Půdopokryvné rostliny zpevní svažitou zahradu

| Autor: Pavlína Elfová | Rubrika: Domácnost

Jsou krásné, udělají velkou službu a ještě vám ušetří peníze. O čem je řeč? Přece o půdopokryvných rostlinách! Najdete mezi nimi dřeviny i trvalky, které vás potěší svým květem, vůní nebo stálezeleným olistěním. Všechny mají ale jedno společné – ve svažité zahradě udělají neocenitelnou službu. Zpevní svahy, které byste jinak museli řešit opěrnými zídkami a složitými modelacemi terénu. A to ve srovnání s investicí do pár desítek rostlin jistě vyjde dráž.

Půdopokryvné rostliny se vyznačují hustým kořenovým systémem, který postupně prostoupí celým terénem a zemina ze svahu tak nebude smývána dešťovými srážkami. Odpade vám také pracné a komplikované sekání trávy na šikmé ploše. Tyto rostliny jsou všeobecně tolerantní k suššímu stanovišti, což se na svahu hodí. Ušetříte si tedy práci se zálivkou. Při výsadbě buďte velkorysí a kupte rostlinek raději více. Minimální hustota u půdopokryvných keřů by měla být pět rostlin na metr čtvereční, u trvalek kolem deseti kusů na metr čtvereční. Jen tak se vám porost rychle zapojí a dříve začne plnit svoji funkci.

Trvalky pro výsadbu do svahu

VINCA – BRČÁL

Pod ne příliš pěkným českým názvem najdete krásnou, vitálně rostoucí rostlinku s leskle zelenými listy a něžně fialovými kvítky. Brčál je velice tolerantní k podmínkám prostředí, určitě jej ale nevysazujte na plné slunce – spíše do stínu či polostínu. Vykvétá zpravidla počátkem léta, ale není výjimkou, že průběžně pokvete celou sezonu. Je to rostlina tolerantní i k sešlapu, a tak někdy slouží jako náhrada trávníku.

SAXIFRAGA – ROZCHODNÍK

Jestliže máte na zahradě velmi příkrý, kamenitý svah, zkuste do něj vysázet rozchodník. Jedná se o sukulentní rostlinu, které se daří ve skalních škvírách nebo kamenných zídkách. Díky toleranci k suchu a nízkému vzrůstu se používá také na zelené střechy. Rostlinky jsou samy o sobě poměrně křehké, proto jej volte spíše do svahu, kterým nebudete muset procházet. Existuje velké množství barev a druhů, stačí si jen vybrat.

NEPETA FAASSENII – ŠANTA KOČIČÍ

Vitální růst, kompaktní porost a tolerance k suchu jsou tři faktory, díky kterým je šanta výbornou rostlinou do svahu. Její kvítky jsou světle fialové a rostlina zdálky připomíná levanduli. Rychle se rozrůstá, takže za pár let svah zcela pokryje. Její vůně přitahuje kočky, které se v ní s oblibou válí. Naopak působí jako repelent na některé druhy hmyzu.

LYSIMACHIA NUMMULARIA – VRBINA PENÍZKOVITÁ

Tento druh vrbiny je, oproti své vyšší sestře, pouze plazivý. Nedosahuje větší výšky než deset centimetrů a je tak řazen mezi spolehlivé půdopokryvné rostliny. Stanoviště preferuje stinnější, vlhčí. Proto se hodí i do zahrad s těžkými jílovitými půdami nebo jako výsadba k zahradnímu jezírku. Kvítky se objevují od května do července a mají jasně žlutou barvu.

THYMUS – MATEŘÍDOUŠKA

Léčivou mateřídoušku lze díky jejímu plazivému růstu také použít jako půdopokryvnou rostlinu. Rod Thymus zahrnuje velké množství druhů včetně velmi nízkých kobercovitě rostoucích rostlin. Mateřídoušky všeobecně preferují slunné a sušší prostředí, kde výborně prosperují. Jejich listy jsou navíc stálezelené, záhon tedy bude pěkný i během zimy.

Dřeviny pro výsadbu do svahu

JUNIPERUS HORIZONTALIS – JALOVEC POLEHKLÝ

Jedna z nejlepších dřevin na pokrytí svahu. Jalovec je jehličnan, je tedy zelený po celý rok. Roste poléhavě, celková výška se pohybuje do 20 cm. Je velmi vitální, a když se mu daří, začne brzy přerůstat okolní rostliny. Podmínky mu vyhovují spíš sušší, poroste ale i na vlhčím místě. Mezi nejoblíbenější patří kultivar se sivě zelenými jehlicemi.

GENISTA – KRUČINKA

Kručinka je nádherný keř, který vás zcela uchvátí svojí záplavou žlutých kvítků. Na rostlině se objevují od května do července a keře jsou jimi doslova obsypány. Lístky jsou drobné, tmavě zelené. Menší nevýhodou jsou drobné trny, které se objevují na některých druzích, proto si její výběr dobře rozmyslete. Kručinka je ideální pro chudší, kamenité svahy a snáší plné slunce.

COTONEASTER – SKALNÍK

Z rodu skalník si můžete vybrat několik druhů, které rostou poléhavě (Cotoneaster salicifolius „Repens“) či do maximální výšky půl metru (Cotoneaster horizontalis, dammeri). Skalníky rostou poměrně rychle, nevadí jim sucho a jejich porost je velmi kompaktní. Na podzim je navíc ozdobí záplava drobných červených plodů. Jejich listy jsou vytrvalé, stálezelené.

ROSA – RŮŽE

Jemnou krásu růží obdivuje snad každý, přitom se vyznačují i velkou variabilitou. Kromě klasických keřových druhů rod Rosa obsahuje i druhy popínavé či poléhavé. Půdopokryvné růže tedy představují další řešení pro svažitý terén. Na výběr máte z mnoha barevných variant, některé dokonce kvetou opakovaně celou sezonu. Pro růže vyberte místo osluněné, nezamokřené, kde krásně pokvetou.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Čtěte také

Máte starou chladničku? Moderní jsou úspornější

Máte starou chladničku? Moderní jsou úspornější

23. 10. | Chladničku měníme obvykle až tehdy, kdy nás náklady na opravy přesvědčí, že je čas ji nahradit.…

9 tipů na proměnu dětského pokoje

9 tipů na proměnu dětského pokoje

16. 10. | Nadčasově, pěkně a bezpečně – to jsou základní požadavky, na něž bychom měli myslet při zařizování…

Další články z rubriky

8 receptů na nejlepší české knedlíky, které zvládne každý

8 receptů na nejlepší české knedlíky, které zvládne každý

Dnes | 1 | Jsme národ mnoha chutí. Ale co nikdo z nás neodmítne, jsou poctivé knedlíky.

Hity české podzimní kuchyně: Ragú z uzeného a závin z kapusty

Hity české podzimní kuchyně: Ragú z uzeného a závin z kapusty

Včera | Ať už to nazveme tradiční domácí nebo selskou kuchyní, na podzim si každý rád pochutná na uzených…

Rýže netradičně: Vyzkoušejte ji s čočkou nebo datlemi

Rýže netradičně: Vyzkoušejte ji s čočkou nebo datlemi

25. 10. | Dnes už i v běžných obchodech narazíte na spoustu druhů rýže a každý se hodí na něco trochu jiného.…

Od pondělí do pátku: Rychlé recepty

Od pondělí do pátku: Rychlé recepty

24. 10. | Podzim se tvrdě přihlásil o slovo a všichni potřebujeme dodat energii. Kde jinde ji načerpat než u…