Jíl na pleť, rašelinu na plodnost, fango na klouby - využijte darů země!

| Autor: Simona Procházková | Rubrika: Krása

Již po staletí jsou známy blahodárné a regenerující účinky darů Země, jako je jíl, rašelina, bahno. A právě o nich si dnes povíme…

Jíl zjemňuje pokožku

Jíl je sypká hornina s velmi jemnou vodopropustnou texturou. Vzniká rozkladem existujících hornin, jako je například živec či žula. Podle fyzikálně-chemického složení mívá jíl různou barvu, která je od bílé přes žlutou, zelenou, hnědou, červenou či šedou. Jednoduše řečené, skládá se z hlinitých silikátů, které obsahují stopy jiných prvků – titanu, vápníku, draslíku, hořčíku, sodíku, oxidu hlinitého.

Léčivé účinky jílu

Jíl má hojivé a protizánětlivé působení, můžeme ho s úspěchem používat při léčbě krevních výronů, otoků, modřin, pohmožděnin, blokád či obraženin.

Jíl v kosmetice

Jíl můžeme s úspěchem používat i v kosmetice. Čistí, zjemňuje a celkově projasňuje pokožku, je rovněž účinnou prevencí proti nečistotám a neduhům kůže. Koupele či celkové zábaly z jílu mají regenerační a harmonizující efekt.

Rašelina prohřívá organismus

Rašelina je černá zemitá hmota, která vznikla z rostlin, které rostly ve vlhkých nížinách na konci poslední doby ledové. Voda zabránila rozkladu rostlin a pylů, které se pomalu usazovaly jako rašelina.

Na co je rašelina bohatá?

Rašelina je bohatá na minerální látky a organické sloučeniny, jako například celulózu, kyselinu tříslovou (tanin), kyselinu huminovou a látku podobající se estrogenu.

Léčivé účinky rašeliny

Rašelina ve formě obkladů a koupelí pomáhá léčit zánětlivá a degenerativní onemocnění kloubů, dále zlepšuje stav kožních onemocnění a léčí a posiluje ženské pohlavní orgány. Rašelinové koupele či celkové zábaly rovněž harmonizují celý organismus.

Rašelina a ženské lůno

Vědecké výzkumy potvrdily, že cílená léčba rašelinou (ve formě sedacích koupelí a zábalů podbříška) pomáhá ženám, kterým se nedaří otěhotnět. Látky podobající se estrogenu zjevně pronikají poševní sliznicí do organismu, upravují měsíční cyklus a podporují dozrávání vajíček.

Jak rašelina působí?

V rašelinové koupeli se teplo pomalu a rovnoměrně šíří do celého těla. Uvolňují se svaly, bolesti a blokády ustupují a organismem se šíří klid. Tělesná teplota stoupá asi o jeden stupeň a procesy látkové výměny se dávají do pohybu. Prokrvení se zlepšuje, aktivují se funkce nervového a hormonálního systému a zvyšuje se účinnost imunitního systému. Kyseliny huminové v rašelině posilují kyselý ochranný plášť kůže a sliznic, ty pak mohou lépe odvracet útoky choroboplodných zárodků.

Hlinitá půda čistí organismus

Hlinitá půda je vlastně směs jílu a písku. Vzniká zvětráváním různých druhů hornin a je jedním z nejstarších stavebních materiálů na naší planetě.

Léčivé účinky hlinité půdy

Má silné detoxikační působení. Hodí se ke koupelím a celkovým zábalům.

Hlinitá půda v kosmetice

Hlinitá půda odmašťuje pokožku, proto je účinná při léčbě kožních onemocnění, obzvláště u akné.

Fango tiší bolesti kloubů

Fango je druh bahna, které obsahuje velké množství minerálů a pochází z horkého zdroje vulkanického původu (je z rozemleté lávy).

Na co je fango bohaté?

Tento produkt přírody obsahuje vysoké procento hořčíku, vápníku, sodíku, fluóru a síry.

Léčivé účinky fanga

Fango se používá k léčbě nemocných kloubů, svalů a neuralgií (nervových bolestí), nejčastěji ve formě zábalů.

Tento druh bahna můžeme používat jako doplňkovou léčbu všech kožních onemocnění – lupénky, ekzémů, akné, mykóz, zánětů, podráždění i alergií. Fango má totiž schopnost rychlého vstřebávání, neutralizace kyselosti a stimulaci účinků, což je podstatné pro zahájení hojivého procesu. Lehce rozetřená vrstva bahna okamžitě pohlcuje všechny povrchového systému kůže.

Další články z rubriky

Zbavte se oteklých očních víček. Pomůžou brambory i masáž

Zbavte se oteklých očních víček. Pomůžou brambory i masáž

26. 11. | Dělá vám problém po ránu rozlepit víčka a mžouráte na svět skrz uzounké škvírky místo očí? Oteklé…

5 překvapivých důvodů, proč zima prospívá vaší pleti

5 překvapivých důvodů, proč zima prospívá vaší pleti

21. 11. | I když před sebou máme několik dlouhých zimních měsíců, nemusí to ještě nutně znamenat jen deprese,…

10 zlozvyků, které vám zhoršují vrásky. Děláte je taky?

10 zlozvyků, které vám zhoršují vrásky. Děláte je taky?

19. 11. | 3 | Spousta lidí vypadá o mnoho starší, než ve skutečnosti je, a to jen kvůli svému špatnému životnímu…

Vizážistka radí: Jak se dobře nalíčit pod brýle?

Vizážistka radí: Jak se dobře nalíčit pod brýle?

14. 11. | Je to trochu umění – jak se nalíčit a nepřehnat to, když nosíme brýle? Od určitého věku je totiž,…