Ježečku, ježečku, co to neseš na hřbetu?

| Autor: Ebra | Rubrika: Domácnost

Obrázek bodlinatého zvířátka s červeným jablíčkem na hřbetě si asi většina z nás spojuje s dětskými bezstarostnými roky. Na kolika obrázcích a v kolika knížkách se tohle sympatické zvířátko objevilo, kolik z nás jej mělo na své značce v šatně školky. V kolika našich dětských snech se ježeček z pohádek objevil?

Je tu podzim, chladné noci, rána, někdy už i celé dny. A lehce se může stát, že najdete schoulené bodlinaté klubíčko. Bývají to ježčí mláďata z pozdních vrhů. Nestačila vyrůst, náležitě se zakulatit a bez vaší pomoci jsou odsouzená k smrti. A pomoc přitom není složitá.

Pokud takové klubíčko najdete, zvažte ho. Ježeček s váhou pod 70 dkg nemá bez vaší pomoci skutečně šanci na přežití. Je třeba takové zvířátko intenzivně dokrmit a teprve ho na zimní spánek připravit. Za útočiště mu poslouží velká vystlaná krabice, do níž umístíme druhou malou, s otvorem jímž se ježek do své "postýlky" dostane. Ježek je noční zvíře, přes den bude zůstávat v malé bedničce. Ideální teplota pro ježečka je kolem +18 stupňů Celsia. Ježek je hmyzožravec. Krmit ho lze libovým masem, hovězím, drůbežím, králičím. Nepohrdne ani vnitřnostmi. Maso by mělo být mleté, nebo jemně krájené. Přílohou mohou být ovesné vločky, vařená rýže, vařená mačkaná mrkev. Pokud chcete svého bodlináče opravdu rozmazlovat, kupte mu ve Zverimexu moučné červy, stačí jeden až dva za týden. Vitamínovým doplňkem stravy může být například přípravek Roboran, dvakrát týdně na špičku nože. Vodu ježkovi podávejte odstátou, denně je třeba mu dát čerstvou. Pochoutkou bývají piškoty máčené v mléce. Dbejte na pestrost stravy, je to důležité.

Až ježeček přibere minimálně na zmíněných 70 dkg, ale raději více, přemístěte ho do místnosti s teplotou mezi +6 až 0. Ježeček pak prospí celou zimu. Během svého zimního spánku bývá jeho váhový úbytek 15 - 20%. Proto až ho budete na jaře budit, přemístěte ho opět do teplejší místnosti, opět dokrmte a pak ho vypusťte do přírody. A pokud podmínky pro přezimování ježka doma prostě nemáte, není nic snadnějšího, než například přes Internet najít pro něho útočiště.
Vidět v přírodě jakékoliv živé zvířátko je pro děti v dnešní přetechnizované době malým zázrakem. Dopomožte k němu i vy.

U ježků se mohou vyskytnout:
vnější parazité
-klíšťata,která odstraníme vykroucením pomocí pinsety
-blechy,kterých se zbavíme použitím spreje ARPALIT,ježka jím vystříkáme dle přiloženého návodu,dáme pozor na oči a čumáček,nebo vykoupáním v dětském šamponu ORTHOSAN (ježka řádně osušíme a uložíme do měkké látky do krabice)
-muší larvy zakapeme Alpou,jedná se o hodně zesláblého ježka

vnitřní parazité
-červi nejsou přenosní na jiná zvířata,pomocí přípravku Citarin(Ivomec) provedeme odčervení

Stránky útulků pro zvířara najdete zde: www.seznam.cz, většina útulků se dokáže postarat i o ježky.

autor: Ebra

Další články z rubriky

Tradiční recepty: Co se jedlo za první republiky?

Tradiční recepty: Co se jedlo za první republiky?

Dnes | Když se řekne "prvorepublikové recepty", většině z nás se jistě vybaví pokrmy našich babiček -…

Jak si vybrat stromek v květináči? Záleží, co od něj očekáváte

Jak si vybrat stromek v květináči? Záleží, co od něj očekáváte

Dnes | Máte raději živý vánoční stromeček, ale je vám líto, že ho kvůli vám museli pokácet nebo že za…

Vánoční feng shui úklid: Vyhoďte, co vás netěší

Vánoční feng shui úklid: Vyhoďte, co vás netěší

Včera | Ano, většinou před Vánoci alespoň trochu poklidíme. Chceme se tu cítit dobře. Není třeba ale…

Od pondělí do pátku: Rychlé recepty

Od pondělí do pátku: Rychlé recepty

5. 12. | Večeře do 30 minut? Vykouzlete ji z jednoduchých surovin a uvidíte, kolik času vám najednou zbude…