Kancelář doma? Ať je práce v ní co nejpříjemnější

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Domácnost

Ačkoliv nutnost pracovat z domova svádí k řešením typu „počítač dám na kuchyňský stůl, aspoň to budu mít kousek k lince“, odborníci doporučují poněkud jiný přístup. Jestliže doma pracovně strávíte více než pár hodin týdně, vážně uvažujte o zřízení regulérní domácí pracovny. Pokud si vše dobře promyslíte, získáte s rozumnými náklady prostor, kde se vám bude dobře pracovat, kde nebudete rušeni a večer nebudete mít ze své efektivity těžkou hlavu. Chytře zařízená domácí kancelář je zkrátka investice, která se vám rychle vrátí. Jak na to?


1.Promyslete si, jaký prostor pracovně věnujete

Prostor je v dnešní době luxusním zbožím, šetřete s ním však jen přiměřeně. „Pracovně v ideálním případě vyhraďte samostatnou místnost, aby vás při práci nevyrušovali členové rodiny. Pokud vás budou mít po ruce, budou mít tendenci na vás stále mluvit,“ radí Martin Tomín ze společnosti IDpoint, specialisty na italský interiérový nábytek. Jestliže ve vašem bytě nepřichází vyčlenění samostatné místnosti v úvahu, oddělte svůj pracovní prostor alespoň opticky a stanovte si pracovní dobu, po kterou mají ostatní zákazáno vás rušit.Pokud máte dostatek prostoru a nechcete zdlouhavě vybírat kancelářský nábytek, můžete využít jedné z kancelářských sestav, které výrobci rovněž nabízejí.

A ještě jedno důležité upozornění. Pokud za vámi docházejí klienti, snažte se pracovnu umístit tak, aby zákazníci nenarušovali intimní prostor vaší domácnosti. Optimální je stav, kdy lze do kanceláře vstupovat samostatným vchodem – návštěvy tak neprocházejí přes soukromé místnosti.
2.Vytvořte si příjemné prostředí

Využijte toho, že si zařizujete pracovnu jen a jen pro sebe a nikdo vás při tom neomezuje ani neříká, co byste měli a neměli. Obklopte se svými oblíbenými barvami, nakupte do místnosti květiny, nechte do kanceláře proudit světlo, dopřejte si klimatizaci – zkrátka vytvořte si takové prostředí, ve které vás práce bude těšit, nebo aspoň co nejméně otravovat.


3.Nakupte vhodnou židli a stůl

Jestliže jste byli poctiví a na internetu studovali rady, jak na ideální domácí kancelář, určitě jste si přečetli nespočetně rad ohledně optimální židle a stolu. „V každém článku si můžete přečíst o důležitosti, jakou hraje ergonomická židle s nastavitelnou výškou a opěrkami rukou, a že není vůbec dobrý nápad na tomto kusu nábytku šetřit. I přesto musíme přesvědčovat zákazníky, že nejlevnější typy židlí jsou vhodné jen pro občasnou práci, nikoliv pro každodenní mnohahodinové sezení u počítače nebo třeba výkresů,“ popisuje Martin Tomín ze společnosti IDpoint.

Co se týče pracovního stolu, hlavní je plocha. Když celou desku stolu zabere počítač a vy se kvůli tomu musíte co chvíli přehrabovat v horách dokumentů, čas tím rozhodně neušetříte. „Rozmyslete si, kolik prostoru pro svoji práci na stole potřebujete, zda využijete přidané zásuvky apod., a podle toho si stůl vyberte,“ radí Martin Tomín.


4.Zorganizujte si prostor

Pracovní nepořádek je nerozlučným společníkem většiny z nás, asi však nebudete proti, když vám budeme tvrdit, že v dobře organizovaném prostoru se pracuje lépe. Na trhu je nepřeberné množství pomocníků, kteří vám pomohou udržet pracovní nepořádek v rozumných mezích, např. šanony, zásuvky, poličky, krabice nebo spony na kilometry kabelů od kancelářské techniky.


5.Stanovte si zásady pro práci doma

Vaší domácí kanceláři už k dokonalosti nic nechybí? V tom případě jste v polovině cesty za úspěšným homeworkingem. Do cíle dorazíte díky vhodné motivaci, dodržování „pracovní doby“ a toleranci členů rodiny, kteří vás při práci doma budou podporovat, a nikoliv rušit a lákat z pracovny.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Libové telecí: Báječné recepty na pečeni, kotlety i svíčkovou

Libové telecí: Báječné recepty na pečeni, kotlety i svíčkovou

Dnes | Telecí maso u nás sice v běžném denním menu téměř nenajdete, byla by ale škoda ho v kuchyni…

Slané koláče: Vyzkoušejte i ořechy a jablka

Slané koláče: Vyzkoušejte i ořechy a jablka

Včera | Chystáte se na výlet, nebo prostě jen máte chuť na nějakou změnu? Určitě vyzkoušejte naše slané…

Jak na krásné orchideje? Kolik potřebují vody a světla?

Jak na krásné orchideje? Kolik potřebují vody a světla?

Včera | 1 | Orchideje jsou oblíbené květiny, pěstovat je ale není snadné. Také se vám stalo, že vám rostlina po…

Červená řepa: Nejlepší je pečená, ale zkuste ji i s kuskusem

Červená řepa: Nejlepší je pečená, ale zkuste ji i s kuskusem

20. 10. | Možná jste červenou řepu kvůli nevábným zážitkům ze školních jídelen už léta neochutnali. Přitom je…