Bílé zuby = krásný úsměv

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Krása

Zuby jako perličky, sněhobílý úsměv. Ano, pro přitažlivý a okouzlující úsměv existuje jen jedna správná barva – bílá. Ovšem jen málokdo se může chlubit po celý život dokonalými bílými zuby. Řešení se nabízí v podobě bělení, které ovšem nesmí poškodit jejich zdraví.

Od pradávna se lidé snaží o hezčí a bělejší zuby. Metody se časem zdokonalují a stávají se šetrnějšími. V historii se používaly nejrůznější způsoby, jak docílit světlejšího odstínu. Např. staří Římané sázeli na broušení popelem. Různé obrušovaní zubů, které narušuje zubní sklovinu a ničí také dásně, se používá dodnes. Řada přípravků funguje na bázi jemně rozemletého vápence neboli perlitu. Takové pasty však zuby nebělí, pouze obrušují usazeniny na povrchu. Bělení na základě obrušovaní se ovšem k zubům a celé dutině ústní nechová šetrně.

Abychom pochopili celou problematiku barvy zubů, je nutné rozlišovat mezi dvěma typy zubních skvrn – hlubokými a povrchovými. Hluboké skvrny se většinou vyskytují jen na jednom či několika málo zubech. Příčinou bývá přirozený proces stárnutí nebo také infekce či některé léky, zejména antibiotika. Pokud je sklovina, povrchová část zubů tenká, tak se přirozeně žluté zabarvení druhé vrstvy, tzv. zuboviny ukazuje.

Povrchové vrstvy vznikají v důsledku kouření, pití kávy, černého čaje či červeného vína i konzumací potravin se silným zabarvením. Svou významnou roli hraje také nedostatečná zubní hygiena. Nelze zapomínat ani další faktory, mezi které se řadí nepravidelný povrch skloviny, nedostatečná tvorba slin. Stále nejčastějším důvodem žlutých zubů a nevzhledných skvrn zůstává hygiena, u které je též potřeba začít.

Pravidelné a důkladné čištění zubů i prostor mezi nimi tvoří základ dobře vypadajících zubů. Prvním krokem k vylepšení odstínu zubů a tím i ke krásnějšímu úsměvu je používání bělící zubní pasty. Na trhu je velké množství přípravků, které pracují na nejrůznějších bázích. Abrasivní látky jen obrušují a tím pádem i narušují sklovinu. Nejsou tudíž vhodné ani pro zuby ani pro dásně. Hrozí trvalé poškození obou. Další skupinu tvoří extra čistící pasty. Ty obsahují tzv. tenzidy. I ty velmi často dráždí dásně. Některé pasty zase obsahují chemikálie, které jsou nevhodné pro dlouhodobé používání. Mezi takové patří například karbamid peroxid, který i při velmi nízkých koncentracích může vyvolávat pálení dásní a zvýšenou citlivost. Z tohoto důvodu lékaři nedoporučují používat tyto pasty dlouhodobě.

Domácí bělení musí být účinné a přitom šetrné k zubům i dásním. Skvělým řešením je účinná složka Citroxain, která prokazatelně vybělí zuby až o 3 odstíny a to bezpečně a to i při dlouhodobém každodenním používání. Tuto ingredienci najdete v řadě zubních past značky Rembrandt.

Jak Citroxain funguje? Důležitou součástí komplexu je enzym z papáji, ten podporuje rozklad proteinů a tím zefektivňuje odstranění skvrn. Proteiny obsažené ve slinách vytvářejí na povrchu zubů povlak. Pigmenty z „barevných“ potravin se v něm usazují a struktura zubní skloviny umožňuje pigmentům usazovat se na povrchu zubu nebo pronikat do hlubších vrstev skloviny. Odbourávání slinných proteinů pomocí enzymů proto významně působí jako prevence zabarvování zubů. Dále zde efektivně působí kyselina citrónová a polyfosfáty, které odstraňují skvrny bez hrubé obrušování. Jedineční komplex účinných látek Citroxain dělá z past Rembrandt čtyřikrát účinnější prostředek než jiné pasty na zuby na trhu. Samozřejmostí je fluorid, pomáhající v boji proti zubnímu kazu.

Krásné zdravé a bílé zuby a s nimi i přitažlivý úsměv není jen pro slavné hvězdy. To jasně dokazuje putovní výstava Nebraňte se úsměvu!, která právě nyní probíhá ve vybraných obchodních centrech. Na snímcích předního českého fotografa Jaroslava Šimandla neuvidíte tentokráte modelky či známé osobnosti z filmového plátna či televize. Deset velkoformátových zobrazuje běžné lidi, zaměstnance společnosti Johnson & Johnson.

„Každý člověk říká krása něčemu jinému. Pro mě je to harmonie s jistou mírou nedokonalosti. Teprve porušení dokonalosti dělá krásu přitažlivou. Při focení tak přirozeného jevu jako úsměv občas tuhne úsměv na rtech modelu i fotografovi. Zvlášť když nejde o reportáž, ale aranžovanou fotku v časovém limitu,“ říká autor snímků Jaroslav Šimandl.

V rámci výstavy funguje zároveň také poradna zdravého bělení zubů, ve které vám odborníci poradí a zodpoví veškeré dotazy týkající se zubní hygieny. V týdenní intervalech putuje výstava po pražských obchodních centrech - Palladium na náměstí Republiky (30. 10. - 5. 11.), OC Chodov (6. 11. - 12. 11.) a Pasáž Myslbek v ulici Na Příkopě (13. 11. - 19. 11.).

foto: Jaroslav Šimandl, archiv Johnson & Johnson

Další články z rubriky

Zbavte se oteklých očních víček. Pomůžou brambory i masáž

Zbavte se oteklých očních víček. Pomůžou brambory i masáž

26. 11. | Dělá vám problém po ránu rozlepit víčka a mžouráte na svět skrz uzounké škvírky místo očí? Oteklé…

5 překvapivých důvodů, proč zima prospívá vaší pleti

5 překvapivých důvodů, proč zima prospívá vaší pleti

21. 11. | I když před sebou máme několik dlouhých zimních měsíců, nemusí to ještě nutně znamenat jen deprese,…

10 zlozvyků, které vám zhoršují vrásky. Děláte je taky?

10 zlozvyků, které vám zhoršují vrásky. Děláte je taky?

19. 11. | 3 | Spousta lidí vypadá o mnoho starší, než ve skutečnosti je, a to jen kvůli svému špatnému životnímu…

Vizážistka radí: Jak se dobře nalíčit pod brýle?

Vizážistka radí: Jak se dobře nalíčit pod brýle?

14. 11. | Je to trochu umění – jak se nalíčit a nepřehnat to, když nosíme brýle? Od určitého věku je totiž,…