Celulitida je věčný boj kdo s koho

| Autor: Kateřina Prachařová | Rubrika: Krása

Je těžké říct, kdy se o celulitidě začalo otevřeně ve velkém mluvit. Jisté je, že existovala od pradávna – stačí se podívat na staré obrazy i neretušované fotografie hereček či zpěvaček z dob, kdy kultem krásy byly sošné ženy s postavou tvaru přesýpacích hodin. Ale v posledních letech se celulitida stala jedním z nejfrekventovanějších témat, která ohledně ženské krásy slyšíme.Někdo považuje celulitidu za kosmetickou vadu, někdo za civilizační chorobu. Stručně řečeno se jedná o vzhled kůže připomínající třeba kůru pomeranče (odtud „pomerančová kůže“), který vzniká hromaděním tuku v podkoží a stárnutím vaziva. Tukové buňky se tlačí pod kůží na sebe a vznikají hrbolky a prohlubně, které se pak odrazí i na kůži. Příčinou je hlavně nedostatečně fungující lymfatický systém a s tím spojené zadržování vody v těle.

Celulitidou trpí většinou ženy, u mužů je spíš výjimkou. Důvodem je přítomnost hormonu estrogenu v ženském těle a množství i způsob rozložení podkožního tuku. Také se uvádí, že pomerančovou kůži má v dnešní době až 90 procent žen. Celulitidu totiž zhoršuje hlavně životní styl. Jejímu vzniku napomáhá zejména sedavý způsob zaměstnání, špatné stravovací návyky, tučná a kalorická strava, málo přirozeného pohybu i sportu, kouření, alkohol, v neposlední řadě i špatné oblečení jako příliš upnuté kalhoty, které brání přirozenému toku lymfy.

Celulitidou trpí ženy bez ohledu na hmotnost, v tom je příroda celkem spravedlivá. Štíhlá žena, pokud celý den sedí v kanceláři v těsných džínách, je pomerančovou kůží ohrožena stejně jako ta, která třeba sportuje, ale cpe se smaženými jídly z fastfoodu.

Celulitida se dá rozčlenit do tří fází. První, nejmírnější stupeň není zatím okem viditelný. Pokud si ale stisknete mezi prsty kůži na stehně či zadečku, objeví se známá pomerančová struktura. Při druhém stupni je celulitida již viditelná, ale pouze pokud stojíte. Lehnete-li si na břicho, ze stehen a hýždí zmizí. Ve třetí fázi už je celulitida viditelná v jakékoli poloze a z „pouhého“ estetického nedostatku se stává opravdovým zdravotním problémem, protože značí těžkou dysfunkci lymfatického systému.
S celulitidou v prvním stupni se dá poměrně účinně bojovat.

Pokud budete dodržovat zásady zdravého životního stylu – tj. zdravě jíst, pořádně se hýbat, sedavou práci kompenzovat cvičením a dávat si pozor na nevhodné oblečení nebo třeba špatný sed (noha přes nohu také lymfatickému proudění zrovna neprospívá), máte velkou naději, že celulitidu udržíte na uzdě pouze jako neviditelnou společnici. I druhý stupeň není ještě žádná tragédie. Obecně ale platí, že fáze, ve které jste právě teď, je už nevratná a o stupeň zpět se zřejmě již nedostanete. Jakmile tedy jednou celulitidu máte, už se jí nikdy nezbavíte úplně.

Kromě úpravy životního stylu a jídelníčku existují i další metody, jak proti celulitidě bojovat. Valí se na nás především z reklam v módních časopisech či na internetu. Jsou to jednak nejrůznější kosmetické přípravky, jednak operační zákroky.

Různé gely a krémy proti celulitidě ve skutečnosti moc velký efekt nemají a fungují spíše jako placebo. Však také výrobci na obalech alibisticky uvádějí formulky typu „pro zvýšení efektu doporučujeme upravit životní styl a jídelníček“. Pravdou je, že krém se většinou aplikuje spolu s důkladnou masáží problematických partií – a spíše ta samotná může pomoci, protože pomáhá rozproudit lymfu. Kofein, mentol, zázvor a další přísady, které anticelulitidní krémy nejčastěji obsahují, sice způsobí pocity pálení a chladu, takže se zdá, že „se něco děje“, jde ale jen o reakci na povrchu těla a prokrvení, tukové buňky tyto látky rozhodně nerozpustí.

Operace by vydaly na samostatnou kapitolu, jen stručně tedy zmíníme, že jde opět hlavně o zdařilý tah kosmetických salonů, který spíše než tuk vysaje hlavně vaši peněženku. I tady se současně se zákrokem doporučuje změna stravovacího režimu a pohyb. Kdyby byly různé kavitace a neinvazivní liposukce tak účinné, jak jejich poskytovatelé tvrdí, nebyla by podobná doporučení potřeba.

Počítejte s tím, že po podobném zákroku může být krátkodobý efekt opravdu výrazný (třeba proto, že vaše tělo bude odvodněné), ale po nějaké době se vše vrátí do původního stavu. A na pravidelné kúry po celý život má opravdu málokterá z nás finance. Mnohem lepší je investovat do kvalitní lymfatické masáže, která má hlavně efekt pro vaše zdraví. Volte ale vždy odborníka, ne každé wellness centrum může nabídnout vystudovaného terapeuta či dokonce lékaře, který má v této oblasti příslušné znalosti.

Snažte se tedy proti celulitidě bojovat co nejpřirozeněji a kombinujte všechny metody dohromady podle svých možností. Masírujte problematické partie (vždy směrem odspoda nahoru), třeba i ve sprše proudem vody (nejlépe studené), natírejte se krémy, zdravě jezte a hýbejte se. I při sportu ale volte druh pohybu s rozvahou. Některé aktivity celulitidě spíše škodí – a jsou jimi paradoxně hlavně „hubnoucí“ sporty jako běh nebo aerobik. Při nich totiž razantní nárazy po dopadu končetin na zem „sestřásají“ lymfu do spodní poloviny těla a tím vnější projevy celulitidy ještě zesilují. Vhodnější je proto rychlá svižná chůze, kolo, běžky nebo plavání.

A na závěr jedna dobrá zpráva. Celulitidu řešíme v podstatě jen my ženy. Muži si jí v drtivé většině případů vůbec nevšimnou, respektive nepovažují její přítomnost za něco, co by jim mělo vadit. Pokud máme křivky pevné a vytvarované, budou se jim líbit i s několika ďolíčky navíc.

ČTĚTE TAKÉ:
Pět stravovacích neřestí


ČTĚTE TAKÉ:
Nejčastější technické chyby při posilování vybraných svalových partií

Další články z rubriky

Zbavte se oteklých očních víček. Pomůžou brambory i masáž

Zbavte se oteklých očních víček. Pomůžou brambory i masáž

26. 11. | Dělá vám problém po ránu rozlepit víčka a mžouráte na svět skrz uzounké škvírky místo očí? Oteklé…

5 překvapivých důvodů, proč zima prospívá vaší pleti

5 překvapivých důvodů, proč zima prospívá vaší pleti

21. 11. | I když před sebou máme několik dlouhých zimních měsíců, nemusí to ještě nutně znamenat jen deprese,…

10 zlozvyků, které vám zhoršují vrásky. Děláte je taky?

10 zlozvyků, které vám zhoršují vrásky. Děláte je taky?

19. 11. | 3 | Spousta lidí vypadá o mnoho starší, než ve skutečnosti je, a to jen kvůli svému špatnému životnímu…

Vizážistka radí: Jak se dobře nalíčit pod brýle?

Vizážistka radí: Jak se dobře nalíčit pod brýle?

14. 11. | Je to trochu umění – jak se nalíčit a nepřehnat to, když nosíme brýle? Od určitého věku je totiž,…