Chcete změnit svého partnera? 5 strategií, s kterými to dokážete

Chcete změnit svého partnera? 5 strategií, s kterými to dokážete

Určitě jste mnohokrát slyšela, že se nemáte snažit předělávat svého partnera. Máte ho milovat takového, jaký je. My vám ale radíme – vychovejte si ho! To neznamená, že ho máte z gruntu změnit, ale že mu otevřeně budete říkat, co je pro vás ve vztahu důležité. Uvidíte, že v mnoha věcech vám vyjde vstříc.

Spartu ani matku mu neberte

Milujete svého partnera, manžela, nechcete se s ním rozejít, ale přece jen vás něco na něm rozčiluje. První věc je, že nikdo nejsme dokonalý. Ale znáte to, maličkost, která vám ve fázi zamilovanosti připadá roztomilá, vás začne postupně lehce štvát až kvůli ní toho druhého třeba i nesnášíte. Co s tím?

Jsou věci, kterých se váš partner nikdy nevzdá, nedonutíte ho přestat fandit Spartě, milovat svou matku nebo pokud už má děti, tak se ho nepokoušejte od nich odstřihnout. Ale pak jsou věci, které pro něj vůbec nejsou důležité, nemá potřebu se jich držet, vy ale byste chtěla, aby je nedělal. Stačí dát správný impuls kýženým směrem a uvidíte, co se začne dít. Jak tedy na to jít, aby měl chuť se změnit nebo začít dělat věci, po kterých toužíte? A nenaštval se?

Pokračování 2 / 6

Držte se konkrétních věcí

Ukažme si to na klasickém případu, který štve asi většinu žen: Váš partner vám nepomáhá v domácnosti. Co s tím, jak dosáhnout toho, že se více zapojí?

Chybná strategie: Když mu obecně řeknete, že vůbec nepomáhá v domácnosti a ať vám konečně začne pomáhat.

Správná strategie: Jmenujte konkrétní věci, které chcete, aby udělal. Tak například: Až půjdeš zítra do práce, vezmi, prosím tě, odpadky. Prosím tě, mohl by sis vzít na starost, že jednou týdně vysaješ a vytřeš kuchyni?

Pokračování 3 / 6

Vysvětlete mu své důvody

Chybná strategie: Neřeknete mu, proč ho prosíte o pomoc.

Správná strategie: Vysvětlete mu, proč potřebujete jeho pomoc nebo proč vás určitá věc rozčiluje. Například mu sdělte, že když máte domácnost na starosti sama, je toho na vás moc, jste vyčerpaná a unavená a pak už třeba nemáte večer chuť na sex. A že vás pak i štve, když považuje za samozřejmé, že se o vše kolem domácnosti sama postaráte.

Pokračování 4 / 6

Popište možné důsledky

Chybná strategie: Neřeknete mu, co se stane, když nezmění své chování.

Správná strategie: Vysvětlete mu, že když se takto chová, že ve vás roste pocit, že vás už tolik nemiluje, a že to může nabourat i váš vztah.

Takže už víte, že se musíte držet konkrétních věcí, vysvětlit partnerovi své důvody a nastínit i možné následky. Dejte si ale pozor, abyste při formulaci těchto věcí nikdy nepoužila následující věci. Čtěte dál.

Pokračování 5 / 6

3 smrtelné hříchy při pokusu předělat svého partnera

1. Používáte obecné výrazy, jako jsou „vždycky“ a „nikdy“

Tohle platí pro všechny vztahy, tedy třeba i pro výchovu dětí. Neříkejte: "Ty si nikdy neuklidíš po sobě boty", ale prostě konstatuje: "Mohl by sis uklidit boty?" Zobecňování se slovy "vždycky“ a „nikdy“ je příliš vyčítavé a nakonec v druhém člověku probudí jen vzdor. Raději to místo výčitky podejte jako svoje přání. Například: "Přála bych si, abys po sobě uklízel nádobí."

2. Nemáte po ruce žádný konkrétní příklad

Nemůžete druhému vyčítat, že nikdy neuklidí po sobě nádobí, když nedokážete říct, kdy se to například stalo. Musíte se opřít o konkrétní situaci a říct mu například: "Když jsi včera neuklidil po sobě nádobí, vytočilo mě to."

3. Nejste věcná

To by mělo být samozřejmé, ale řada lidí si myslí, že partnera přesvědčí o své pravdě, když na něho budou křičet a urážet ho. To ale většinou vyvolá jen hádku.

Kdy začít "s výchovou"? Čtěte dál.

Pokračování 6 / 6

Vychovávejte se vzájemně

Překvapilo vás, že vůbec mluvíme o tom, že druhého si máte změnit či si vychovat dobrého partnera? To neznamená, že ho máte z podstaty předělávat, ale když jste v novém vztahu, ten druhý netuší, co máte ráda, co je pro vás důležité. A zejména my ženy máme v počáteční fázi zamilovanosti tendenci vše vzít na svá bedra, chlapa opečovávat, potlačit své vlastní potřeby. Takže dlouho nic neříkáme a za rok, za dva plynule přejdeme do fáze výčitek.

Proto mu hned na začátku řekněte, že s ním ráda budete sportovat, ale že vy milujete divadlo a chcete se dohodnout, že prostě jednou, dvakrát měsíčně půjdete spolu do divadla. Když mu pak dáte najevo, jakou vám to udělalo radost, uvidíte, že s vámi půjde rád. Že se chcete dohodnout, jak se budete starat o domácnost.

Vadí vám, že váš partner chodí s kamarádkami z mládí na pivo? Nevyčítejte mu to. Ale řekněte mu to. Aby věděl, že přece jen trochu žárlíte. Abyste mu to za deset let neomlátila o hlavu. Proto i vy vyzvěte svého partnera, aby mluvil o tom, co je pro něj důležité. Pokud třeba nevaříte, nechcete se přece za dva roky dozvědět, že jste nemožná, že všichni jeho kamarádi mají doma báječné ženy, které vaří. Když budete vědět, že je to pro něj důležité, naučíte se aspoň pár zakladních jídel.

Proto i vy se ptejte, co má ten druhý rád. Navzájem si utvářejte svůj vztah. A nikdy není pozdě začít. Třeba i po letech.

Doporučujeme

Články odjinud