Nejlepší role Květy Fialové. Prohlédněte si je ve fotografiích

| Autor: MŽ | Rubrika: Celebrity

Tornado Lou v parodii na westerny Limonádový Joe, kněžna v Babičce nebo role babičky v komedii S tebou mě baví svět, ve všech těchto rolích a v mnoha dalších Květa Fialová přesvědčovala, že je vynikající herečka.

Kdo by neznal a nemiloval Květu Fialovou. Zazářila jako barová zpěvačka Tornado Lou v Brdečkově a Oldřicha Lipského parodii na divoký západ Limonádový Joe (1964). Protože neuměla zpívat, pěvecký part za ni nazpívala zpěvačka Yvetta Simonová. Podobné role si zopakovala i ve filmu Fantom Morisvillu (1966), komedii Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967) nebo v detektivce z cyklu Hříšní lidé města pražského Partie krásného dragouna (1970).

Podívejte se na ukázku z filmu Limonádový Joe, kde si Květa Fialová zahrála svou nejslavnější roli Tornado Lou:

Květa Fialová se narodila 1. září 1929 na Slovensku, v obci Vel'ké Dravce v okrese Lučenec. Doma už na ni čekala starší sestra. Jejich rodiče byli oba lehce tělesně postižení – tatínek pilot spadl s letadlem a chodil špatně, maminka měla místo nohy protézu. Jejich manželství bylo bouřlivé, tatínek byl prudká povaha a rodiče prý nebyli daleko od rozvodu. Manželství paradoxně zachránila 2. světová válka, která je semkla dohromady.

Z jejího konce si však mladá Květa odnesla své životní trauma – znásilnili ji dva ruští vojáci. Toto ovlivnilo jednak její celoživotní vztah k mužům, ale vštípilo i odmítavý postoj ke komunistickému režimu.

Kromě výše zmíněných rolí Květa Fialová často hrála i šlechtičny, kněžnu si zahrála jak v Ostře sledovaných vlacích (1961), tak Babičce (1971). Slušný prostor jí poskytla i televize. Objevila se například v seriálu Hříšní lidé města pražského (1968), Třicet případů majora Zemana (1974) nebo v záznamu slavného představení Divadla ABC Charlieho teta.

Její kariéra plynula bez větších propadů a s přibývajícím věkem měnila svůj herecký typ z osudových žen na zralé elegantní dámy, maminky a babičky. Taková byla hraběnka Thunová v parodii Adéla ještě nevečeřela (1977), maminka studenta Boba v Létu s kovbojem (1976), maminka Samková v Půl domu bez ženicha (1980) nebo babička v komedii století S tebou mě baví svět (1983).

Včera, v úterý 26. září ráno však Květa Fialová zemřela. V požehnaném věku 88 let, po dlouhé nemoci, která ji odřízla od světa. Už před třemi lety prodělala krvácení do břicha a infarkt, od té doby se na veřejnosti neobjevovala a poslední tři roky strávila Květa Fialová v Alzheimer centru. Květě Fialové nyní selhalo srdce, poté, co se její stav zhoršil, byla převezena na kardiologii do jedné z pražských nemocnic, kde zemřela.

Komentáře

Komentářů celkem: 1
Tuto herečku jsem měla moc ráda.Pohodová, usměvavá. monada 26. 9. 2017 | 12:49

Další články z rubriky

Seriál Ulice: Prozrazená milenka, nečekaný sok i vyřizování účtů

Seriál Ulice: Prozrazená milenka, nečekaný sok i vyřizování účtů

Včera | Ani adventní čas nedopřeje obyvatelům Ulice klid. Vlastimil Pešek bude bojovat se svým sokem,…

Karel Höger: Bojoval s politickými režimy, nejvíc miloval maminku

Karel Höger: Bojoval s politickými režimy, nejvíc miloval maminku

8. 12. | Karel Höger sice nepatřil mezi nejkrásnější muže stříbrného plátna, přesto ale býval označován za…

Pink, Madonna, Whitney: Které hetero hvězdy měly románek se ženou?

Pink, Madonna, Whitney: Které hetero hvězdy měly románek se ženou?

7. 12. | Řada slavných hereček a zpěvaček prošla i několika manželstvími a na veřejnosti bývají spojovány…

Seriál Ulice: Mikuláš, čert, překvapivé rozhodnutí a krize

Seriál Ulice: Mikuláš, čert, překvapivé rozhodnutí a krize

4. 12. | Po přepadení, hádkách a dramatických zvratech se tento týden v Ulici budou řešit spíš vztahy.…