Jak obléci střešní okna ?

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Domácnost

Střešní okna se po revoluci stala nedílnou součástí interiérů moderních domů i rekonstruovaných podkroví. Téměř každý druhý dům má alespoň jedno střešní okno.

Jak šel vývoj v oknech:
První střešní okna byla jen plechovými rámy s drátovými okny, které v sobě kombinovaly okno a vstup na střechu. Pokud někdo měl střešní okno, pak se jednalo téměř výhradně o práci na míru. Poté následoval boom oken firmy Velux a nakonec se přidali i jiní výrobci převážně dřevěných oken. Z půdních prostorů se postupně staly byty a střešní okna přestala plnit funkci výstupu na střechu.Komplikace ve stínění:
Společnost Velux získala pozici největšího prodejce střešních oken a tím i nastavila jisté limity. Na jejich okna se nejvíce hodily jejich systémy stínění, které využívaly (a využívají) patenty chráněné uchycení. To zabránilo konkurenci vyrábět podobná stínění, která by se lehce zacvakla do připravených bodů v rámu střešního okna. Postupem času, ale přišli různí výrobci na jiné alternativy uchycení, objevila se nová střešní okna a především zákazníci nechtěli jen strohé žaluzie a rolety.

Stínění střešních okenŘešení roletou a žaluzií

Na začátku byly dvě varianty, jak zastínit střešní okno. První bylo použitím horizontální žaluzie, nebo rolety. V obou případech se jednalo o dva systémy.

* Systém bez bočních lišt
* Systém s lištami

Zatímco horizontální žaluzie měly tzv. strunové vedení (napnutá struna na obou stranách lamel), rolety byly nabízeny buď jako systém s několika pevnými body pro uchycení (bez lišt), nebo systém lištový, který umožňoval stejně jako horizontální žaluzie libovolně určit výšku stínění. Pokud jde o výhody systémů, horizontální žaluzie umožňují naklápění lamel, látkové rolety zase jednolitou plochu látky. Oba systémy jsou plně soběstačné a funkční. To znamená, že splní funkci stínění oken.


horizontální střešní žaluzie
(Možné objednat na www.dointerieru.cz)

Řešení dekorační látkou
Tento způsob stínění vznikl již v dobách, kdy byl problém vyřešit stínění do oken, která nebyla Velux. Takových interiérů stále přibývalo, ale designéři jim neměli co nabídnout. Prvním krokem byl nápad použití dvou tyčí umístěných na horní a na dolní straně okna. Horní tyč se použila pro zavěšení dekorační látky ať na tunýlek, poutka, nebo klasicky na kroužky a spodní sloužila jen pro zachycení provléknuté dekorace. Systém byl výhodný především pro sladění s ostatními okny v místnosti. Později, když již opadly problémy se sháněním rolet a žaluzií do různých střešních oken, byly tyto systémy použity dohromady, aby střešnímu oknu dodaly na eleganci.


(Možné objednat prostřednictvím návštěvy designérů)


Řešení římskou roletou
Řešit střešní okno římskou roletou je trochu složitější a proto o tomto způsobu příliš hodně designérů zatím neuvažovalo. Římská roleta je totiž ušitá dekorace propojená s mechanismem, který umožňuje její plynulé ovládání. Pro střešní okno ale nic podobného vytvořit nelze a proto se jedná o tzv. falešnou římskou roletu. Jde vlastně o systém magnetických pásků, suchého zipu, látky a teleskopických vitrážek. Výsledná římská roleta je vysoce elegantní, ale jejím omezením je ruční manipulace při vytahování a stahování. Přitom látka římské rolety vždy zabírá určitý prostor okna.

římská střešní roleta římská střešní roleta z látky essen (styltex)

(Možné objednat na www.dointerieru.cz)

Jaký systém tedy volit?
 • Pro pohodlnost – roletu
 • Pro větší možnosti – žaluzii
 • Pro krásný design – římskou roletu
 • Pro náročné – kombinace dekorační látky s roletou, nebo žaluzií

  Autor článku: Ing.K.Smejkal (Styltex)
  Autorka fotografií římských rolet: Lucie Kunovská (MODIC Line s.r.o. Jeseník)
  Zdroj: www.zaclona.cz

 • Další články z rubriky

  Trápí vás rýma a nachlazení? Pořiďte si rýmovník!

  Trápí vás rýma a nachlazení? Pořiďte si rýmovník!

  Včera | Rýmovník je na pěstování velmi nenáročná bylinka, která má mnoho výhod. Pomáhá zmírňovat rýmu a…

  Cukroví z rodinného receptáře: Pracny, linecké i rohlíčky

  Cukroví z rodinného receptáře: Pracny, linecké i rohlíčky

  Včera | 1 | S vánočním cukrovím je to jako s domácími koláči. Recepty se dědí z generace na generaci. Staré…

  Jak se zbavit pavouků a přestat je lákat do bytu

  Jak se zbavit pavouků a přestat je lákat do bytu

  8. 12. | 10 | Domy jsou pro pavouky, zvlášť v zimě, až magicky přitažlivé. Uvnitř i zvenku. Většina jich sice…

  Jak si vybrat stromek v květináči? Záleží, co od něj očekáváte

  Jak si vybrat stromek v květináči? Záleží, co od něj očekáváte

  7. 12. | Máte raději živý vánoční stromeček, ale je vám líto, že ho kvůli vám museli pokácet nebo že za…