Marta Kubišová slaví 75 let: Měla zakázaný zpěv a lepila sáčky

| Autor: Marta Pušová | Rubrika: Celebrity

Marta Kubišová před několika dny definitivně ukončila svoji pěveckou kariéru, kterou završila koncertem v pražské Velké Lucerně, kde zároveň oslavila i svoje pětasedmdesáté narozeniny. Ty však připadají právě na dnešek, 1. listopadu.

Marta Kubišová patří k nejzásadnějším zpěvačkám české hudební scény. Zpěvu se věnovala od mládí, ve dvaadvaceti letech se pak dostala do divadla Rokoko. O rok později založila s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem trio Golden Kids a její kariéra šla prudce vzhůru.

Jak šel čas s Martou Kubišovou? Podívejte se na naši fotogalerii:

Zahrála si dokonce i v několika filmech a vyhrála tři Zlaté slavíky. Toho posledního v roce 1970 si ale směla přebrat pouze v ústraní, protože se znelíbila tehdejšímu režimu. Od roku 1970 až do revoluce v roce 1989 pak měla natáčení i vystupování zakázané.

Záminkou jejího zákazu se stala údajná pornografie z jara 1969, která byla dokazována třemi zfalšovanými fotomontážními fotografiemi. Později sice žalobu u soudu na ředitele Supraphonu Hrabala, který za účelovou pomluvou stál, vyhrála, ale mezitím měla vypovězené všechny smlouvy.

Hledala si proto práci neuměleckého zaměření, což jí režim často ztěžoval. Jeden čas lepila sáčky. Na obnovu své umělecké činnosti si musela počkat do roku 1989, kdy padl československý komunistický režim.

Poslechněte si nejnovější verzi písně Modlitba pro Martu:

Krom Zlatých slavíků získala Kubišová za svůj život řadu dalších ocenění. Dne 28. října 1995 obdržela od prezidenta Václava Havla státní vyznamenání Medaili Za zásluhy II. stupně. Dále pak jí byla 7. března 1998 v Míčovně Pražského hradu udělena Čestná medaile T. G. Masaryka za věrnost jeho odkazu. V roce 2012 převzala od francouzského velvyslance v Praze za „vynikající přispění k politické svobodě“ Řád čestné legie.

Se svými fanoušky se Marta Kubišová rozloučila 27. října v pražské Lucerně, kde zároveň převzala multiplatinovou desku za album Songy a balady. Z očí veřejnosti ale úplně nezmizí, i nadále totiž bude moderovat pořad České televize „Chcete mě?“, kde působí od roku 1992.

ANKETA: Jaká je vaše nejoblíbenější píseň od Marty Kubišové? 

Další články z rubriky

Jiří Menzel slaví 80: Jaké ženy ovlivnily jeho život?

Jiří Menzel slaví 80: Jaké ženy ovlivnily jeho život?

Včera | Oscarový režisér Jiří Menzel slaví v pátek 23. února své osmdesáté narozeniny. K významnému jubileu…

Jana Robbová: Žal utápěla v alkoholu, zemřela opuštěná na rakovinu

Jana Robbová: Žal utápěla v alkoholu, zemřela opuštěná na rakovinu

Včera | O zpěvačce Janě Robbové kritici svého času psali, že nemá v hrdle zlato, ale zápalnou směs.…

Aniston, Cattrall, Mirren: Které slavné ženy se nestaly matkami?

Aniston, Cattrall, Mirren: Které slavné ženy se nestaly matkami?

22. 2. | Většina žen od určitého věku začne toužit po potomcích. Některé se však rozhodly zasvětit svůj…

Seriál Ulice: Podrazy, velké výzvy i zatěžkávací zkoušky

Seriál Ulice: Podrazy, velké výzvy i zatěžkávací zkoušky

19. 2. | Obyvatele Ulice čeká těžký týden. Aby obstáli, budou potřebovat opravdu pevné nervy. Těžkým…