Zabijáci koupelen: Jak se účinně zbavit rybenek

Zabijáci koupelen: Jak se účinně zbavit rybenek

Jsou malé a všudypřítomné. Rády nám, když je zhasnuto, okupují koupelnu. Nejsou nebezpečné, ale i tak škodí. Nepřenášejí sice choroby, ale můžou kontaminovat jídlo a poškozovat domácnost. A rychle se množí. Kdo by s nimi chtěl bydlet?

Byly tu dřív než šváb

Rybenky domácí jsou protáhlé, měří zhruba jeden, nejvíc dva centimetry. Na hlavě mají dvě tykadla a jsou pokryté stříbřitými šupinkami – právě podle nich dostaly svoje jméno. Žijí tři až pět let a za tu dobu se každá z nich dokáže rozmnožit o dalších sto exemplářů. Nejsou nebezpečné, nepřenáší choroby, ale najděte někoho, komu by nevadily. Je to jeden z mála druhů hmyzu, který se za posledních 300 milionů let skoro nezměnil. Soudí se dokonce, že rybenky se na světě objevily ještě dřív než švábi!

Pokračování 2 / 7

Je i u vás?

Vídáme ji jen občas, je totiž světloplachá, vylézá hlavně za tmy. Jakmile rozsvítíte, uteče. V přírodě žije pod kameny nebo pod vrstvami spadaného listí, v domácnostech ji najdete hlavně v koupelnách, kuchyních, toaletách, garážích a v podkroví. Miluje totiž tmu, vlhko a teplo a občas se bohužel zabydlí i pod nábytkem nebo v knihách. Živí se drobky, papírem, fotografiemi, záclonami, lepidlem, vlnou a bavlnou. Jak se zbavit potravinových a šatních molů, se dočtete zde.

Pokračování 3 / 7

Prevence se vyplatí

Nejlepší je pojistit si, aby se k vám rybenky vůbec nenastěhovaly. Hodně větrejte a když budete vytírat, tak dosucha. Nezapomeňte ani na všechny rohy a zákoutí, kde se rybenky tak rády schovávají. Nepoužívejte koupelnové předložky. A když už je máte, alespoň je denně venku protřepejte a dbejte na to, aby nezůstávaly vlhké. Zkontrolujte a zalepte poškozené tapety, praskliny a taky spáry mezi dlaždičkami a lištami, na noc také utěsňujte zátkou výlevky van a umyvadel.

Pokračování 4 / 7

Past na škůdce

Rybenku můžete nalákat na nastrouhané brambory, které položíte na papír do rohů místnosti. Zahrabou se do nich a vy je ráno jednoduše s bramborovou hmotou vyhodíte.

Pokračování 5 / 7

Na rybenky šetrně

Pokud jste přírodní duše nebo jen nemáte rádi chemické prostředky, můžete vystrnadit rybenky pravou vanilkou. Vanilkový lusk rozřízněte podélně, nakrájejte na kousíčky a položte do rohů místnosti. Rybenkám je vanilková vůně tak nepříjemná, že do pár dnů vyklidí pozice a najdou si jiné bydlení. Nicméně vadí jim jen pravá vanilka, s chemickými vůněmi si na ně nepřijdete.

Pokračování 6 / 7

Pomůže i chemie

Jak se rybenek stoprocentně zbavit? V současné době je na trhu spousta účinných speciálních chemických prostředků na jejich hubení. Koupíte je ve specializovaných prodejnách, hobby marketech nebo na internetu. Zkuste Biolit past, Formitox nebo přípravky proti mravencům. Někteří odborníci radí zlikvidovat rybenky boraxem – minerálem, který využívá zemědělský a potravinářský průmysl. Smíchejte ho v poměru 1:1 s cukrem a nasypte na podlahu. Druhý den zameťte a pořádně vytřete vodou s desinfekcí.

Pokračování 7 / 7

Je ale i trochu užitečná

Pokud jste se rozhodli rybenky nemilosrdně zlikvidovat děj se co děj, měli byste vědět, že rybenka je taky trochu užitečná – živí se totiž roztoči vyskytujícími se v prachu. Rybenky přitahují škvory, stonožky a někdy i pavouky, kteří je rádi loví. Takže rozhodnutí je na vás.

Doporučujeme

Články odjinud