Chcete darovat parfém? Víte, jak vybírat?

| Autor: MK | Rubrika: Krása

Mezi nejčastější vánoční dárky patří kromě knih, šperků, elektroniky a peněz do obálky samozřejmě také vůně a parfémy. Jenže jak z nepřeberného množství na trhu vybrat ten pravý? Přinášíme vám malý návod, abyste se v parfumerii neztratili.

Toaletka, nebo parfém?

V první řadě si musíte rozmyslet, jaký druh vůně chcete koupit. To se samozřejmě odvíjí také od toho, kolik do ní chcete investovat. Parfémy se rozlišují podle procentuálního zastoupení parfémové kompozice, jednoduše řečeno podle intenzity vůně, zbytek směsi pak zastupuje koncentrovaný líh.

Parfém je ve skutečnosti tou nejdražší a nejkoncentrovanější vůní, kterou můžete koupit. Podíl vonných látek je zde 15 – 40 %. Vzhledem k jeho vysoké ceně se s parfémy setkáte jen v parfumeriích. Pokud na flakonku najdete zkratku EdP, která znamená Eau de Parfum (parfémovaná voda), jedná se o slabší vůni s podílem vonných látek okolo 12 — 15 %. Ještě slabší podíl vonných látek má EdT, tedy Eau de Toilette (toaletní voda), a to pouze 6 – 12 %. EdT a EdP sice nejsou tak intenzivní a aplikovat se musí častěji, na druhou stranu vás potěší cena a dostupnost, najdete je běžně v drogeríich.

Velikost

Ženám i mužům na velikosti záleží, alespoň co se týče velikosti vůně. Podívejte se své drahé polovičce do koupelny, najdete tam větší, nebo spíš menší flakonky? Někteří preferují větší vůně o obsahu třeba 100 ml, často je nechávají v koupelně na poličce a používají jen ráno a večer, když jdou do společnosti. Naopak jíní, zejména ženy, ocení malé vůně, třeba jen 20 nebo 30 ml (vy samozřejmě navíc ušetříte), protože je často nosí v kabelce, kde mají už tak dost věcí. Vůni pak používají během celého dne nebo třeba po cvičení.

Rozdělení

Dnes už se nepoužívají parfémy vyrobené z jedné květiny jako za časů našich prababiček. Parfémy jsou většinou namíchané z esencí získaných z květů, ovoce, koření a vzácných dřevin. Podle toho, která složka převažuje, jsou vůně orientačně rozdělené do skupin.

Orientální vůně

V parfémech převažují exotické esence z orientálních rostlin, vzácného koření a dřevin. Jsou těžké a hodí se pro večerní příležitosti.

Květinové vůně

Pravděpodobně největší skupina. Převažují esence z květů ovocných stromů, jasmínu a pižma. Vhodné jsou i pro společenské příležitosti. Typickými podskupinami květinových vůní jsou květinově-orientální nebo květinově-ovocné vůně.

Osvěžující citrusové vůně

Svěží, šťavnaté vůně s výraznou citrusovou složkou (pomeranč, mandarinka, bergamot, citron, limeta). Hodí se na odpoledne i pro sport.

Parfém na zimu

Na svěží a tropické letní vůně už je poněkud pozdě, porozhlédněte se po těžších a výraznějších. Na podzim a zimu se skvěle hodí orientální a kořenité parfémy, které obsahují teplé dřevité tóny. I sami výrobci parfémů moc dobře vědí, že tohle pravidlo je potřeba dodržovat, a tak na trh přicházejí s jednou novinkou za druhou.

Tipy redakce:

PRO NI

Podnikatelce - s.Oliver Soulmate (EdT 50 ml 720 Kč)

Romantičce - Gabriela Sabatini Miss Gabriela ( EdT 30 ml, 529 Kč)

Sexy dračici – Christina Aguilera Unforgettable (EdP 30 ml 650 Kč)

Milovnici luxusu - Sex and the City by Day (EdP 60 ml 619 Kč)

PRO NĚJ

Drsňákovi - James Bond 007 Quantum (EdT 30 ml 520 Kč)

Sportovci - Mexx Energizing (EdT 50ml 660 Kč)

Elegánovi - Tom Tailor East Coast Club (EdT 50 ml 580 Kč)

Pohodáři - New Yorker STYLE UP (EdT 50ml 390 Kč)

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Vypadají vaše ruce staře? Víme, jak to zastavit!

Vypadají vaše ruce staře? Víme, jak to zastavit!

Dnes | Ruce používáme ke gestikulaci, a tak jsou nedílnou součástí běžné denní komunikace. Je proto…

Elektrizují vám v zimě vlasy? Hydratujte a zkuste zábaly

Elektrizují vám v zimě vlasy? Hydratujte a zkuste zábaly

14. 1. | Vlasy vlivem mrazivého počasí dostávají v zimě hodně zabrat. Žádný účes pořádně nedrží, a když už…

Vajazzling: Pryč s bobrem, ozdobte si rozkrok originálně!

Vajazzling: Pryč s bobrem, ozdobte si rozkrok originálně!

11. 1. | 7 | Doba, kdy ženy „tam dole“ měly neprostupný prales, naštěstí dávno minula. Módní trendy se v…

Konec stárnutí: 5 ověřených triků, které mu zabrání

Konec stárnutí: 5 ověřených triků, které mu zabrání

9. 1. | Je mnoho faktorů, které ovlivňují stárnutí vaší pleti. Některé nemáte šanci ovládnout, ale pokud…