Zahrada na balkoně

| Autor: MF | Rubrika: ABC Zahrady a Bydlení

Nemáte dům a k němu rozlehlé polnosti? Nezoufejte si a spolu s naším manuálem si založte alespoň minizahrádku.

Květiny na balkoně navíc neslouží jen k dekoraci, ale také částečně zachycují prach a snižují hladinu hluku z ulice. Rostliny určené pro balkonové truhlíky a květináče jsou dnes běžně k dostání. Kromě okrasných květin si ale můžeme vypěstovat i něco na zub. Bylinky a zelenina se hodí v každé domácnosti.Zahrádka na okenním parapetu

Březen a duben je ideální čas pro výsev bylinek. Na překážku není ani absence vlastní zahrádky. Bylinky jsou nenáročné a bude se jim dařit i v truhlíku na okně nebo na slunném místě v bytě. Bazalka, oregano, pažitka či petržel je tak stále po ruce.BB čili balkonové bylinky

Potřebují denně minimálně 4 až 5 hodin přímého slunečního svitu a můžeme je tudíž pěstovat celé léto, ovšem na balkonech otočených k jihu. Snesou i letní žár, na kterém se jiným letničkám nedaří. Nedají se ale bohužel dobře pěstovat na balkonech severních, kam sluníčko v průběhu dne nezasvítí.

Zalévání je vědaDostatečné zásobování vodou patří k základním požadavkům rostliny. Tudíž nejpozději ve chvíli, kdy už listy zvadle visí, musíte sáhnout po kropicí konvičce. Zalévejte pouze ráno a večer, nikdy ne v plném slunci, jelikož kapky vody na listech působí jako optické čočky. Zkuste zlehka odhrnout rostlinky a kropit vodou přímo půdu, aby se pěkně nasytila. Obzvláště vhodná je k zalévání dešťová voda, poněvadž je měkká a není vápenitá.

Výběr druhů určí slunce

Dříve, než začnete s osazováním, je třeba si rozmyslet, na jaké místo chcete květiny umístit. Uvědomte si, zda se jedná o balkon, kam slunce pálí celý den, nebo spíše o takový, který je po většinu dne ve stínu.

Podle toho pak vybírejte vhodné druhy květin. Jsou v podstatě jako lidé - některé slunce milují, jiné upřednostňují stín.

Pro slunná místa (balkony otočené na východ nebo jih) - pelargonie, muškáty, petúnie, surfinie, gazánie, sporýš.

Pro stinná místa (balkony otočené na sever nebo západ) - hlíznaté begonie, fuchsie, balzamína.Sázíme květinyJak na věc

1. Připravíme si nádobu s otvory ve dně, které slouží k odtékání přebytečné vody. Pokud by v nádobě tyto otvory nebyly, voda by se hromadila uvnitř. Otvory přikryjte hliněnými střepy nebo oblázky.

2. Zahradnickou zeminu (nejlépe substrát vhodný pro daný druh) nebo kompost smíchaný s trochou písku naplňte zatím do nádoby tak vysoko, aby kořenový bal nejvyšší rostliny, postavíme-li ji na zeminu, dosahoval asi 3 cm pod okraj nádoby. Lehce zeminu přitiskněte.

3. Začněte s vysazováním největších a nejvyšších rostlin uprostřed nádoby. Přidejte trochu zahradnické zeminy, aby rostlina pevně stála. Doplňte tolik zeminy, aby se povrchy kořenových balů ostatních rostlin nacházely rovněž asi 3 cm pod okrajem nádoby.

4. Rozmístěte teď zbylé rostliny v nádobě. V době květu by měly být všechny květy dobře vidět, aniž by však nádoba vypadala příliš symetricky.

5. Doplňte zbývající zeminu mezi rostliny. Pevně ji stiskněte prsty. Mezi povrchem země a vrchním okrajem nádoby by měl zůstat asi 3 cm vysoký okraj pro zalévání, který vždy naplňte vodou. Voda se vsákne do půdy, přebytečná odteče spodem. Při velmi horkých dnech přezkoušejte zeminu prstem a zalijte květiny v nádobě eventuálně i několikrát za den.

Více se dozvíte zítra 19.2.„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My Life„


Další články z rubriky

Máte zdravý kompost? Co pro něj musíte na jaře udělat

Máte zdravý kompost? Co pro něj musíte na jaře udělat

Včera | Nejen dobře vyzrálý kompost, ale především zdravá biohmota vám přinese bohatou úrodu. O kompost je…

Praktické tipy pro malé byty. Galerie plná inspirace

Praktické tipy pro malé byty. Galerie plná inspirace

17. 3. | Bydlíte v garsonce či jiném malometrážním bytě a cítíte se v něm doslova jako v králíkárně? Pak je…

Jak zrenovovat starý nábytek, aby vypadal zase jako nový

Jak zrenovovat starý nábytek, aby vypadal zase jako nový

16. 3. | Máte doma oblíbenou komodu či kredenc po babičce a rádi byste jim vrátili zašlý lesk a slávu? Nebo…

V březnu začínáme hnojit zahradu. Nezapomeňte na trávník, česnek i keře

V březnu začínáme hnojit zahradu. Nezapomeňte na trávník, česnek i keře

15. 3. | Mnoho zahrádkářů stále zápasí s otázkami, co hnojit, čím a v jakém množství dát rostlinám ten…