Rozkvetlý dům

| Autor: Jitka Rákosníková (FOOD) | Rubrika: Domácnost

Kolem osamělého domu v pohraničí jeho dnešní majitelé dlouho jezdili. Jednoho dne se zastavili, a příběh zmrtvýchvstání se mohl začít rozvíjet. Více než sto let starý, dnes víkendový dům leží nedaleko Karlových Varů v nádherné krajině.

Jeho majitelé, vášniví golfisté, tudy více než dvacet let jezdili na nedaleká hřiště v Cihelnách, Karlových Varech a Mariánských Lázních. Pak jej jednoho dne v jednom ze zdejších krásných údolí uviděli.

Jako mnoho jiných v této oblasti dům původně patřil německým obyvatelům. Pak mnohokrát změnil majitele, až se před sedmi lety dostal k těm současným. V domě proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Majitelka má velký cit pro zařizování a rekonstrukce obytných prostorů a profesionálně se jim věnuje, proto zachovala původní podlahy, trámy a krb.Jen příčky se trochu posunuly a na půdě tak vznikly pokoje pro děti. Velkou proměnou však prošla zahrada. Nebylo tu nic, jen staré kořeny a tráva. A tak byly nakoupeny květiny, keře, dokonce i vzrostlé stromy. Majitelka totiž kromě interiérového designu navrhuje i zahrady, jsou dokonce její velkou vášní.

Současná zahrada u starého domu je dnes opravdovým skvostem a navíc působí dojmem, že byla založena před desetiletími. Najdete tu kvetoucí keře a rostliny, ale i habry, modříny, dub topolovitý, katalpu a jasan. Schůdky vznikly ze starých nádražních pražců a altánek byl vyroben na míru podle návrhu majitelů.

Vraťme se ale ze zahrady zpět do domu. V přízemí najdete kuchyň s východem na terasu a zahrádku, jídelnu s malým obývacím pokojem a krbem a technické zázemí domu.V prvním patře je ložnice majitelů s vlastní koupelnou, velký obytný hostinský pokoj, ještě jeden menší pokoj pro hosty a další koupelna. A z půdy s původními trámy vznikly dva velké prostorné pokoje s koupelnou pro děti.

Celkový styl venkovské romantiky s anglickými, ale i francouzskými tóny vytváří příjemnou, jemně nostalgickou atmosféru, která přímo hladí po duši. Nic tu nepůsobí vyumělkovaně nebo neústrojně, celá stavba nádherně komunikuje s okolím a její citlivá rekonstrukce potěší každého, kdo ctí dějiny místa a půvab krajiny.

V domě se dnes propojuje staré s novým a stal se také prostorem k evokování vzpomínek. Například schody, které vedou celým domem, mají světle olivovou barvu.Majitelka tuhle barvu miluje z dob, kdy jako malá jezdívala do domku v Dobřichovicích ke své babičce – ten měl střechu v téhle nádherné barvě. Přestože je celá rodina velice sportovně založena a volno tráví opravdu aktivně, dům, kterému vdechli nový život, se jim stal skvělým útočištěm.
Je tu mnoho nádherných, útulných zákoutí, kde se velmi pohodlně odpočívá.

Členové této rodiny nadšených golfistů mají – včetně dětí – velmi nízký handicap. Na jejich venkovském domě, který probudili k životu a zrenovovali do nebývalé krásy, bychom však sotva nějaký našli.
Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Food.ČTĚTE TAKÉ:
Claudie je neskutečně hodná, prozradila novopečená maminka Katka Kristelová


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU


Další články z rubriky

Huuu, pavouci! 7 rad, jak se jich zbavit a přestat je lákat do bytu

Huuu, pavouci! 7 rad, jak se jich zbavit a přestat je lákat do bytu

Dnes | 1 | Domy jsou pro pavouky, zvlášť v zimě, až magicky přitažlivé. Uvnitř i zvenku. Většina jich sice…

Tradiční recepty: Co se jedlo za první republiky?

Tradiční recepty: Co se jedlo za první republiky?

Včera | Když se řekne "prvorepublikové recepty", většině z nás se jistě vybaví pokrmy našich babiček -…

Jak si vybrat stromek v květináči? Záleží, co od něj očekáváte

Jak si vybrat stromek v květináči? Záleží, co od něj očekáváte

Včera | Máte raději živý vánoční stromeček, ale je vám líto, že ho kvůli vám museli pokácet nebo že za…

Vánoční feng shui úklid: Vyhoďte, co vás netěší

Vánoční feng shui úklid: Vyhoďte, co vás netěší

6. 12. | Ano, většinou před Vánoci alespoň trochu poklidíme. Chceme se tu cítit dobře. Není třeba ale…