohou při klíčových scénách leštit televizi.) Takto duševně osvěženy pokračujte systematicky v šúrování. Blíží se finále. Pověste odkapané záclony na nablýskaná okna, vydrhněte vanu i přilehlou sanitární keramiku, uložte vyvětrané zimní oblečky a jděte si koupit ten dárek.„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My Life.„

Pokračování článku se dočtete pondělí 5. dubna 2010.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Znáte svídy? Výrazné keře, které v zimě vnášejí barvu do zahrady

Znáte svídy? Výrazné keře, které v zimě vnášejí barvu do zahrady

Včera | Svídy budete znát z výslunných strání, kde jsou přes zimu jejich pruty nápadně zbarveny do vínově…

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

Trvalkové záhony tón v tónu aneb Přehled modrých trvalek

20. 8. | Vytrvalé rostliny vydrží na stanovišti řadu let, ale některé časem ztratí původní tvar nebo…

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

INSPIRACE: Nejkrásnější dětské pokoje pro malé i větší holky

19. 8. | Chystáte se dceři zařídit nový pokojíček nebo proměnit ten stávající, ale stále nemáte představu,…

Jak připravit džem, sirup a rosolku neboli likér z květů růží

Jak připravit džem, sirup a rosolku neboli likér z květů růží

18. 8. | Patří k nejoblíbenějším květinám. Jsou ozdobou každé zahrady, nádherně působí ve váze. Věděli jste…