Tajemství našeho nitra: Bájná žena Lilith. Odhalte ji!

| Autor: Ilona Kotková | Rubrika: Astrologie

To, že každý člověk skrývá mnoho tváří, není nic nového. Dokážeme s láskou pečovat, s vášní milovat, s palčivým pocitem žárlit i s trnem v oku nenávidět. Žádná emoce nám není cizí, každá z našich tváří si přeje (i zaslouží) čas od času vystoupat na povrch. Ne každou ale chceme ukázat a tak jí často vůbec nedovolíme projevit se, byť je naší nedílnou součástí... A někdy je to docela škoda!

Tajemství našeho nitra: Bájná žena Lilith. Odhalte ji!

Jaký je životní příběh Lilith?

Možná jste se s Lilith už setkali. Třeba znáte její příběh, resp. příběhy, protože vyprávění o ní se tu a tam rozcházejí. Lilith, někdy také nazývaná Černá Luna, řadí sumerská a mezopotamská mytologie mezi tři hlavní démony. Ovšem ani tady, ani jinde, se udávané zdroje nedokážou zcela shodnout na jejím zrodu a životním příběhu.

Lilith je často považována za první ženu. Některé zdroje totiž hovoří o tom, že nikoli Eva, ale Lilith byla součástí prvního lidského páru. To ovšem jen do doby, než se vzbouřila a nepodvolila Adamovu nátlaku, aby při souloži ležela pod ním. Na jeho naléhání mu údajně odpověděla: „Proč bych měla ležet pod tebou? I já jsem byla stvořena ze země a jsem ti rovna!“ Adam se své družky tedy zmocnil násilím. S tím se Lilith nedokázala vyrovnat, a tak se vznesla a opustila Adama i Eden.

Adam se však nehodlal jen tak vzdát a požádal Boha o pomoc. Ten jeho prosby vyslyšel a vyslal své tři anděly, aby Lilith přivedli zpět. Našli ji v blízkosti Rudého moře, kde se spustila s démony, a předali jí boží vzkaz. Varovali ji, že pokud se nevrátí, zemře denně sto jejích démonických dětí. I přesto se Lilith rozhodla, že se nevrátí. Aby se pomstila za smrt svých dětí, zabíjela novorozeňata a rodičky. Jen tehdy, když zahlédla jméno některého z andělů napsané poblíž miminka, nechala dítě i matku být. Odtud nejspíš pramení zvyk psát jména andělů do medailonku novorozených dětí.

Dle legendy byla Lilith oním pověstným hadem, který podal Evě jablko ze stromu poznání. Proto v umění mnohdy můžeme Lilith najít jako ženu, jejíž tělo vykazuje hadí prvky. Další z tváří zmiňované temné ženy je mocná sexuální energie a obrovská moc svádět ve snech muže, z nichž vysávala životadárnou energii, připravovala je o rozum nebo dokonce zabila. Nakonec se prý Lilith stala ženou Lucifera, jednoho ze tří padlých, temných andělů.

Neposlušná Lilith

Lilith bylo a je připisováno mnoho jmen i významů. Na jedné straně je vnímána velice temně, zvláště pak v křesťanství, protože se nepodvolila Adamovi. Ona byla z tohoto pohledu špatnou a nepřizpůsobivou, ona se stala údajným zdrojem zla a temnoty. Pokud bychom Lilith srovnali s poslušnou a poddajnou Evou, kterou si křesťanská církev pěstovala po dlouhá staletí, nenalezli bychom zřejmě mnoho shod. Lilith je totiž vnímána mimo jiné i jako zdroj prapůvodní ženské síly, samostatnosti a především nepodřízenosti. Proto se také stala symbolem mnoha feministických skupin a organizací.

Nesporné zůstává, že Lilith fascinuje lidstvo už stovky a tisíce let, ať už se legendy o ní jakkoli rozcházejí. Její sexuální energie a ryzí ženská síla s veškerou magií, která k ní zcela přirozeně patří, jsou naprosto evidentní.

Lilith přebývá uvnitř každé ženy

Nezávislá a divoká Lilith je součástí každé ženy, podobně jako poslušná a jemná Eva. Otázkou zůstává, jak se s tím vyrovnat, resp. jak najít rovnováhu mezi oběma bytostmi a jasnými protipóly. Snad díky hluboce zakořeněné křesťanské tradici, současnému nastavení světa a morálky, mohou mít ženy pocit, že pustit ke slovu Lilith je cosi nepatřičného, špatného. Žádný extrém ale není dobrý, a tak je třeba přijmout i své domnělé „špatné“ stránky, přestože špatnými vůbec být nemusí.

Zkrátka a dobře, buďme samy sebou v každém okamžiku života. Řiďme se svými instinkty, dejme průchod intuici a využijme své ženské kouzlo ke svému prospěchu. Buďme nezávislé, pokud to tak cítíme, ale zůstaňme stále ženami s jemností Evy a energií Lilith. Dovolme si být v harmonii a pokusme se spřátelit na první pohled dvě naprosto odlišné povahy. Lilith a Evu, temnou i světlou stránku našeho já, lunu a slunce, noc a den.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Zločiny podle hvězd: Kdo by nejspíš vraždil a kdo kradl?

Zločiny podle hvězd: Kdo by nejspíš vraždil a kdo kradl?

22. 2. | Někdo lehce podlehne vzteku, druhý zase touží po věcech, které jsou pro něj nedostupné. Každý máme…

Horoskop na tento týden: Vepře čeká milostné jiskření, Draky úspěch v práci

Horoskop na tento týden: Vepře čeká milostné jiskření, Draky úspěch v práci

19. 2. | Jaký bude tento týden podle čínského horoskopu? Podívejte se na svou předpověď na týden od 19. do 2…

Začíná čínský rok Psa: Co nás čeká v lásce, v práci i zdraví?

Začíná čínský rok Psa: Co nás čeká v lásce, v práci i zdraví?

16. 2. | Dnes, v pátek 16. února, začíná nový čínský rok Psa. Tomu by mělo dominovat hledání dobra a odvahy.…

Dnes je Popeleční středa. Víte, co je to popelec a z čeho je?

Dnes je Popeleční středa. Víte, co je to popelec a z čeho je?

14. 2. | Pomni člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš. Víte, proč si toto křesťané připomínají právě…