Urodila se vám přemíra ovoce? Palte!

| Autor: F.O.O.D. | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Máte už z úrody napečeno, zavařeno i naloženo a stále vám zbývá ovoce? Odvezte ho do pálenice a získejte vlastní destilát.

Urodila se vám přemíra ovoce? Palte!

Pálenice jsou malé ovocné lihovary, které vyrábějí destiláty z ovoce dodaného pěstiteli v systému takzvaného pěstitelského pálení. Tento systém je zajímavý hned ze dvou důvodů. Prvním a důležitějším je, že přesně víte, co pijete, a můžete také kvalitu budoucího destilátu výrazně ovlivnit. Nezanedbatelným plusem je ovšem i výrazné daňové zvýhodnění.

Pěstitelské pálení

Pokud nemáte s pálenkami žádnou zkušenost, je jistě nejjednodušší cestou přivézt do pálenice ovoce a zbytek nechat na odbornících. Pokud je dodáte ve velkém množství (zhruba okolo 200 až 300 kg), je pravděpodobné, že budete mít svou vlastní pálenku. Jestliže máte ovoce méně, počítejte raději s tím, že bude zpracováno s ovocem jiných pěstitelů.

Jestli vás pálení skutečně zajímá a chcete kvalitu i chuť své kořaličky aktivně ovlivnit, můžete využít služby pálenice tak, jak je to obvyklé zejména na Moravě: pěstitel si sám připraví kvas a doveze ho jen vypálit. V tomto případě může být pálení osobně přítomen. Jediným problémem je množství kvasu. Je třeba ho mít připraven celý jeden kotel, což bývá okolo 200 litrů – závisí to na konkrétní výrobně. Výroba takového množství kvasu v domácích podmínkách, pokud na to nejste zařízeni, však vyžaduje opravdu nadstandardní nadšení a zájem o věc.

Řeč zákona

Pálení alkoholu doma bývalo trestným činem, po novele zákona je už jenom přestupkem, za který můžete dostat pokutu. Horší než pokuta ovšem může být otrava, k níž by mohlo dojít při neodborném vypalování alkoholu. Bezpečnou domácí ovocnou pálenku získáte legální cestou právě v pálenicích. Jen to není úplně zadarmo a v neomezeném množství. Příslušný zákon totiž stanovuje, že ve specializované pálenici si může pěstitel nechat vypálit maximálně 30 l absolutního (100%) alkoholu na společnou domácnost. Nikoli na osobu! Z takto vyrobené pálenky je rovněž nutné odvést spotřební daň, což řeší příslušná pěstitelská pálenice, která ji promítne do ceny. Na rozdíl od běžných destilátů je však sazba této daně poloviční.


Vše o pálení

CO PÁLIT? Jakékoli, i nestandardní, druhy ovoce, klidně angrešt nebo maliny. Podmínkou ovšem je, že bude dobře vyzrálé a nesmí být nahnilé nebo plesnivé.

KOLIK TOHO BUDE? Na výrobu 1 litru ovocné pálenky je potřeba zhruba 10 až 20 kg zralého ovoce. Přesné množství závisí na druhu a také na obsahu cukru.

KAM S NÍ? Musí zrát! Nechte si ji stočit do skla nebo využijte nabídky některých palíren, které za tím účelem nabízejí dubové soudky. Pálenku rozhodně neskladujte v plastových láhvích!

JE TO BEZPEČNÉ? V souvislosti s metylalkoholovou kauzou se hovořilo také o domácích pálenkách. Při běžném pálení metylalkohol opravdu vzniká, ale pokud je prováděno správně, což certifikované palírny zaručují, vzniká ho neškodné množství, jež stanovují evropské normy – do 12 g na litr čistého destilátu.


Článek jsme převzali z časopisu F.O.O.D. 9/2013.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Trendy v bydlení 2018: Samet, černo-bílá, retro i zlatý třpyt

Trendy v bydlení 2018: Samet, černo-bílá, retro i zlatý třpyt

Dnes | Móda se opakuje, a to nejen ta, kterou nosíme na sobě. Možná vám proto budou interiérové trendy na…

Škůdci a choroby pokojových květin v zimě: Jak je zlikvidovat

Škůdci a choroby pokojových květin v zimě: Jak je zlikvidovat

21. 1. | Pro zdravý růst a vývoj pokojových rostlin je třeba je nejen přihnojovat správnými hnojivy, ale…

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

20. 1. | Zima je tu. Venku sněží, teploty padají pod nulu. Je proto ten pravý čas začít přikrmovat venkovní…

Nejkrásnější polštářky, které letos musíte mít. Inspirujte se v galerii

Nejkrásnější polštářky, které letos musíte mít. Inspirujte se v galerii

19. 1. | Polštáře a polštářky všech tvarů a velikostí nemohou v domácnosti chybět. Prozáří nejen ložnici,…