Z kuchařky do lékárničky

| Autor: Iveta Kolocová (My life) | Rubrika: Domácnost

Některé druhy koření vám mohou nejen vylepšit požitek z jídla, ale také ušetřit návštěvu u lékaře. V celosvětovém měřítku má největší význam zhruba čtyřicet druhů dochucovadel, především pepř, chilli, kmín kořenný, kmín římský, hořčičné semínko, oregano, česnek, cibule, hřebíček, šalvěj, fenykl, muškát, bazalka, kari a zázvor.

Například tymiánu, rozmarýnu, heřmánku a mátě peprné se připisují léčivé schopnosti při nachlazení. Ke zmírnění zánětů a k urychlení hojení ran se doporučují šalvěj, třapatka a arnika. Pepř a kmín pomáhají při zažívacích potížích.Dobrého nepálí

Antibakteriální účinky koření prokázala také studie vypracovaná na Cornell University v New Yorku.

V zemích s horkým podnebím se často konzumují ostrá jídla, protože jejich pálivé složky mohou potlačit množení bakterií a plísní ve střevě. Česnek, cibule a oregano zaujímají přední místa na seznamu nejpoužívanějších výpěstků. Za nimi následuje tymián, estragon, skořice a kmín.

Odborníci se domnívají, že koření může být i účinnou prevencí řady nemocí. Vědecky tento předpoklad sice ještě podložený není, ale podle názoru lékařů se dají lehké poruchy spánku léčit meduňkou, třezalkou, mučenkou a chmelem. Výhodou je pouze nepatrné riziko vzniku závislosti a téměř žádné nežádoucí vedlejší účinky. Mechanismy působení extraktů z těchto druhů koření v koncentrované formě, například v tabletách, nejsou tolik prozkoumány, a proto odborníci doporučují s nimi raději neexperimentovat.
Šetrné léky s vůní orientálního trhu Zázvor Pomáhá při kinetóze.

Při prvních příznacích nevolnosti na cestách ho zkuste žvýkat v kandované formě. Funguje i proti nachlazení, stačí ho čerstvý nakrájet na tenké plátky, zalít horkou vodou a po vylouhování přidat med a citron.
Muškátový oříšek Už ve staré Číně se používal ke zmírnění bolestí a na uklidnění. Osvědčuje se také při poruchách spánku: velký šálek mléka se špetkou muškátového oříšku a trochou medu vám zajistí sladké sny. Samozřejmě si potom nesmíte zapomenout vyčistit zuby!

Hřebíček
Jeho léčivá síla se skrývá v éterických olejích - působí protizánětlivě a zmírňují bolesti.

Anýz
Anýzový čaj účinkuje proti nadýmání, břišním křečím a dobře ho snášejí i malé děti. Horké mléko, do kterého kromě medu přidáte také trochu anýzu, pomáhá při zánětech dýchacích cest a při infekcích zažívacího traktu.

Skořice
Patří k nejdéle užívaným druhům koření. Je vhodná k zevnímu i vnitřnímu použití: skořicová mast při úrazech a revmatismu zlepšuje prokrvení, káva se špetkou skořice méně dráždí žaludek. Příjemný vedlejší efekt: mírně potlačuje pocit hladu.

Vlastnoručně připravený zázvor na cesty

Čerstvý zázvor oloupejte, nakrájejte na plátky a ponořte do hrnce s vodou. Vařte na mírném plameni 30 minut, až kolečka změknou. Vodu slijte a plátky vložte zpět do hrnce, přidejte stejné váhové množství cukru a trochu vody na jeho rozpuštění. Za stálého míchání vařte, dokud nebudou plátky průsvitné a voda se zcela nevypaří. Na závěr obalte plátky v cukru.
Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu My Life.ČTĚTE TAKÉ: Ester Janečková čeká třetího potomka!


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

12 triků, které z vašeho cukroví udělají neodolatelnou lahůdku

12 triků, které z vašeho cukroví udělají neodolatelnou lahůdku

Včera | Ať už se letos pustíte do jednoho, dvou druhů, nebo hodláte zásobit sladkými „jednohubkami“ celou…

Trendy letošních Vánoc: Vyhrajete to s bílou, zelenou a fialovou

Trendy letošních Vánoc: Vyhrajete to s bílou, zelenou a fialovou

Včera | Vsadit při zdobení na aktuální trend, nebo spoléhat na to, co se osvědčilo vloni? Udělat Vánoce ve…

Kdy je správný čas trhat barborky, aby vám na Štědrý den vykvetly?

Kdy je správný čas trhat barborky, aby vám na Štědrý den vykvetly?

1. 12. | Podle staré pověry se věřilo, že děvče, kterému právě o Vánocích větvičky „barborky“ vykvetou, se…

Netradiční adventní kalendář? Vyrobte si jej z vánoční hvězdy

Netradiční adventní kalendář? Vyrobte si jej z vánoční hvězdy

29. 11. | Pokud se vám nechce začínat prosinec nudným adventním kalendářem plným nekvalitní čokolády, máme…