Jak se zbavit alergenů v bytě?

| Autor: Ivan Verner | Rubrika: Domácnost

Alergie představuje problém pro stále více lidí, v naší populaci různými jejími typy trpí téměř polovina populace. Nejčastěji to bývá alergie na určité složky potravin, té se ale snadno ubráníme, pokud víme, co jíme. Horší to bývá s alergiemi na prach, roztoče, zvířecí srst a pyly.

V domácím prostředí trávíme velké množství času, a proto bychom se měli zaměřit na to, aby v něm bylo co nejméně alergenů. Jestliže zařizujeme domácnost, v níž bude bydlet alergik, určitě se zaměříme na to, aby likvidace potenciálních alergenů byla co nejjednodušší. Když se alergie projeví náhle, musíme se snažit bydlení tomu přizpůsobit.

Lepší než koberce na podlaze bude pochopitelně podlaha tvrdá s antistatickým povrchem, na němž nebude prach ulpívat. Lůžkoviny a matrace by měly být z materiálů vhodných pro alergiky, v nichž se nebudou držet roztoči. Veškeré textilie jako závěsy či různé dekorace bychom měli omezit na minimum, popřípadě častěji prát, nejlépe alespoň na 60 °C, což je teplota při níž umírají roztoči. Zvláštní kapitolou jsou pak různí dětmi oblíbení plyšáci – ty zbavíme roztočů tak, že je na den uložíme do mrazáku. Roztoči zahynou a plyšáky pak vypereme.

Horší je to s domácími zvířaty, která jsou obvykle velmi silným alergenem. Zbavit se jich asi chtít nebudete, ale alespoň by měli mít zakázáno chodit do ložnice a také by se měli častěji koupat. Jiným problémem bývají vlhkost a ji doprovázející plísně. Prádlo bychom neměli sušit přímo v bytě, měli bychom zavírat dveře od koupelny kuchyně, kde bývá vlhkost na vyšší úrovni, a sledovat, zda se někde plíseň (třeba v květináčích) netvoří. Základem všeho je však pravidelný úklid, a ten bývá postaven na práci s vysavačem.

NEJEN FILTRY, ALE I KONSTRUKCE

Jaký vysavač si však do domácnosti, kde žijí alergici, máme vybrat? V každém případě by toho měl zvládnout hodně, protože je vždy lepší vysávat prach, než ho jen stírat a vlastně tím jej spíš rozvířit, než úplně odstranit. Měl by si poradit i s matracemi nebo se závěsy, popřípadě s čalouněním. S příslušnými nástavci se pak musíme dostat prakticky všude, do mezer mezi články topení či na žaluzie.

K tomu především potřebujeme, aby měl dostatečný sací výkon, aby byl utěsněn tak, že z něj nebude pronikat žádný prach, a musí mít odpovídající filtraci. Sací výkon je uváděn na takzvaném energetickém štítku a v zásadě všechny moderní vysavače s tím nemají problém. Filtrace může začínat u sáčku – ty jsou vícevrstevnaté a jsou schopny zachytit valnou většinu mikroskopických nečistot, takže odpovídají účinností HEPA filtru třídy H10. Výstupní filtry by měly být také v některé z tříd, pokud možno vyšší. Rozhodně pak v případě, že je v domácnosti astmatik či se v ní pohybují chlupatí domácí mazlíčci.

Co je nám pak platná dokonalá filtrace, když nasávaný vzduch bude unikat nějakou netěsností v konstrukci vysavače. S tím souvisí i výstup přefi ltrovaného vzduchu, který by měl vždy mířit nahoru, respektive směrem, kde nebude vířit prach na ještě neuklizených plochách. Také konstrukce hubice či spíše vysávací hlavice musí být taková, aby opravdu vysávala bez toho, že bude kolem sebe prach vířit. Proto se musíme zaměřit i na příslušenství a pracovat s vysavačem podle návodu, abychom nepoužívali nástavec na tvrdý povrch při vysávání koberců a naopak.

POMŮŽE PÁRA I UV ZÁŘENÍ

Budeme si asi také lámat hlavu, zda pořídit sáčkový či bezsáčkový vysavač. V tom ovšem problém není, důležité je, aby přístroj dobře zvládl úklid, klíčovým momentem je však buď výměna sáčku nebo vysypávání sběrných nádob. I když v prvním případě je dnes výměna téměř bezproblémově hygienická a v druhém pak povětšinou záleží na šikovnosti obsluhy, bývá lepší tyto operace svěřit někomu, kdo problém s alergií nemá. Často bývá doporučován do domácnosti s alergikem vysavač s vodní filtrací. Ta zachytí smáčivé nečistoty v první fázi ve vodě a o ty nesmáčivé se potom postará HEPA filtr.

Přestože jsou vysavače s vodní filtrací o něco málo náročnější na obsluhu – nejdříve je třeba doplnit vodu a po vysávání ji zase spolu se zachycenými nečistotami vylít a příslušnou nádobu umýt – jsou z dlouhodobého hlediska hospodárnější, protože ušetříme za někdy docela drahé sáčky a jejich výkon neklesá spolu s tím, jak je sáček prachem zaplněn.

Moderní technika mezi vysavači nabízí i další možnosti. Jednou z nich je parní vysavač. Vysoká teplota používané páry velice účinně ničí nejen roztoče a bakterie, ale také například plísně, a to bez použití chemie. Jinou možností je využití UVC technologie. Ultrafi alové záření, zkráceně UV záření, má několik složek. Ta z nich, označovaná jako UVC, která mimo jiné způsobuje vznik ozónu, se používá k ničení mikroorganismů. Germicidní účinek se dostavuje díky tomu, že záření o této vlnové délce pod 280 nm poškozuje DNA roztočů a zabíjí i viry, ničí plísně a další patogeny. Používání je za dodržení návodu k použití bezpečné, protože záření z trubice ve vysavači působí jen na krátkou vzdálenost.

ICLEBO ARTE

Robotický vysavač vhodný pro úklid hladkých podlah i koberců je vybaven bočními kartáčky, díky nimž dobře uklízí místa okolo nábytku, podél stěn, rohy místností apod. Doplňují tak hlavní kartáč. Výkonný sací motor vysává prach a nečistoty filtruje účinný HEPA filtr. Na hladké podlahy je vybaven mopem z mikrovlákna – robot je sám rozezná a nastaví se jako robotický mop. Podvozek je upraven tak, aby překonal překážky vysoké až 2 cm. Navigační systém a senzory sloužící k orientaci jsou nastaveny tak, aby při úklidu pokryl 98 % a více podlahové plochy. Cena 12 490 Kč

RAYCOP RS300 UV-C

Vysavač navržený lékařem s UV-C dezinfekční lampou zabije 99,9 % bakterií, virů, plísní a efektivně odstraní více než 93,5% roztočů. Mikro-alergická filtrace s HEPA filtrem navíc zachytí více než 96,77 % mikročástic menších než 0,3 µm, které tak neuniknou zpět do vzduchu. Je konstruován tak, aby se snadno používal při likvidaci roztočů především v matracích, ložním prádle, čalouněném nábytku a lůžkovinách. Krom sterilizační lampy přístroj využívá vibrační klepače a rotační kartáč. Raycop RS 300 se ovládá pomocí jednoho tlačítka s možností dvou výkonů sání. Systém vysavače upozorní na nutnost výměny HEPA filtru i správné umístění prachové nádobky ve vysavači. Cena 6990 Kč


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Čtěte také

9 tipů na proměnu dětského pokoje

9 tipů na proměnu dětského pokoje

16. 10. | Nadčasově, pěkně a bezpečně – to jsou základní požadavky, na něž bychom měli myslet při zařizování…

Zkrášlete si interiér za pomoci zábavných samolepek

Zkrášlete si interiér za pomoci zábavných samolepek

25. 9. | Dekorativní samolepky se používají zejména pro zkrášlení stěn interiéru, byť dokážou ozdobit i jiné…

Další články z rubriky

Libové telecí: Báječné recepty na pečeni, kotlety i svíčkovou

Libové telecí: Báječné recepty na pečeni, kotlety i svíčkovou

Dnes | Telecí maso u nás sice v běžném denním menu téměř nenajdete, byla by ale škoda ho v kuchyni…

Slané koláče: Vyzkoušejte i ořechy a jablka

Slané koláče: Vyzkoušejte i ořechy a jablka

Včera | Chystáte se na výlet, nebo prostě jen máte chuť na nějakou změnu? Určitě vyzkoušejte naše slané…

Jak na krásné orchideje? Kolik potřebují vody a světla?

Jak na krásné orchideje? Kolik potřebují vody a světla?

Včera | 1 | Orchideje jsou oblíbené květiny, pěstovat je ale není snadné. Také se vám stalo, že vám rostlina po…

Červená řepa: Nejlepší je pečená, ale zkuste ji i s kuskusem

Červená řepa: Nejlepší je pečená, ale zkuste ji i s kuskusem

20. 10. | Možná jste červenou řepu kvůli nevábným zážitkům ze školních jídelen už léta neochutnali. Přitom je…