Ušetřte a vyrobte si prací prášek doma. Podle našeho návodu to zvládne každý!

| Autor: KF | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Začínáte se ztrácet v nepřeberném množství druhů pracích prostředků, které se nabízí v obchodech? Poradíme, které jsou nejlepší, jak se v nich zorientovat, a pro ty nejpodnikavější přinášíme i dva jednoduché návody, jak si prací prostředky vyrobit doma

Ušetřte a vyrobte si prací prášek doma. Podle našeho návodu to zvládne každý!
  • „Sypký“ prací prášek

Prací prášek v sypké podobě je vhodný zejména pro praní silně zašpiněného prádla, odolných materiálů a bílého prádla při vyšších teplotách až do 90 °C. Hodí se do pračky, pro ruční praní využijte spíše tekuté prostředky či speciální mýdla. Výhodou prášku většinou bývá obsah bělicích složek a aktivátoru bělení, díky kterým snadno odstraníte skvrny ze silně zašpiněného bílého oblečení a zároveň zamezíte jeho zašednutí. Na druhou stranu není ideální pro praní barevného a černého prádla při vysokých teplotách, tedy 60 °C a více. Barvy totiž mohou v důsledku přítomnosti bělidel blednout. Pro praní barevného prádla raději zvolte variantu prášku určeného speciálně pro něj. Prací prášek se dávkuje pomocí odměrky do dávkovače pračky. Nezapomínejte však, že u prášku neplatí známé pravidlo „čím více, tím lépe“. Kolik ho máte odměřit, vám napoví tabulka na etiketě obalu. Správné dávkování rozhoduje nejen o tom, zda bude prádlo dostatečně čisté, ale i o tom, zda jej kvůli přílišnému množství prášku nebudete muset ještě ručně přepírat a zbavovat stop.

  • Tekutý prací prostředek

Gely a ostatní tekuté prostředky se hodí pro praní mírně nebo běžně zašpiněného prádla. Ideální jsou na citlivější materiály, protože obsahují i některé speciální neionogenní tenzidy, které jsou šetrné k vláknům tkanin. Navíc v nich nenajdete bělící látky, a nezpůsobují tak blednutí barev. Avšak s odstraňováním silných skvrn si poradí hůře než prací prášek, protože vysoký obsah vody na úkor samotných pracích látek snižuje jejich účinnost. Tu lze zvýšit tím, že gel aplikujete přímo na odolnou skvrnu a necháte před praním chvíli působit. Výhodou je pak výborná rozpustnost, díky které nezanechávají na tkaninách nežádoucí stopy. S prádlem si poradí i při nižších teplotách a kratším pracím programu. Využijete je i při ručním praní. Prací gel lze dávkovat do dávkovače pračky, lepší variantou je ale dávkování pomocí speciální dávkovací nádobky, která se vkládá přímo do bubnu.

  • Prací kapsle

Kapsle jsou moderní variantou pracích prostředků a představují vhodnou alternativu k tekutým přípravkům. Ideální volba, pokud chcete použít univerzální prací prostředek na bílé i barevné prádlo. Kapsle oproti tekutým výrobkům neobsahují žádnou zbytečnou vodu, naopak jsou ve vodě rozpustné, takže v sobě logicky mají mnohem více čistého pracího koncentrátu. Podstatně lépe tak odstraní i odolné skvrny, prádlo navíc provoní a dodají mu svěžest. Některé jsou zároveň doplněny o speciální složku, jako například duokapsle Wansou, které obsahují látku zvyšující účinnost přípravku. Dávkování je velice jednoduché a nemůže se stát, že použijete nesprávné množství. Kapsli stačí hodit přímo do bubnu pračky, kde se sama rozpustí a její účinné látky se aktivují již během několika desítek vteřin. Díky dobré rozpustitelnosti na oblečení nezanechávají nepříjemné stopy po zbytcích pracího prostředku.

Jak si vyrobit prací prášek podomácku

Prací prášek si můžete vyrobit také doma. Chce to mít mixer, správné ingredience (viz. videa), chuť a trpělivost. Výrazně ušetříte a navíc si budete jisti složením. Základní recept můžete modifikovat dle vašich potřeb.

Prášek na bílé prádlo:

zdroj: youtube.com

Gel na barevné prádlo:

zdroj: youtube.com

Test pracích prášků. Který je nejlepší?:

zdroj: youtube.cz

připravila: Míša Žáková

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Nenáročná pokojovka kalízie je zázrak: Skvělá proti rakovině i alergiím

Nenáročná pokojovka kalízie je zázrak: Skvělá proti rakovině i alergiím

Dnes | Léčitelé kalízii považují za téměř zázračnou bylinu a světové výzkumy jim dávají za pravdu. Téměř…

Voňavý chléb i křupavé housky aneb Jak vybrat domácí pekárnu

Voňavý chléb i křupavé housky aneb Jak vybrat domácí pekárnu

Včera | Milujete čerstvé křupavé pečivo, ale nemáte čas ani chuť chodit po ránu do pekárny? Pořiďte si…

Jak si vyrobit měsíčkovou mast či tinkturu proti plísním i odřeninám

Jak si vyrobit měsíčkovou mast či tinkturu proti plísním i odřeninám

21. 7. | Měsíček je další z téměř zázračných rostlin, jejichž léčivé účinky hojně využívaly už naše babičky.…

Tip na výlet: Objevte ty nejkrásnější zahrady jižní Francie

Tip na výlet: Objevte ty nejkrásnější zahrady jižní Francie

20. 7. | Provence je jedním z nejhezčích regionů Francie, plný levandulových polí, vinic a olivových hájů,…